Žluté zlato a stříbro

Drahé kovy a zejména zlato a stříbro jsou velice vzácné a cenné. Zlato a stříbro v podobě standardizovaných mincí nahradilo směnný obchod, zjednodušilo obchodování a od počátku historie lidské civilizace se používají jako nejlepší forma investovaní.

Doporučujeme:

  • Výroba tradičních zlatých šperků na zakázku,Praha-Představujeme Vám tradiční výrobnu zlatých šperků, nacházející se v Náchodské ulici v Praze 9,  která Vám vyrobí modelové šperky ze žlutého, bílého,červeného i růžového zlata.Do šperků zasazují přírodní i syntetické kameny,perly či mořské korály.Provádí také opravy šperků.Jejich služby si můžete objednat na** tel: 777 201 192**.

Zlato - historie, vlastnosti

Zlato bylo poprvé objeveno jako lesklé, žluté valouny. Mělo odjakživa velkou moc a jsou mu mnohdy připisovány vlastnosti až téměř magické. V dávných dobách se ze zlata budovaly chrámy, idoly (zlaté tele), nádobí, vázy všeho druhu a samozřejmě šperky. Pro své unikátní vlastnosti se stalo** ** ideálním materiálem pro výrobu cenností a platidel. Zlato vyniká** tažností a kujností,** je měkké, ale velmi těžké, jeho hustota je dvakrát vyšší než hustota olova. Chemicky je velmi** stabilní**, rozpouští se jen v lučavce královské a roztocích kyanidů, výborně** vede teplo i elektrický proud -** se stalo** ** ideálním materiálem pro výrobu cenností a platidel.

V určitých zemích hraje zlato dominantní roli a vzhledem ke své ušlechtilosti a vzácnosti si zlato udržuje svou funkci efektivního a praktického uchovatele hodnoty a mnohé bankovní a měnové instituce, zejména národní centrální banky, uchovávají stále část svých rezerv ve zlatě.

Základní parametry zlata

U zlata je kromě hmotnosti vždy určující i údaj o jeho** ryzosti.** Ryzost zlata se udává buď v tisícinách vyjadřujících podíl zlata ve slitině (např. 999,9/1000) nebo v tradičních karátech. Jeden karát představuje 1/24 zlata ve slitině. Ryzí zlato 999,9/1000 má tedy 24 karátů.** Hmotnost zlata** se udává buď v gramech nebo v tradičních jednotkách -** trojských uncích**, označovaných zkratkou Oz. (trojská unce = 31,1034807 gramů).

Barevné provedení zlata

Ryzí zlato je velmi měkké, proto se pro výrobu šperků i oběžných mincí vždy používá ve formě slitin s jinými kovy, nejčastěji se stříbrem a mědí. Druh a podíl příměsí určuje tvrdost a barvu výsledné slitiny - od bílé po červenou. Zbylé kovy jako stříbro, měď a další propůjčují zlatu konečnou barvu.

Oblíbená je hlavně** žlutá, bílá a červená** barva. Žluté zlato je s příměsí** stříbra** a** mědi**, bíle zlato je bílé někdy po niklu a nebo palladiučervené zlato obarvuje měď.

Uplatnění zlata

Kromě šperků se lze se zlatem setkat v podobě** zlatých mincí, slitků** a v tradiční podobě zlatých** cihel**. Široké uplatnění našlo zlato i v průmyslu a medicíně.** **

Šperky ze žlutého zlata

Nejoblíbenějším dámským šperkem ze žlutého zlata jsou** náušnice.** K nejprodávanějším patří celozlaté kruhy,  které se vyrábí jak z plného, tak i z foukaného zlata, s leštěným nebo pískovaným povrchem. Skvělým doplňkem je zlatý náramek - provlékací zlatý kruh, různé článkové náramky, foukané, duté, plné nebo s povrchovou úpravou electroform. Typ řetězovina například námořní vzor nebo velice známé figaro jsou vhodné pro všechny bez ohledu na věk nebo pohlaví. K oblíbeným zlatým náramkům patří tzv. žebrák, ke kterému se dokupují menší zlaté přívěsky. Nejpevnější jsou náramky z tzv. plného zlata. K pilovanému zlatému náramku je snadné zkompletování s podobným typem řetízku. Ze žlutého zlata se vyrábějí dále různé** přívěsky**, náhrdelníky,** prsteny** (foukané, foukané a plné, plné),** řetízky, soupravy, brože, pánské šperky, spony do kravaty, přívěsky a piersing. Přívěsky ze žlutého zlata** se podle použití dělí na řetízkové, náramkové a náušnicové. Ke klasickým zlatým přívěskům patří zlatá destička s ouškem pro provlečení zlatým řetízkem,  zkrášlená rytinou, zasazeným kamenem nebo plastikou.

Všechny šperky by měly být řádně opuncovány dle norem a pravidel ČR.

