Bižuterie, typy a výběr

Bižuterie jsou šperky, které nejsou vyrobeny z drahých kovů. A díky, nebo právě proto, je jejich nabídka na trhu nepřeberná. Preferovat lze jednotlivé materiály, barvy či styl.

*** ***

** **

Doporučujeme:

  • Výroba šperků a bižuterie na zakázku-Pod autorskou značkou** "PAVLAVA"najdete vlastní tvorbu výtvarnice Mgr.Pavly Vaculíkové.Specializuje se především  na na tvorbu šperků,bižuterie,oděvů a dokonce na výrobu textilní dekorace do bytu.Máte-li zájem pyšnit se těmito originálními šperky a výrobky, neváhejte a kontaktujte paní Mgr.Pavlu Vaculíkovou, tel:732481144** nebo napište na mailovou adresu:pavlava@atlas.cz

 

Již od dávných dob si lidé zdobili svá těla různými ozdůbkami. Na kouskách kůží se objevovaly barevné kameny, které našly ve volné přírodě, po objevu kovů to pak byly všemožné plíšky jak na krku, na uších, tvořily se první náramky či prsteny.

Moderní doba to dotáhla tak daleko, že mimo obrovské množství třpytivé nabídky ve zlatnictvích, můžeme nakupovat a krášlit se šperky, kterými souhrnně nazýváme bižuterii. Přesná definice bižuterie zní - šperky, které nejsou vyrobeny z drahých kovů, kterými je zlato, stříbro či platina.

Takže veškeré ty kovové a slitinové výrobky, také plastové, nebo korálkové, dokonce i dřevo nebo sláma. V bižuterii má také své zastoupení kůže či sklo.

Jak se o šperky z bižuterie správně starat?

Protože většina materiálů, ze kterých se bižuterie vyrábí, je nějakým způsobem náchylná na opotřebení, musíme se o své šperky starat. Pokud tedy chceme, aby nám vydržely co nejdéle v původním stavu.

  • Bižuterii sundáváme před spaním, před sportováním, koupáním a dalšími podobnými aktivitami, kde hrozí působení látek, které bižuterii neprospívají. S těmito aktivitami souvisí především lidský pot, voda, saponáty apod. Právě pro jejich vliv nás může dlouhodobé nošení bižuterie postihnout svěděním, pálením a dokonce i vyrážkou.
  • Dlouhodobé nošení bižuterii také neprospívá. Jednak je zde působení lidského potu, teploty a také možnost setkání se s jinými přírodními vlivy, třeba vodou. I zde platí to co v předchozím bodě. Ona totiž bižuterie není na praktické a dlouhodobé nošení určena. Její široká nabídka tvarů a barev má za úkol doladit celkový vzhled nositele. Například, mám-li jednoduché šaty, boty i kabelku v černých barvách, můžu si k nim vzít náhrdelník z velkých červených korálků, na uši zavěsím červené placaté náušnice a ruku obohatím širokým červeným náramkem z plastu.
  • Bižuterii skladujeme v hedvábných pytlíčcích, krabičkách od šperků a nejlépe ve šperkovnici. Na šperky z bižuterie totiž velice nepříznivě působí jak denní světlo, tak prach.
  • Svoje šperky pravidelně čistíme. A to platí nejen o bižuterii. Pokud si s údržbou a čištěním nevíme rady, požádáme o pomoc odborníka.

Druhy bižuterie

Náušnice jako doplněk

Snad na každém rohu můžete zakoupit nějaké náušnice. Klasické a oblíbené kruhy, malé, velké, celé kuličky anebo v poslední době velice oblíbené placky, jsou jen malou předehrou. Ve fantazii se meze nekladou a mezi kovovými a plastovými neuvěřitelnostmi můžeme objevit další, snad ještě nepoznané. Malí soukromí prodejci například k výrobě náušnic využívají starých mincí. Kupte je, třeba budou mít za několik desítek let mnohonásobně vyšší hodnotu.

Náramky z bižuterie

Široce zastoupeny jsou i náramky. Pokud to vezmeme hned „z kraje“, nesmíme zapomenout na často u mužů oblíbené kovové náramky s vyrytými nápisy, u žen převládají masivní, posázené třpytivými kamínky.

Mimo kovové náramky jsou také velice časté pletené náramky přátelství, korálky ať už velké, tak ty menší, nebo úplně ty nejmenší. Bylo by nespravedlivé vynechat pestrobarevné plastové náramky, které se opět dostaly do módy, asi po dvaceti letech.

Náhrdelníky z bižuterie

Vše to, co si dáme na krk, můžeme souhrnně nazývat náhrdelníkem. Patří sem jak mohutné kovové ozdoby odhaleného dekoltu, tak dlouhé šňůrky s korálky různých druhů, barev a velikostí, ale také jednoduché korálky, které si vyrobíme i sami doma.

Velice oblíbené jsou v poslední době právě řetízky a šňůrky s všemožnými korálky, které sahají až hluboko do výstřihu a skvěle doplní fádní a nenápadný rolák. Na výletech nebo na dovolené můžeme zakoupit i šikovné kožené náhrdelníky se zajímavými přívěsky. Tato bižuterie se skvěle hodí jako pěkný dárek blízké osobě.

