Péče o vlasy

Vlasy jsou, zejména pro ženy, korunou krásy. Proto jim běžně věnují spoustu času, a když účes není perfektní, necítí se dobře. Také se stává, že nedokonalý účes zkazí ženě náladu a celý den je podrážděná.

Ano, i pouze nedokonalý účes může být příčinou naštvanosti a nespokojenosti. Ale určitě to znáte sama. Pokud cítíte, že jsou vaše vlasy oslabené, mastné, nejste sama se sebou spokojena. Ale nemusí jít pouze o vlasy promaštěné a pár dní nemyté. Někdy se můžeme téměř přetrhnout, obrazně řečeno, ale se svými zplihlými vlasy prostě nic nenaděláme. Jak tedy na problémy, respektive jak jim předcházet a co pro dokonalé vlasy můžeme udělat?

Jak se starat o vlasy

Samozřejmosti musí být mytí správným šamponem, česání a používání vhodných kosmetických prostředků.

Jak mýt vlasy a jak často?

Častou otázkou, kterou lidé odborníkům na vlasy kladou je, jak často je dobré si mýt vlasy. Odpověď není až tak jednoznačná, neboť ta nejsprávnější zní: tak, jak potřebujete. Samozřejmě, že velmi časté mytí vám na kvalitě nepřidá, stejně tak oddalování mytí vlasů. Ideálně je tak jednou za dva dny, a to za použití vhodného šamponu na určený typ vlasů. Mytí vlasů provedete nejlépe, když vlasy nejprve řádně opláchnete vodou. Zde dbejte na to, aby voda nebyla příliš horká. Ani studená vlasům neprospívá, póry se stáhnou a nečistoty, která byste tak odstranily, zůstávají na hlavě. Ideálně je příjemná, vlažná až teplá voda.

Důležitá je volba vhodného šamponu

Po namočení vlasů použijte vhodný šampon, a bříšky prstů či dlaněmi jemně vlasy mněte. Drsné škrabání nehty nesvědčí ani vlasům a až vůbec ne pokožce. Mýlíte se, pokud máte představu, že tímto činem vydrhnete veškeré nečistoty z vlasů. Jedině tak podráždíte mazové žlázy a vlasy se vám začnou více mastit. Nechte chvilku působit a smyjte. Vlasy poté jemně osušte. Pokud máte dlouhé, jen je jako zmáčkněte, rozhodně nekruťte, ani neždímejte. Zabalte do ručníku a nechte je, ať se samy osuší. Po chvilce se zbavte i ručníku a jemně spíše nahrubo vlasy sčešte tak, abyste vlasům dodaly směr a ony pak přirozeně uschnout.

Je fénování, žehlení, krepatění škodlivé?

Když někam spěcháte anebo prostě chcete vlasy speciálně upravit, použijete mimo určené vlasové kosmetiky také přístroje na vlasy. Snad každá žena, žijící v civilizovaném světě má doma k dispozici fén. Moderní je mít i doma žehličku na vlasy do dokonalé rovné vlasy, anebo pak různé kulmy na naopak vytvoření vln nebo krepatění. Použité horkovzdušné techniky samozřejmě vlasům nějak neprospívá, ale pokud budete postupovat dle doporučení výrobců, a použijete ochrannou vlasovou kosmetiku, nemělo by to vaše vlasy extrémně poškozovat. U fénu například raději snižte teplotu a občas pouštějte studený vzduch. Pokud jsou vaše vlasy po nějaké době i tak silně a viditelně poškozeny, použijte vhodnou vlasovou kúru a regenerační masku na vlasy.

Doplňky stravy

Pamatujte na vyváženou stravu, spolu s doporučeným pitným režimem a na případné** doplňky stravy**. Jen tak mohou mít vaše vlasy šanci být pevné, pružné, lesklé a zdravé. Tak například vitamín A udržuje potřebné množství mazu na hlavě a tak se vlasy nemastí anebo nejsou naopak příliš suché. Pokud toužíte po hebkých vlasech, dodejte tělu vitamín E, Biotin v tom případě, že vám rychle a ve velkém množství vypadávají vlasy. Vitamíny skupiny B jsou obvykle zodpovědné za přirozenou barvu a omezují taktéž padání. Obecně řečeno – omezují stárnutí vlasů a vlasové pokožky. V drogeriích, lékárnách a podobných prodejnách si dokonce můžete zakoupit balení tablet doplňků stravy, které jsou již přímo namíchané a určené pro vlasy. Vždy však čtěte pozorně příbalovou informaci.