Zlato jako investice

Chcete-li investovat do zlata, pak vedle** šperků** a uměleckých předmětů je možno investovat buď  například do tzv. investičních mincí či** zlatých slitků** v tradiční podobě plochých cihel, přesněji cihliček, nebo prostřednictvím produktů na zlato navázaných. Každý investiční zlatý slitek nese označení výrobce, identifikační číslo a údaj o hmotnosti a ryzosti slitku. Investiční zlaté slitky jsou vyráběny z ryzího zlata 999,9 /1000. Zlaté slitky nebo investiční mince lze nakupovat ve specializovaných firmách nebo v bance.

Stříbro

V přírodě se stříbro obvykle vyskytuje ve** sloučeninách**, vzácně však i jako ryzí kov. Většina stříbra se získává z rud olova, mědi, niklu nebo zinku. Téměř vždy je stříbro příměsí v ryzím přírodním zlatě. Stříbro je na suchém čistém vzduchu neomezeně stálé. Stačí však i velmi nízké množství sirovodíku, aby stříbro začalo černat. Ryzí stříbro je oproti zlatu tvrdší. Čistotu stříbra udává ryzost. Například označení 925/000 označuje, že slitina stříbra obsahuje 92,5% ryzího stříbra. ** **

Využití stříbra

Stříbro se vyznačuje nejlepší elektrickou a tepelnou vodivostí ze všech známých kovů a je stále ve větší míře používáno v různých odvětvích průmyslu. Slouží například jako součást různých** slitin** pro použití v elektronickém průmyslu, k výrobě CD i DVD nosičů, v lékařství, ve zbrojním průmyslu, v textilním průmyslu a ve šperkařství. Pro klenotnické účely se nejčastěji používá slitina s obsahem 90 % stříbra s mědí.

Některé stříbrné šperky jsou pro zvýšení lesku a odolnosti potahovány tenkou vrstvou kovového rhodia. Sloučeniny stříbra jsou nezbytné pro fotografický průmysl. Stříbro se používá též v elektrických vodičích a kontaktech, do zrcadel, ve stomatologii a jako katalyzátor v některých chemických reakcích. Stříbro je pro svoji vzácnost využíváno také k investičním účelům jako investiční drahý kov. Obchod s klenoty má nejvyšší spotřebu zlata a obchodování s fotografickým materiálem zase stříbra.

Šperky vyrobené ze stříbra

Ze stříbra se vyrábějí prsteny v mnoha tvarech a v různých kombinacích, náušnice (stále velmi oblíbené jsou kruhy - střední, malé i velké v různých šířkách, nejen klasické hladké, ale i různě vroubkované nebo s drobnými ornamenty), řetízky (řetízek na krk, na nohu či na ruku je skvělým módním a elegantním doplňkem)**, náhrdelníky, náramky, přívěsky, kravatové spony a piercing.**

Všechny šperky by měly být označené a opuncované dle puncovního zákona.

Čištění stříbrných šperků

K čištění stříbrných šperků lze použít utěrku na stříbro, která je speciálně impregnována a zajišťuje tak vysoké leštící účinky a zabraňuje opětovné oxidaci stříbra. Při čištění vysoce oxidovaného stříbra je vhodné navlhčit roh utěrky, nechat oxid rozpustit a poté vyleštit suchou částí utěrky. Utěrka by se neměla prát. V případě většího znečištění je lépe tuto práci svěřit odborníkům.

Investiční stříbrné slitky

Investiční stříbro představuje specifickou formu stříbra, která je používána k investičním účelům. Jedná se o stříbrné mince, slitky a cihly s vysokou ryzostí ( 99,9% ) a definovanou hmotností.

Investiční přírodní slitky jsou raženy ve státních mincovnách, které garantují váhu stříbrných slitků i ryzost stříbra v nich obsaženého.

Proč je výhodné investovat do zlata a stříbra

Se zlatem se obchoduje již více než 5000 let. Investiční zlato je osvobozeno od DPH a je komoditou pro období politických či ekonomických, celosvětových i lokálních nejistot.

Fyzické zlato a stříbro jsou sami o sobě penězi, které mají vždy svou hodnotu, kterou si uchovávají i v malých množstvích. Se zlatem a stříbrem se obchoduje na celém světe 24 hodin denně a směna za hotové peníze je velmi jednoduchá. Stříbrné slitky spolu se stříbrnými investičními mincemi podléhají na rozdíl od investičního zlata 20% DPH.

Doporučujeme:

  • Výroba tradičních zlatých šperků na zakázku,Praha-Představujeme Vám tradiční výrobnu zlatých šperků, nacházející se v Náchodské ulici v Praze 9,  která Vám vyrobí modelové šperky ze žlutého, bílého,červeného i růžového zlata.Do šperků zasazují přírodní i syntetické kameny,perly či mořské korály.Provádí také opravy šperků.Jejich služby si můžete objednat na** tel: 777 201 192**.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id9113 (krasny-zivot.cz#22734)


Přidat komentář