Internetový prodej elektro zboží, počítačů, notebooků, PC komponentů, tiskáren, mobilních telefonů

Chtěli byste zvýšit výkon vašeho počítače nebo notebooku? Chcete si zahrát nejnovější na grafiku náročné počítačové hry, aniž byste si kvůli tomu museli kupovat zcela nový počítač? Pak čtěte dále.

Pokud máte starší, ať už stolní počítači nebo notebook, a potřebujete vysoký výkon pro hraní nejnovějších počítačových her nebo pro používání jiných náročných programů, není ihned potřeba kupovat si celý nový počítač nebo notebook. Lze si totiž zakoupit i jednotlivé počítačové komponenty a svůj starší počítač si takto vylepšit. Pokud chcete vědět, kde se dají takovéto počítačové komponenty koupit, máme pro vás jeden zajímavý tip na specializovaný obchod s vybavením pro hardware a software, ale i jinou elektronikou.

Potřebujete nový notebook nebo počítač?

Jak již bylo řečeno výše,výkon svého počítače nebo notebooku můžete vylepšit zakoupením některého z moderních PC komponentů. Pokud však dáte raději přednost zcela novému přístroji, máme pro vás pár rad, podle čeho si nový počítač vybírat.

Značka

Dříve se často říkávalo, že počítače asijských značek pocházejících z Číny, Tchajwanu nebo Jižní Koreje jsou velice nekvalitní a kupující tak dávali jednoznačně přednost značkám z Evropy, Japonska nebo USA. Značky z Číny, Tchajwanu a Koreje na to reagovaly oproti konkurenci velmi nízkými cenami, které jim pomohly najít si své zákazníky. A ejhle, co se časem ukázalo. Výrobci počítačů ze západu přesunuli výrobu svých počítačů kvůli levné pracovní síle také do Číny, a tak si dnes i na západních počítačích můžete povětšinou přečíst made in China.

A co víc, ukázalo se také to, že i značky z Číny a jiných opovrhovaných zemí jsou stejně kvalitní a jejich počítače vydrží stejně tak dlouho, jako o dost dražší výrobky západních značek. Dnes se proto už tak moc na značku počítače nehledí. Lepší je vybírat si počítač spíše podle parametrů a také podle toho, jaké výhody daná značka nabízí, například servis (za jak dlouho a zda vůbec po nahlášení poruchy počítače si pro něj značkový servis přijede až k vám domů, zda vám poskytnou po dobu opravy náhradní počítač atp.).

Když se podíváte například na značky grafických karet nebo procesorů, pak zjistíte, že stejné výrobky do svých počítačů montují značky z Číny i z USA, Evropy nebo Japonska – i to je další důvod, proč při výběru nového počítače slepě nehledět pouze na to, zda se jedná o počítač prestižní značky ze západu nebo nějaké dříve opovrhované značky z jihovýchodní Asie.

Notebook nebo stolní počítač?

Pokud si chcete pořídit nový počítač, měli byste hned na začátku zvážit, zda to bude klasický stolní, tedy nepřenosný počítač nebo velmi snadno přemisťovatelný notebook. Díky tomu se vám pak výběr o polovinu zúží a bude se vám hned vybírat snadněji. Ještě před deseti lety dávali kupující většinou přednost stolním počítačům, protože nejlevnější notebooky se s nimi svým slabým výkonem nemohly rovnat a pokud jste v té době chtěli mít notebook, který by se stolnímu počítači vyrovnal, museli jste za něho dát částku často i vyšší než sto tisíc korun. Dnes se však karta dosti rychle obrací. Dnešní notebooky se již stolním počítačům bez problémů vyrovnají a tak většina kupujících zvolí raději snadno přemistitelný notebook. Jedinou výhodou stolního počítače tak zůstává jeho monitor, který je obvykle větší než u notebooku a který si můžete dát jak daleko od klávesnice chcete.