Babské rady

Samozřejmě existují i tak zvané babské rady, které se po léta, desetiletí, někdy i století předávají z generace na generaci.

Pro maximální lesk použijte šťávu z citronu. Celý citrón řádně vymačkejte, získanou šťávu přeceďte, a dolijte litrem a půl čisté vody. Po umytí vlasů touto tekutinou vlasy spláchněte ze všech stran. Vlasy budou nejen perfektně lesklé, ale také se omezí jejich maštění. Dbejte však na to, aby šťáva neobsahovala kousíčky dužiny. Pak byste je z vlasů stěží dostávaly.

Trápí-li vás příliš suché, také fénem vysušené vlasy, nebo barvou, třepí se a jsou na omak jako nepříjemné, pak použijte vlasovou masku, kterou si snadno vyrobíte doma – žloutek a čtyři až pět lžic olivového oleje rozmícháte a nanesete na vlasy, následně zabalíte do igelitu a necháte hodinku působit. Můžete nechat i přes noc. Vlasy se poté snadněji rozčesávají, jsou hebké a hydratované.

Trápením s lupy můžete také předejít, když litr vody smícháte s deci jablečného octa a jemným vmasírováním tekutinu dostaňte do vlasů. Pak již neproplachujte.

Vhodná vlasová kosmetika

Šampon je samozřejmostí a základem. Vždy jej vybírejte dle typu vašich vlasů. Pakliže i tak se vám nezdá, nepoužívejte jej a najděte si jinou značku. Také je dobré mít více druhů šamponů a střídat je. Jakmile si totiž vlasy na jeden tip zvyknou, nemá již takový účinek. Kondicionér by měl být použit po šamponu. Zajistí vašim vlasům jistou ochranu a každopádně by jej měli používat všichni ti, co mají problémy s rozčesáváním. Lak na vlasy je základním zpevňovače vytvořeného účesu. Vždy jej stříkejte z větší vzdálenosti, jinak vám i ten nejlepší lak vlasy slepí a budou vypadat nepřirozeně. Dalším důležitým přípravkem pro zpevnění účesu je tužidlo na vlasy. Dodá vlasům objem a drží jejich tvar snadněji. Gel na vlasy je vhodný pro konečný styling krátkých vlasů, používají je tedy často muži.

Nové trendy, nové výrobky na vlasy

Pudr na vlasy je novinkou na trhu a má prakticky stejné účinky jako běžné tužidlo. Používejte je, pakliže vám pěna nebo vodička nevyhovuje. Maska na vlasy se používá pro regeneraci. Často je doporučována pro vlasy barvené, nicméně jsou tu i masky pro vlasy mastné, naopak suché, poškozené, třepící se apod. Barva na vlasy je užívána pro změnu barvy vlasů. Většinou však barva vlasy oslabuje, až ničí. I když jsou dnes barvy vyráběny čím dál více šetrnější, časté barvení se na vlasech projeví. Proto je nutno používat předepsanou kosmetiku. Jiné přípravky na vlasy jsou všechny ostatní. Na trhu je široká škála, zejména přípravků pro styling. Nemůže vás překvapit různé vosky, pasty, či dokonce gumy na vlasy. Jak je používat a které jsou pro vaše vlasy vhodné vám poradí nejlépe dobrý kadeřník.

Jak řešit problémy s vlasy

Když si budete vlasy mýt předepsaným způsobem a budete je řádně pročesávat, měly by vás problémy s nimi minout. Jiným důvodem špatné kvality vlasů je mimo stravy například stres, špinavé pracovní prostředí apod. Na vlasy si často zbytečně nesahejte – maz a nečistota na vašich rukou se tak snáze dostane do vlasů. Pravidelně navštěvujte i kadeřníka a zničené konečky nechte odstranit. A samozřejmě je vyhledejte i při nějakém, pro vás nevyřešeném problému s vlasy.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id9193 (krasny-zivot.cz#23024)


Přidat komentář