Pečeme cukroví a dorty

Chystáte se na nákupy ingrediencí na pečení? Parníčky se mají péct již koncem listopadu. Ostatní cukroví postupně od prvního prosincového dne - začneme pect, ale zbobíme postupně, krémem až 2 dny před vánoci, aby se nezkazil.

Doporučujeme:

VÝROBA DORTŮ A CUKRÁRNA MARCIPÁNKA PRAHA - Cukrárna se specializuje na výrobu mimo atypických dortů i na erotické, svatební, narozeninové dorty. Cukrárnu Marcipánka můžete navštívit v Praze na ulici Mladoboleslavská 8. na ukázku krásných dortů se můžete podívat na www.marcipanka.cz

**
**

Potřeby pro pečení

Vánoce jsou sice svátky klidu a štěstí, ale většina maminek a babiček, právě proto aby atmosféra vánoc taková byla, několik týdnů před nimi tráví dost času v kuchyni. Pro všechny kuchařky a pekařky – pro muže samozřejmě také, jsme dnes připravili seznam pomocníků do kuchyně, které z jednodušší práci nebo přinesou novou inspiraci.

Vykrajovátka

Sady vykrajovátek nebo jednotlivé kousky z geometrických tvarů, hvězdiček, svíček, kapra, medvídka, krtka, mořského koníka, vločky, motýla, želvy, domečku, javorového listu, zvonečku, rohlíčku, ježka, stromečku, soba, prasátka, čerta, komety, andělíčka, podkovy, zajíčka, houslí, zajíčka, houbičky nebo kuřátka, preclíku a spousty dalších tvarů. Vykrajovátka mohou být buď z potravinářského pocínovaného plechu nebo z umělé hmoty. Vaše cukroví i perníček může být letos drobet inovační.

Speciální vykrajovátka

Na vyšší zákusky si pořiďte vykrajovátka, která pomohou z jednolitého těsta vytvořit trojúhelníkové zákusky nebo i jiné tvary, velice jednoduchým způsobem. Jsou vysoká 5 cm a mají držadlo.

Formičky na tlačené těsto

Vyrábějí se z teflonu nebo jsou pocínované. Tlačené těsto může získat tvar ořechu, Ježíška, Mikuláše, anděla, ryby, bábovky, berušky, kávového zrna, kytičky, mušle, vějířku, srdíčka …

Další formičky

Z pocínovaného potravinářského plechu si kupte formičky na rakvičky, trubičky, rádlo na trubičky

Silikonové formy a formičky

Tyto formy jsou vhodné pro pečení zejména křehčích moučníků, které by se mohli snadno rozpadnout při manipulaci. Silikonové formy na pečení jsou také velmi vhodné z důvodu, že se na nich potraviny nepřichytávají. Silikonové formy vynikají svou nepřilnavostí a snadnou údržbou. Zdravotně zcela nezávadné. Omyvatelné v myčce a mají dlouhou životnost.

Vhodné jsou jak do plynové, elektrické, horkovzdušné i mikrovlnné trouby a mrazničky. Odolné vůči teplotám od – 40 °C do + 230 °C. Použít je lze na dorty, muffiny nebo na čokoládu, zmrzlinu...

Dortové formy

Pro příležitosti jako jsou narozeniny, svátky, výročí, svatby, promoce a další situace, kdy je třeba upéct dort si lze pořídit kromě klasické kulaté dortové formy například pro dítě kočku, kuře, pejska, autíčko, medvěda, krtka, zajíce, mašinku, traktor, bagr, motorku nebo kytaru a další tvary. Pro dospělého oslavence je zde nabídka slunečnice, čtyřlístku, ryby, číše, podkovy, srdce, květiny, knihy...

Pro usnadnění zdobení dortu si pořiďte otočné stojany na dorty nebo olej ve spreji. Pokud hodláte péci dorty poschoďové, stačí koupit tři stejné tvary ve 2 nebo 3 velikostech a nebo sadu. Dále do této kategorie lze zařadit formy na srnčí hřbety apod.

Jedlý papír na dort

 • Základ jedlého papíru tvoří bramborový škrob a rostlinný tuk a tyto produkty vyhovují potravinářským předpisům EU. Krájí se a konzumuje spolu s dortem a obrázek na dortu neztrácí tvar, barvy se neslévají a udržují barevnou stálost. Dortový korpus potřete krémem a jedlý papír s vybraným dětským obrázkem přitisknete na krém. Dozdobíte okraj dortu a vše je připraveno.
 • Druhá možnost je překvapit oslavence dortem s fotografií. Ať už vyberete fotografii oslavence, zvířecího miláčka, zamilovaného páru nebo cokoliv co lze poslat jako předlohu na fotografii, jistě to bude pěkné překvapení. Chcete-li jedlou fotografii použít například na dort nebo podobným způsobem, doporučujeme povrch obrázku pokrýt speciálním dekoračním gelem. Dojde ke zvýraznění barev a zvýšení kontrastu obrázku. Minimální trvanlivost jedlých fotografií je asi 30 dní.

