Alergie na slunce

Stává se Vám na jaře, že když se vystavíte prvnímu silnějšímu sluníčku, Vaše pokožka místy zčervená a objeví se nepříjemně svědící červené fleky, vyrážka nebo puchýřky? O co se jedná a jak lze proti tomu bojovat?

Odhaduje se, že v České republice přibližně jedna pětina osob trpí projevy tzv. sluneční alergie. O co se vlastně jedná a je to vůbec alergie?

Co je to alergie na slunce?

Když na jaře po pobytu na sluníčku zčervenají Vaše paže a hrudník, objeví se nepříjemně svědivá vyrážka, pak se jedná o projevy tzv. sluneční alergie. Označení „sluneční alergie“ nebo „alergie na slunce“ však není úplně správné a jde především o lidové označení těchto projevů. Ve skutečnosti však není zcela jasné, zda jde skutečně o projevy alergie, anebo podráždění kůže způsobené jedním nebo kombinací více faktorů. Odborně se sluneční alergie nazývá „polymorfní světelná erupce“, zkráceně PLE.

Kožní projevy způsobené tzv. alergií na slunce se nejčastěji objevují na jaře, kdy je pokožka po dlouhé zimě odkryta slunečnímu záření. Tyto nepříjemné projevy mohou vyvolat dokonce i sluneční paprsky pronikající sklem dovnitř budovy. Při dalším pobytu na slunci se pak mohou příznaky ještě zhoršit a existuje určité riziko, že se budou tyto kožní reakce projevovat každoročně. Dobrou zprávou ale je, že projevy sluneční alergie nejsou infekční (nemůžete nikoho nakazit, ani se nikdo nemůže nakazit od Vás) a rovněž tyto projevy nemají žádnou prokázanou souvislost s rakovinou kůže – projevy sluneční alergie totiž nejsou totéž co sluneční spáleniny, i když mohou vypadat na pohled velmi podobně a rovněž mohou i podobně svědit nebo nepříjemně pálit.

Jak se projevuje alergie na slunce?

Pro projevy sluneční alergie jsou charakteristické každoročně především z jara se opakující příznaky, kterými jsou začervenání kůže, vyrážka a někdy i puchýřky nebo vřídky. Tyto projevy se mohou objevit krátce po pobytu na slunci, ale mnohdy i se značným zpožděním jednoho nebo dvou dnů. Ze všeho nejčastěji se projevy sluneční alergie vyskytují u mladých žen a obecně u osob se světlou a pihovatou pletí. Nejčastěji je postižena kůže v oblasti paží a hrudníku, občas i jinde na těle nebo na obličeji.

Je sluneční alergie totéž co spálení kůže od slunce?

Ač projevy sluneční alergie mohou vzhledově připomínat sluneční spáleniny, nejedná se o totéž. Pokud jsme na slunci příliš dlouho ve vzpřímené poloze (ve stoje), můžeme si spálit obličej, ramena a hrudník, paže a horní část zad. Sluneční alergie se obvykle projevuje také v horní části těla, na pažích a někdy na obličeji, a zároveň i podobně vypadá a má podobné projevy – červená pokožka, svědění, pálení a případné puchýřky.

Přesto spálení pokožky a sluneční alergie není totéž. Sluneční alergie často vytváří nápadné fleky, zatímco spálení pokožky je více rovnoměrné. Spálená kůže se také obvykle déle hojí, zvláště pokud bylo spálení hodně silné.

Další významný rozdíl spočívá v nebezpečí, jaké s sebou sluneční spáleniny nesou. Zatímco spáleniny od slunce jsou považovány za hlavní příčinu zhoubné rakoviny kůže, sluneční alergie je dle dermatologů v tomto ohledu neškodná.

Přesto platí, že sluneční alergií nejčastěji trpí osoby se světlou a citlivou pletí a proto stejně tak i jim nejvíce hrozí spálení pokožky sluncem – jako takové by tedy měly svou pokožku před nadměrným sluněním chránit rozumným pobytem na slunci, vhodným oblečením a pokrývkami hlavy. Je možné používat také opalovací přípravky, avšak diskutuje se o jejich případné „spoluvině“ na vzniku sluneční alergie, proto se jako bezpečnější jeví vyhýbat se intenzivnímu pobytu na přímém slunci zejména v letním období mezi 10 až 17 hodinou.

Jaké jsou příčiny alergie na slunce?

