Co skrývá voda v bazénu, koupališti, rybníku, moři

Patříte k nadšencům, kteří při pohledu na šplouchající hladinu neprodleně odkládají oblečení? Plavání je rozumný způsob pohybu, při kterém rovnoměrně protáhnete celé tělo a ještě se osvěžíte. Než ale poprvé smočíte palec, raději se podívejte ještě jednou.

Doporučujeme:

 • Plavecké kurzy Brno: Nabídka kurzů plavání pro kojence, batolata a děti předškolního věku.

Kdyby se měl člověk řídit příručkami pro cestovatele, doporučeními hygienických stanic, požitek z koupání by si nejspíš úplně odepřel. Zdá se, že jde o vysoce rizikovou činnost, při které vám hrozí, že se:

 • utopíte,
 • stanete obětí zákeřných cizopasníků, kteří se usídlí ve vašich vnitřních orgánech a postupně vás sežerou zaživa,
 • osypete mimořádně odpornou vyrážkou.

To všechno se může vážně stát. Doktoři mají pravdu. Proč by se to ale mělo nutně stát právě vám?

Místa pro nejbezpečnější koupání

Bazén

Nejbezpečnější je bazén (ale trochu bez poezie). Pokud vám nechybí přírodní prostředí, zato jste zatížení na čistotu, bazén je pro vás to pravé.Jedno z nemnoha rizik, které zde hrozí (pokud neuvažujeme o tom, že uklouznete na mokrých dlaždicích a zlomíte si nohu), je:

 • zánět očních spojivek, vyvolaný Chlamydií trachomatis. Tento mikroorganismus se častěji přenáší pohlavním stykem - u mužů vyvolává zánět močové trubice, u žen zánět děložního čípku, při koupání to však nehrozí. Nákazu umožňuje špatná chlorace vody v bazénu, jako běžní návštěvníci ji ale stejně neodhalíme. Jediná spolehlivá ochrana je nepotápět se.

Vlhké a teplé prostředí sprch a šaten svědčí nežádoucím mikroorganismům. K virovým nákazám, které si můžete z bazénu odnést, patří především:

 • bradavice.

Candida albicans a trichofycie jsou kvasinky rostlinného původu, které nejčastěji způsobují:

 • kožní plísně - plísňová onemocnění nohou mohou mít různé formy. Projevují se svěděním a pálením, šupinatými ekzémy, zarudnutím nebo puchýřky, zežloutnutím nehtů, jejich lámáním nebo uvolněním z lůžka. Léčení je zdlouhavé a obtížné. Určitě je jednodušší nechodit po dlaždicích naboso a obout si raději koupací pantofle.

Kontrolované koupaliště

Po celou sezonu jsou přírodní koupaliště pravidelně sledována hygieniky; pokud by shledali kvalitu vody po chemické nebo mikrobiologické stránce nevyhovující, mají právo objekt okamžitě uzavřít. Koupání je zde tedy relativně bezpečné. Nelze ale zcela vyloučit náhodnou orální nákazu nemocemi, které se běžně přenášejí jídlem či pitím, jako je například:

 • bacilární úplavice (dyzenterie),
 • akutní průjmové onemocnění (původce Escherichia Coli).

Bezpečnost je zde přímo úměrná sebekázni a civilizovanosti ostatních návštěvníků (důsledné používání WC a podobně). V každém případě je lepší vyhnout se polykání vody.

Poctivý český rybník

Nechcete se mačkat na kousku trávy se stovkami dalších lidí (a ještě k tomu platit vstupné)? Před koupáním v osamělém rybníku nebo lesním jezírku se nejdříve podívejte, jestli jeho hladinu (třeba jen někde) nepokrývá „vodní květ" - souvislá vrstvička, podobající se zelené kaši nebo krupici. Jedná se o:

 • sinice (Microcystis aeruginosa), rostlinky, které produkují toxické látky. Vrstvu lze „rozehnat" nebo se jí vyhnout, koupání v takové vodě však může způsobit vyrážku, zarudlé oči a rýmu; u alergiků se mohou vyskytnout různé kožní problémy a záněty spojivek. Po náhodném polknutí se mohou objevit žaludeční a střevní potíže, jaterní problémy či bolesti hlavy.

Pociťujete-li po vykoupání silné svědění kůže a po přibližně 10 hodinách se vám na kůži objevila spousta pupínků, byli jste pravděpodobně napadeni:

 • motoličkami (Trichobilharzia). Larvy těchto cizopasníků pronikají do těla neporušenou kůží. Množí se v těle sladkovodních plžů.; larvy pak pronikají do definitivního hostitele, v tomto případě do vodního ptáka, v jehož těle dospívají. Vyskytne-li se poblíž nepravý hostitel - člověk- napadnou místa nepokrytá plavkami. V lidské kůži pak způsobí podráždění a posléze zahynou.