Pomůcky na marcipán a potahovací hmoty

Práce s marcipánovou hmotou již byla povýšena na umění. Modelování si zjednodušit umělohmotnými pomocníky jako jsou

 • žehlička na uhlazení marcipánu
 • plastová nebo silikonová podložka na marcipánovou hmotu
 • modelovací kostice a k ní náhradní hroty
 • sady štětců pro práci s potravinářskými barvami
 • rádýlko, hřeben, vlnkovač
 • formičky na kvítky a modelovač květů
 • potravinářský fix nebo obtiskávač lístků...

Cukrářské košíčky

Pro výrobu mini dezertů, muffinek a košíčků jsou k dispozici papírové pergamenové košíčky.

V různých barvách, tvarech i velikostech, nevlhnoucí, dobře drží tvar, nebo celá plata s bílými košíčky na muffiny, určené na ruční nebo strojové plnění syrovým těstem a následným pečením. Platíčko je pevné, drží tvar muffinů a je stabilní.

Patchwork na dorty

Práci s marcipánem a potahovací hmotou si také můžete doladit do dokonalosti použitím vylisovaných formiček Patchwork. Je jich obrovské množství pro všechny příležitosti a všechny druhy dortů, muffinů atd.... Jsou velmi detailně propracované a mohou být použity v mnoha různých způsobech což je velmi univerzální. Materiál je plast.

Nejlepší vytlačování je prý přes mikrotenový sáček. Vyválíte si hmotu 0,5cm a položíte na ni mikroten. Přitlačíte písmenko, ornament... Silně zatlačíme, aby jste hmotu všude proříznuli. Všude po obvodu musí být hmota proříznutá. Opatrně sundáte mikroten a odstraníte přebytečnou hmotu. Vzor podeberete ostrým či odlamovacím nožem. Na dortu se nádherně vyjímají dokonalé květiny, postavičky i celé pohádky.

Čím ještě ozdobit dortový korpus?

Pro zručné kuchaře s šikovnýma rukama jsou tu i další polotovary pro snazší, avšak dokonalejší práci.

 • gelové potravinářské barvy
 • potravinářská barva ve spreji
 • olej ve spreji
 • potravinářská běloba
 • modelovací hmoty a marcipánové hmoty v různých barvách a s různou příchutí
 • potahovací hmoty a potahovací fondány
 • různá aromata a příchutě

Bez čeho se správný cukrář neobejde?

Stříkací a zdobící sáčky s vyměnitelnou špičkou, případně zdobička perníčků. Dále stěrky, pečící papíry, váleček na těsto a vařečky, mísy a misky, šlehače a mixery, dobrá pečící trouba. Na dort také patří svíčky. Jaké svíčky si vyberete

 • klasické dortové svíčky
 • prskající a prskající svíčky
 • svíčky ve tvarech čísel
 • svíčkové fontány se sršícími jiskrami
 • svíčky s postavičkami pro děti...

Párty doplňky

Při oslavě nezapomínejte vyzdobit nejen dort a stůl, ale také pokoj. Pověste ozdobnou girlandu, vlaječky, nafoukněte balonky ať je oslava co nejvíce barevná a veselá. Oslavenec může dostat párty čepici ve tvaru kornoutu a frkačky pro děti jsou také skvělá zábava, jen si připravte pevné nervy a prášek na bolesti hlavy :-).

Kuchařky, časopisy...

Česká domácí kuchařka - od autorky J.Rákosníkové osvědčené recepty tradičních kuchařek pro moderní českou kuchyni Kuchařka je souborem receptů ze starých českých kuchařek A. Kejřové a M. Kuchařové, které sestavila šéfredaktorka časopisu F. O. O. D. Jitka Rákosníková. Kniha je koncipována do 12 menu podle měsíců. Doplněna je i dvěma dalšími oddíly: Svátky a slavnosti - Posvícení a Vánoce, a praktickým oddílem Krok po kroku - nudlové těsto, kremrole, svíčková pečeně...

Cukroví z Dony - v kuchařce najdete množství vyzkoušených, oblíbených receptů kolektivu autorek Nakladatelství DONA na vánoční cukroví – tradičních, méně tradičních i zcela originálních – na cukroví pečené i nepečené, vykrajované, tvarované strojkem i pečené ve formičkách a mnoho dalších. Inspiraci zde jistě najdou zkušené i začínající hospodyňky...

Doporučujeme:

VÝROBA DORTŮ A CUKRÁRNA MARCIPÁNKA PRAHA - Cukrárna se specializuje na výrobu mimo atypických dortů i na erotické, svatební, narozeninové dorty. Cukrárnu Marcipánka můžete navštívit v Praze na ulici Mladoboleslavská 8. na ukázku krásných dortů se můžete podívat na www.marcipanka.cz

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id9103 (krasny-zivot.cz#21950)


Přidat komentář