Šperky z polymerové hmoty

Asi každá žena a dívka se ráda zdobí a nosí různé přívěsky, náušnice a jiné rozličné ozdoby. Pokud Vás ale neoslovují šperky, které se dají koupit a chcete si vyrobit vlastní originály, vyzkoušejte šperky z polymerů.

Různé ozdoby, náušnice, náhrdelníky a přívěsky se dívkám a ženám vždy líbily. A nejen jim – i mnoho chlapců a mužů nosí přívěsek pro štěstí nebo na památku. Šperky a bižuterie se dají koupit na každém rohu. Jsou krásné a dokáží udělat radost. Avšak pakliže chcete šperk vyrobit sami a pochlubit se svou vlastní tvorbou, anebo jej někomu darovat jako krásný, luxusní a originální dárek, nyní máte tuto možnost. Využijte jí.

Jak si vyrobit nádherný originální šperk

Chcete někomu darovat jedinečný šperk, který bude tak nádherný, že by nikoho ani nenapadlo, že může jít o domácí výrobek? Nebojte, není nutné se zapsat do šperkařského učení ani absolvovat náročný kurz. Dokonce ani nemusíte utrácet peníze za cenné kovy a drahé kameny – materiál na výrobu domácích šperků je cenově dostupný a lze s ním doslova kouzlit.

Šperky z polymeru se vyrábějí nejčastěji z polymerové Fimo hmoty, což je tvárný materiál vyrobený z částic polyvinylchloridu, gelu, pryskyřice, barviv a změkčovadel. Toto složení sice nezní příliš lákavě, protože jde zčásti o umělé materiály, avšak polymerová hmota je pravidelně testována, takže pokud si koupíte značkový produkt, budete mít jistotu jeho zdravotní nezávadnosti. Značková polymerová hmota neobsahuje ani tolik zdraví škodlivé ftaláty.

Jak se pracuje s hmotou na výrobu šperků?

Hmota na výrobu šperků je tvárná, takže se z ní dají vytvořit nejrůznější tvary a to již zmiňované šperky, náušnice, přívěsky, náhrdelníky a další ozdoby a dále i nejrůznější bytové dekorace a doplňky.

Polymerová hmota se dá pořídit v mnoha barvách a odstínech, takže lze produkovat výrobky mnoha barevných kombinací, případně jednobarevné. Ze začátku se Vám možná bude zdát obtížné vytvořit z polymerové hmoty nádherný šperk. Ale nebojte se toho, vždyť žádný učený z nebe nespadl. A díky tomu, že hmota je tvárná, pokud se Vám výsledek nebude líbit, dá se opakovaně přepracovat, takže si s hmotou můžete „hrát“ tak dlouho a učit se, dokud nebudete spokojeni.

Vypalování šperků z polymerové hmoty

Když jste s výrobkem hotovi a máte jistotu, že již dále nechcete měnit jeho tvar, je nutné jej vypálit. Polymerová hmota se tak zpracovává podobně jako keramická hlína – před vypálením je tvárná, ale po něm ztuhne, její tvar se zafixuje a již jej nelze dále nijak měnit.

Polymerová hmota se vypaluje při teplotách okolo 100 až 160 stupňů Celsia po dobu určenou výrobcem na obalu výrobku – obvykle jde o několik desítek minut. Na polymerovou hmotu ale naštěstí nepotřebujete speciální pec jako na vypalování keramiky. Postačí úplně obyčejná plynová nebo elektrická trouba, jakou najdeme v každé domácnosti.

Finální úprava šperků z polymerové hmoty

Po vypálení šperků z polymerové hmoty sice již nelze měnit jejich tvar, ale přesto ještě není úplně hotovo, resp. šperky se pro zvýšení efektu dále upravují leštěním a lakováním nebo případně i zabrušováním, byť je možné je ponechat je i v základní matné úpravě tak, jak se vyndají z trouby. Záleží tedy jen na Vašem vkusu, zda-li chcete mít konečný výrobek lesklý anebo matný.

Kromě toho se do výrobku obvykle vrtá dírka a to kvůli možnosti zavěšení na provázek anebo řetízek či drátek.

Výroba originálních šperků na zakázku

Ne každý má trpělivost anebo talent a schopnosti na to, aby si šperky dokázal vyrobit sám. V takovém případě, pokud někomu chcete udělat radost, a nezapomínejte přitom ani na sebe, si můžete šperky z polymerové hmoty pořídit již hotové.

Jaké druhy hmoty na výrobu šperků se dají pořídit?

Polymerová hmota na výrobu šperků se dá koupit v různých variantách, které se liší způsobem zpracování i výslednými efekty. Tvrdší hmoty se hůře zpracovávají, protože se musí déle hníst, aby šly vytvarovat do kýžené podoby, za to se ale prakticky nelepí na ruce anebo nástroje. Měkčí hmoty jsou zase snazší na zpracování, ale více se lepí, s čímž je při práci s nimi nutno počítat.

Dále je zde polymerová hmota, se kterou se dají vytvářet různé efekty finálních výrobků, jako jsou například průsvitnost, třpytivost, metalíza, fosforescence anebo imitace kamene. Všechny vyjmenované druhy polymerových hmot na výrobu šperků se dají pořídit v mnoha barvách, takže šperky rozhodně nemusí být jednobarevné.

Všechny druhy polymerových hmot lze navzájem spojovat, takže na jednom výrobku můžete kombinovat více efektů i barev. Možnost spojování určitě oceníte například při výrobě detailů, anebo při propojování různých efektů a v neposlední řadě také při kombinování různých barev.

Kolik stojí hmota na výrobu šperků?

V porovnání s cennými kovy a drahými kameny je polymerová hmota na výrobu šperků velice dobře cenově dostupná. Jedno balení, ve kterém najdete hmotu jedné barvy, lze pořídit za několik desítek korun.

Pravděpodobně budete při výrobě šperků chtít využít více barev, pokud nechcete mít šperk jednobarevný, takže za hmotu utratíte i několik stovek, avšak protože šperky se nedělají nijak veliké, každý balíček se dá využít na výrobu několika až několika desítek šperků, to podle toho, jak intenzivně budete kterou barvu používat.

Při porovnání toho, kolik stojí šperky v obchodech, zůstává cena za vstupní surovinu stále velmi příznivá a navíc budete nosit anebo můžete darovat opravdový originál, který nikdo jiný nemá, protože každý výrobek z polymerové hmoty se dělá ručně a tudíž je každý trochu jiný tvarově i barevně, každý je tak nezaměnitelným originálem.

Jak uchovávat polymerovou hmotu na výrobu šperků?

Uchovávání zatím nezpracované polymerové hmoty na výrobu šperků není nikterak náročné. Jak již bylo uvedeno výše, je zcela zdravotně nezávadná a proto ji můžete mít běžně v domácnosti. Aby se však prodloužila trvanlivost surové hmoty, tedy takové, která je zatím v nevypáleném stavu, je třeba ji mít ve tmě a zabalenou, protože na vzduchu a sluníčku vysychá a ztrácí tak svou tvárnost.

Již hotové vypálené výrobky z polymerové hmoty nevyžadují žádné zvláštní skladování a lze je tak, pokud je zrovna nenosíte na sobě, odkládat kamkoliv, kam si dáváte i ostatní šperky a ozdoby. Pakliže jste si z polymerové hmoty vyrobili domácí dekoraci, můžete ji umístit běžně na poličku, na stolek, pověsit na zeď, či ponechat kdekoliv jinde v místnosti.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id9197 (krasny-zivot.cz#23071)


Přidat komentář