Takzvaná cerkáriová dermatitida (cerkarie = poslední larvární stádium motoličky) po několika dnech sama odezní, nepatří ale k nejpříjemnějším zážitkům. Intenzivní svědění lze tlumit mastmi obsahujícími antihistaminika nebo kortikoidy. Doporučuje se vyhýbat se stojatým vodám, kde se vyskytují plži; larvy odpuzuje kůže natřená repelentem nebo opalovacím krémem.

Mořské radovánky, aneb jaké nebezpečí hrozí z moře

Žahavci

 • Některé sasanky, medúzy a trubýši jsou zcela neškodní (například ve Středozemí velmi hojná medúza ušatá). V tropických oblastech obou oceánů se ale vyskytují druhy, které už po několika minutách od kontaktu způsobí napadenému svalové křeče, astmatický záchvat nebo selhání srdce. Běžné požahání bolí asi jako popálení od kopřiv, někdy se může objevit otok a puchýřky. Při pocitu pálení se rychle snažte dostat ke břehu; pokud na vás zůstalo nějaké chapadlo přichyceno, polijte je silným alkoholem.
 • Mořské ježovky („ježci") - na skalnatém středomořském pobřeží velmi hojné, jsou opatřeny vápenitou schránkou a křehkými ostny, které se při našlápnutí snadno zalomí a zůstanou v ráně. Po změkčení salicylovou mastí je většinou lze vytlačit, případně se po několika dnech uvolní hnisání. Proti bolesti se doporučuje horká koupel. Je-li úlomek příliš hluboko, je nutný drobný chirurgický zákrok. Každé bodnutí vydezinfikujte! Ježovky žijící v tropických mořích mohou při poranění navíc způsobit otravu.
 • Rejnoci, jsou paryby se zploštělým, do stran rozšířeným tělem. Čekají zahrabaní až po oči v písku mořského dna. Když na ně člověk šlápne, zaútočí ocasem, na jehož konci je jedovatý trn. Rána rychle oteče a krutě bolí; může se připojit i slabost až mdloba. Ošetření lékařem je nutné.

Prevence proti střetu s obyvateli moře: je možná jen do jisté míry. Nebezpečí snížíme používáním vodních brýlí (máme tak větší šanci živočicha včas zpozorovat) a nošením obuvi do vody. Je lepší ve vodě plavat než chodit.

útok žraloka - je nejpravděpodobnější při pobřeží Austrálie, druhý v pořadí je Karibik. Riziko výrazně zvyšuje drobné krvácející poranění, nepravidelné pohyby (cákání) a koupání v noci.

Sladké vody exotických krajů

Ve stojatých či pomalu tekoucích vodách Afriky, Latinské Ameriky a Asie, je poměrně vysoká pravděpodobnost nákazy velmi nepříjemnými:

 • vnitřními parazity (bilharióza, dracunculóza a podobně).

Larvy pronikají do těla kůží. Jeden až tři měsíce se vyvíjejí a poté napadají hostitelské orgány, například močový měchýř, ledviny, střeva či játra. Může tak dojít i k poměrně závažným poruchám s trvalými následky. Zkušení cestovatelé proto důrazně varují před koupáním či broděním v sladkovodních rybnících, kanálech, močálech či nádržích (ale i třeba v Nilu). Pokud k tomu dojde, riziko nákazy se dá snížit okamžitým a důkladným osušením ručníkem.

Nevhodné chování u vody

Riskujete když:

 • plavete daleko sami, bez doprovodného plavidla a bez možnosti zavolat pomoc. I když se považujete za dobrého plavce, silný protivítr, náhlá změna počasí, nevolnost nebo křeč vám mohou udělat čáru přes rozpočet,
 • skáčete do neznámé vody. Vždy si sami ověřte hloubku a charakter terénu pod hladinou, a to i tehdy, když ze stejného místa běžně skáčou místní frajeři. Oni vědí, kam se strefit - vy ne,
 • pouštíte se do vody s plným žaludkem. Vaše tělo teď potřebuje veškerou energii na trávení; nemůže zahřívat a vyživovat vaše svaly. Nedělejte mu naschvály,
 • zůstáváte ve vodě (nebo na vodě), i když se žene bouřka. Nedělejte hrdinu - nebo se chcete seznámit s elektrickým výbojem o napětí několika miliónů voltů? Přece víte, že voda je výborný vodič.

Doporučujeme:

 • Plavecké kurzy Brno: Nabídka kurzů plavání pro kojence, batolata a děti předškolního věku.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id9146 (krasny-zivot.cz#20493)


Přidat komentář