Pouzdra na fotoaparáty

Zakoupili jste si vysněný fotoaparát a už se těšíte, jaké snímky s ním pořídíte. Nezapomněli jste na něco? U mobilních telefonů jsme prakticky zvyklí, že je nosíme v kapse, tašce, kabelce. S fotoaparátem to neriskujte a pořiďte si na něj ochranné pouzdro.

Doporučujeme:

Důvody, proč si pořizovat pouzdra na fotoaparát

 • Ochrana před nepřízní počasí - počasí si člověk nevybírá. A tak kolikráte jsme venku se svým fotoaparátem a najednou se spustí déšť. Dát fotoaparát do kapsy, nebo turistického batohu, není zrovna ideálním řešením. Nejenže ho tímto způsobem nemusíte ochránit před kapkami, či prudkým slejvákem, ale také si ho můžete poškodit.
 • Ochrana před poškozením - při nákupu fotoaparátu se většinou dlouho rozhodujeme, jaký si pořídit, jaké funkce by měl mít apod. Fotoaparáty nejsou rozhodně levnou záležitostí, a proto se vyplatí investovat i do jejich ochrany, kterou spolehlivě zajistí právě fotografická pouzdra.
 • Fotoaparát a příslušenství pro fotografování při jednom - veškeré nezbytné vybavení na fotografování budete mít ve fotografickém pouzdru a nemusíte složitě hledat paměťové karty, napájení apod. po kapsách, v tašce, turistickém batohu apod. Hledáním se kolikráte můžete připravit o pořízení jedinečného snímku, který většinou na fotografa nečeká, než si najde veškeré vybavení.

Parametry, podle kterých si vybírat jednotlivé pouzdro

 • Vnější materiál pouzdra
 • Vnitřní materiál pouzdra
 • Mechanická odolnost
 • Odolnost proti nepřízni počasí
 • Kvalita polstrování
 • Počet vnitřních a vnějších kapes
 • Způsob zapínání pouzdra
 • Úchytky, poutka
 • Odnímatelný, nastavitelný ramenní popruh
 • Údržba pouzdra
 • Příslušenství pouzdra
 • Cena pouzdra

 

Základní tipy fotografických pouzder

 • Malá pouzdra - do těchto pouzder se většinou vejde pouze samotný fotoaparát (digitální, kompaktní), případně ještě několik dalších drobností, jako například paměťové karty, fotografický filtr. Hlavní výhoda těchto pouzder spočívá v jejich rozměrech, kdy jsou schopné se vejít třeba do větší kapsy nebo na opasek, takže se skvěle hodí například na výlety, túry, dovolenou, kdy potřebujete mít svůj fotoaparát stále při ruce. Malá pouzdra mohou být buď univerzální, nebo přímo šitá na míru pro určitý typ fotoaparátu.
 • Brašny - foto brašny mají většinou vnitřní prostor rozdělen do několika různě nastavitelných přepážek, kdy každá součást Vašeho vybavení má své místo a je bezpečně uložena. Foto brašny většinou umožňují přibalit k fotoaparátu více příslušenství, jako například další výměnné objektivy, předsádkové čočky či externí blesky. Vybírejte spíše takovou brašnu, aby se do ní vše pohodlně vešlo, měli jste ke svému vybavení snadný přístup, také se zajímejte o materiál (vnitřní, vnější), ze kterého je foto brašna zhotovena. Vnější materiál by měl být především odolný proti nepřízni počasí, vnitřní materiál by měl chránit Vaše foto vybavení před poškrábáním, vibracemi apod.
 • Fotobatohy - jsou výhodné v tom, že je pohodlně nosíte na zádech, máte po ruce mnoho úložného prostoru, a to i za cenu menší pohotovosti při vyndávání fotoaparátu oproti brašně. Šikovně můžete zkombinovat malé pohotovostní pouzdro na rameno i batoh pro uložení řidčeji využívaného vybavení (ministativ, přídavné blesky aj.). Fotobatohy především oceníte, když potřebujete přenášet více fotovybavení, které je již příliš těžké pro nošení v brašně na rameni. Jejich další velkou výhodou je, že batohy pamatují i na rozměrnější příslušenství, jako například notebooky nebo superteleobjektivy, které se do brašny přes rameno většinou nevejdou.