Nejčastějšími motivy bývají totiž srdce, čtyřlístek anebo znamení zvěrokruhu.

Prsteny z bižuterie

Prsteny z bižuterie jsou ve své podstatě většinou masivní, s obrovskými kameny, či jinými nápaditými ozdobami. Takový skleněný prsten je dokonalou ukázkou atraktivnosti šperků z bižuterie. A vzhledem k tomu, že je dosti masivní, může být pokládán za samotný doplněk a oživení k jinak poměrně fádním šatům.

Nevýhodu mají však velice podstatnou – právě proto, že prsteny jsou přilnuté k pokožce, mohou jednak ztrácet na kráse kvůli kontaktu s lidským potem, a také být původcem nepříjemné vyrážky a svědění. Navíc, pokud jde o skleněný prsten, je jejich životnost omezená. Snadno se může stát, že prsten spadne na podlahu a to často způsobí jeho nenávratné zničení.

Brož je krásný doplněk

Brož je krásný šperk a dokonalý doplněk k jinak nenápadným a snad i nudným šatům. Může velice oživit celkový vzhled a nositelka sama může broží vyjádřit své postoje, víru a přesvědčení.

Brož vyrobená z odlehčených kovů, má velkou výhodu – její přichycení na oděv není pro šaty tolik zatěžující, jako těžké a drahé brože.

Korunky do vlasů

V poslední době se korunky stávají běžným doplňkem při účesu nevěsty anebo mladé dívky na večerní ples. Některé korunky by se daly přirovnat i k čelenkách do vlasů. A vlastně i čelenky se mohou řadit do bižuterie, neboť móda diktuje čelenky všech možných tvarů, materiálů a motivů a tak se často objevují čelenky, které spousta lidí nevědomě označí za šperky.

Nejčastější materiály k výrobě bižuterie

Materiály, ze kterých se bižuterie vyrábí, jsou různé. Jsou také různě oblíbené. Někdo má rád spíše třpytivé věci, někdo raději nosí přírorodní materiály a barvy.

Bižuterie z korálků

Elegantní, okouzlující a výjimečně krásná, originální ručně vyráběná bižuterie Alena Tupá.**

Kovová bižuterie

Ten snad není nutné více představovat. Klasika jak mezi klasickými šperky, tak v bižuterii. Díky tomu, že jsou tyto kovy odlehčené, se lépe nosí. Nezapomínejte však na to, že mohou být pro lidskou pokožku dráždivé, a proto je sundávejte.

Bižuterie s minerálními kameny

Minerální kameny a jejich léčivé či pozitivní účinky na osobnost nositele, jsou velice oblíbené. Mocná síla těchto minerálů má za úkol podpořit dobré vlastnosti svého pána a přinést mu úspěch. Nejčastěji se objevuje právě přívěšek z minerálního kamene, jehož pozitivní vlastnosti ještě více podpoříte jeho zavěšením na pravou kůži.

Skleněné šperky

Sklo je krásné, ale velice zrádné. Skleněné šperky jsou většinou masivní a tím vytváří dojem síly a elegantnosti. Bohužel jsou však náchylné na jakékoli zacházení a postačí většinou jen malý pád, aby byl dokonalý šperk navždy zničen.

Kožená bižuterie

V suvenýrech na poutích a podobných akcích jsou snad pokaždé k zakoupení ozdoby a šperky z kůže, často také doplněny hezkými kameny či kovem. Díky tomu, že je kůže svým způsobem velice jednoduchá a nadčasová, hodí se výrobky z ní i k vyzývavějším modelům.

Bižuterie ze dřeva nebo slámy

Sláma a dřevo se moc často k výrobě šperků nepoužívají, ale pokud ano, výsledek stojí za to. Snad ve všech případech jsou tyto šperky vyráběny ručně, a to je také důvod, proč je jejich cena vyšší, než by se mohlo zdát. Avšak to na druhou stranu může zaručit odolnost a dlouhověkost.

Bižuterie z plastu

A samozřejmě nesmí chybět ani bižuterie vyrobená z plastu. Plast má tu výhodu, že šperky a doplňky z něj jsou poměrně levné, a přitom krásné. Je zde nekonečně mnoho možností tvarů, barev a motivů.

 

Doporučujeme:

  • Výroba šperků a bižuterie na zakázku-Pod autorskou značkou** "PAVLAVA"najdete vlastní tvorbu výtvarnice Mgr.Pavly Vaculíkové.Specializuje se především  na na tvorbu šperků,bižuterie,oděvů a dokonce na výrobu textilní dekorace do bytu.Máte-li zájem pyšnit se těmito originálními šperky a výrobky, neváhejte a kontaktujte paní Mgr.Pavlu Vaculíkovou, tel:732481144** nebo napište na mailovou adresu:pavlava@atlas.cz

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id9107 (krasny-zivot.cz#22245)