Úhlopříčka monitoru

U monitoru hraje největší roli jeho úhlopříčka, ale vybírat se dá i podle rozlišení monitoru nebo podle toho, zda se jedná o monitor lesklý či matný. Dřívější matné monitory dnes rychle nahrazují lesklé a je tak otázkou, zda si vůbec budete moci matný monitor ještě pořídit. Co se týče rozlišení monitoru, všechny nejnovější monitory nabízejí naprosto dostačující rozlišení. Občas se objevují i typy z označením HD (high definition), čili s vysokým rozlišením. HD monitory se většinou používají u úhlopříček větších než 16 palců. U menších monitorů jde však spíše o zbytečný luxus – při pohledu na malý monitor s klasickým rozlišením a s vysokým rozlišením většina z nás stejně žádný rozdíl nezpozoruje. Pokud budeme chtít notebook, přemýšlejme o tom, zda ho budeme používat hlavně doma, nebo ho budeme často nosit někam ven. Při použití převážně doma je lepší zvolit notebook s úhlopříčkou 17, 3 palců a větší – na takto velkém monitoru se mnohem lépe pracuje, prohlíží fotky nebo sleduje filmy, popřípadě hraje hry.

Pokud však bude notebook vaším častým společníkem na cestách, je lepší dát přednost notebookům s nižší úhlopříčkou, aby se vám s nimi snadněji cestovalo v MHD, ve vlaku atp. Důležité je vědět také to, že brašny a batohy na notebooky se většinou vyrábějí maximálně do velikosti 15, 6 palců. Je obtížné sehnat batoh nebo tašku na notebook o velikosti 17, 3 palců a na větší notebooky se tašky snad ani nevyrábějí. Pokud chceme zvolit stolní počítač, pak bude asi pro většinu z nás platit, že čím větší monitor, tím lepší. Na velkém monitoru je radost prohlížet fotky, hrát hry a sledovat filmy. Pokus vybíráte nový monitor k počítači, podívejte se i na nabídku přístrojů, které v sobě spojují funkci počítačového monitoru a televize. Díky tomu budete mít doma 2 televize a když někdy nastane spor, na co se budeme dnes večer dívat, můžete využít svou druhou televizi v počítačovém monitoru. Tuto funkci nabízejí i některé notebooky, popřípadě existuje možnost dokoupit si k počítači digitální TV tuner a anténu.

Výkon počítače

Pro brouzdání na internetu nebo používaní textových editorů a jiných kancelářských aplikací nám postačí jednojádrový procesor s kapacitou 2 GB a méně. Pro náročnější programy a telefonování po internetu již budeme potřebovat dvoujádrový procesor s kapacitou alespoň 2, 3 GB a pro graficky náročné programy, filmy v vysokém rozlišení nebo nejnovější počítačové hry bychom měli mít alespoň dvoujádrový ale lépe čtyřjádrový procesor s kapacitou alespoň 4 GB.

Velikost pevného disku, porty, operační systém

Pro velikost pevného disku platí, že čím více dat (filmů, fotek, dokumentů, …) budeme chtít v počítači mít, tím větší kapacitu by měl mít náš HDD. Je však také možné dokoupit si externí HDD – díky tomu, když se vám například pokazí počítač, budete mít data zálohována. Externí HDD vám také snadno umožní přenášet hodně velké objemy dat.

Dále bychom se měli zaměřit na množství portů – i zde platí, že čím více, tím lépe. Někdy se může stát, že budeme chtít k notebooku naráz připojit tiskárnu, 3G modem a třeba ještě myš – v tom případě je určitě dobré mít alespoň 3 USB porty. Dobré je mít i další porty, jako HDMI, VGA nebo DVI, které využijete pro multimediální funkce (například připojení externího monitoru nebo televize). Velmi výhodné je mít také zabudovanou čtečku paměťových karet – i ta se však dá dokoupit externí.

Co se týče operačního systému, je lepší si kvůli kompatibilitě vybrat takový, který používá většina uživatelů.

Pro hraní náročných her, prácí v graficky náročných programech nebo sledování vysokokapacitních filmů je lepší zvolit samostatnou grafickou kartu (ne integrovanou) s kapacitou od 1 GB výše. Pro brouzdání po internetu nebo kancelářské aplikace stačí karta integrovaná s pamětí 512 MB.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id9124 (krasny-zivot.cz#22963)


Přidat komentář