Rozdělení fotografických pouzder

Ledvinka na fotoaparát

Ledvinka pojme Váš digitální fotoaparát, případně mobil, MP3 přehrávač, PDA. Vybírejte ledvinku, která disponuje hlavním úložným prostorem se zipovým přístupem a vnitřními kapsami, dále postrannými kapsami. Dobře se Vám bude nosit anatomicky kopírující tělo ledvinka.

Brašna na fotoaparát a příslušenství

Praktická brašna, která umožňuje přední nošení, čímž zaručuje velmi rychlé vytažení veškerého fotografického vybavení, aniž byste si museli brašnu sundávat a odkládat. Pozici nošení brašny můžete měnit na přední nošení i nošení na zádech. Materiál brašny by měl být odolný proti vodě, prachu, oděru, absorbovat nárazy, izolovat chlad, horko, vlhkost.

Kompaktní brašna na fotoaparát a příslušenství

Kompaktní brašnička pojme Váš kompaktní fotoaparát, včetně příslušenství (kabel, napájení, paměťová karta). Vybírejte brašnu, která disponuje praktickým závěsným poutkem, popruhem přes rameno, nepromokavým obalem. Výhodou kompaktní brašny jsou její malé rozměry a nízká hmotnost.

Foto brašna přes rameno na fotoaparát a příslušenství

Foto brašna přes rameno umožňuje velmi rychlý přístup k Vašemu fotoaparátu i příslušenství. Vybírejte takovou foto brašnu, která disponuje odděleným prostorem pro fotoaparát, příslušenství (kabel, napájení, paměťové karty, objektivy aj.), úchytkami, odnímatelným a nastavitelným popruhem přes rameno. Materiál by měl být odolný proti vodě, prachu, oděru, absorbovat nárazy, izolovat chlad, horko, vlhkost.

Batoh na fotoaparát a příslušenství

Batohy nabízí rychlý, oddělený přístup k Vašemu fotoaparátu a objektivu. Navíc poskytuje další oddělený prostor pro nezbytné příslušenství (blesk, nabíječka, kabely, filtry, osobní věci), které je v batohu také bezpečně uloženo.

Tipy, jaký batoh na fotoaparát vybrat

 • Ergonomický postroj umožňující optimální ventilaci, rozložení váhy
 • Materiál by měl být odolný proti vodě, prachu, oděru, absorbovat nárazy, izolovat chlad, horko, vlhkost
 • Batoh by měl mít vnitřní měkkou stélku, která redukuje vibrace
 • Oddělovače uzavíratelné na zip
 • Vnější kapsy
 • Závěs pro stativ
 • Závěs pro fotoaparát
 • Splňující kritéria příručního zavazadla v letadle

Fotografické kufry

Především profesionální fotografové ocení fotografické kufry, které pojmou veškeré fotografické zařízení od fotoaparátu, po stativ. Jsou většinou vyrobené z hliníkových slitin, případně odolných plastů, disponují polstrovaným vnitřkem. Některé jsou navíc dokonale vodotěsné, čímž ochrání Vaši foto techniku, když jste například na člunu, kajaku apod., před případným pádem do vody, nebo prudkým deštěm. Fotografické kufry jsou také vybaveny přetlakovými ventily pro vyrovnání tlaku uvnitř kufru a venku. Jejich velkou výhodou je téměř dokonalá mechanická ochrana, která je však vykoupena o něco vyšší hmotností a také horšími transportními vlastnostmi.

Pouzdro pro objektivy

Můžete si pořídit samostatná pouzdra pro Vaše přídavné objektivy, která především oceníte v případě, že vlastníte hned více objektivů. Pouzdra poskytnou objektivům skvělou ochranu před případným poškozením, poškrábáním, ochranou před pádem apod.

Vodotěsná pouzdra na fotoaparát

Jedná se o tzv. podvodní vodotěsná pouzdra, která jsou přímo určená pro možnost focení pod vodní hladinou, a to do hloubek až 40 m. Vodotěsné pouzdro také využijete všude, kde je tzv. nepřátelské prostředí pro fytotechniku, jedná se především o vysoce prašné prostředí: písečná pláž, stavby domů, poušť, dále místa s vysokou vlhkostí vzduchu: skleníky, džungle, bazény.

Doporučujeme:

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id9096 (krasny-zivot.cz#21444)


Přidat komentář