Sluneční alergie neboli polymorfní světelná erupce se řadí do kategorie fotodermatóz a jedná se o kožní onemocnění způsobené pravděpodobně působením ultrafialového záření. Je však možné, že kromě působení UV záření se na vzniku sluneční alergie podílí také další faktory či jejich kombinace, jako jsou např. potravinové alergie či nesnášenlivosti anebo vliv některých složek kosmetických přípravků. Teorii, že jedním ze spouštěčů mohou být látky obsažené v kosmetických přípravcích v kombinaci s UV zářením, podporuje fakt, že sluneční alergie se nejčastěji vyskytuje u žen, které obecně používají kosmetiku více než muži a také u osob se světlou pletí, které obvykle více dbají na ochranu své citlivé pleti používáním opalovacích krémů a jiných přípravků.

Někdy se ve spojitosti se sluneční alergií zmiňuje také potřeba detoxikace organismu – škodliviny přirozeně vznikající jako produkty metabolismu se při nedostatečné látkové výměně mohou hromadit na různých místech těla, mimo jiné také v kůži. UV záření pronikající do pokožky pak může v reakci z těmito toxiny vyvolat podráždění kůže.

Jiné studie poukazují na to, že u osob s projevy sluneční alergie dochází ke změně funkčních procesů v kůži. Ultrafialové záření, zejména dlouhovlnné UVA záření proniká hluboko do pokožky, kde může poškozovat buňky. Vlivem těchto záření vznikají volné radikály, které tělo za normálních okolností dokáže odbourávat. V případě některých osob s oslabenou buněčnou obranou se však může stát, že pokožka není schopna poradit si s volnými radikály. Vlivem toho se v kůži vytvářejí vysoce reaktivní chemické sloučeniny, které způsobují oxidační stres a následné poškození oslabených kožních buněk, které se může projevit právě tzv. sluneční alergií. Výsledkem je, že u některých osob při pobytu na slunci pokožka reaguje nadměrnou imunitní reakcí, což vede následně k zarudnutí a zanícení pokožky, svědivé či pálící vyrážce, puchýřkům nebo vřídkům.

Jednoznačně se však příčiny kožních projevů nazývaných jako alergie na slunce zatím objasnit nepodařilo, stejně jako způsob, jak tuto „alergii“ jednou provždy vyléčit. Přesto léčba sluneční alergie s většími či menšími úspěchy existuje.

Jak léčit projevy sluneční alergie?

Projevy sluneční alergie jsou nevzhledné nejen z estetického hlediska, ale především mohou silně svědět a dráždit pokožku. Proto je možné použít zklidňující přípravky ve formě krémů. Nejčastěji se používají krémy s obsahem steroidů – o jejich použití a koupi se poraďte se svým dermatologem.

Existuje preventivní léčba proti sluneční alergii?

Výhodnější než léčit projevy sluneční alergie, je zabránit tomu, aby vůbec nějaké vznikly. Existuje několik způsobů a strategií, jak se vyhnout projevům sluneční alergie. Mezi nejčastější patří:

Vyhýbání se intenzivnímu slunění

Osoby se sklonem ke sluneční alergii nebo ke spálení pokožky sluncem by se měly vyhýbat intenzivnímu slunění v létě mezi 10 až 17 hodinou. Na horách pak může sluníčko snadno spálit i v zimě! Stejně tak pokud se vydáte na cestu na jih, počítejte s tím, že slunce tam pálí mnohem silněji

Preventivní užívání speciální kosmetiky

Jako prevenci proti sluneční alergii i proti spálení pokožky je možné využívat opalovací krémy s dostatečně vysokým ochranným faktorem. Dle některých studií však právě látky obsažené v kosmetice mohou ve spojení s UV zářením podpořit vznik projevů sluneční alergie. Navíc opalovací krémy obsahují i jiné ne zcela neškodné chemikálie. Kromě toho platí, že osoby se světlou pletí mají obecně malou schopnost opálit a častěji se jim namísto opálení objeví pihy. Proto zvažte, zda raději nedáte přednost bezpečnějšímu slunění bez kosmetických přípravků v brzkých dopoledních nebo pozdních odpoledních hodinách, kdy slunce nehrozí spálením pokožky ani nadměrnou tvorbou hyper pigmentace.

Světelná terapie pokožky

Při prevenci sluneční alergie je možné využít profylaktickou světelnou terapii, při níž je pokožka brzy na jaře postupně vystavována UV záření s cílem posílit její snášenlivost vůči slunečnímu záření.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id9159 (krasny-zivot.cz#23059)


Přidat komentář