Výživa kojence

Péče o miminko do jednoho roku je velice náročná a měla by se přísně dodržovat. Mezi nejdůležitější aspekty patří výživa dítěte, která se v průběhu prvního roku nejvíce mění. Dítě nejrychleji roste a potřebuje bohatou stravu na vitamíny a minerály.

Správné kojení

Základem ** výživy novorozence** je kojení. Proto by mělo být dítě přiloženo k prsu matky do půl hodiny po porodu. Pokud vše funguje jak má, miminko může být plně kojeno až do svého půl roku života. Nepotřebuje tudíž již žádné jiné příkrmy ani tekutiny, pokud to není nezbytně nutné nebo jinak stanovené pediatrem. Mateřské mléko je to nejlepší co svému miminku můžete dát. Je v něm obsaženo vše, co potřebuje. Zároveň je nejsilnější kontaktem matky a dítěte. Během kojení miminko slyší tlukot vašeho srdce, na které bylo zvyklé již v těhotenství, a proto je klidné.

Když ** s kojením začínáte**, miminko by mělo pít nejdřív z obou prsů při jednom kojení. V tu chvíli, kdy se** tvorba mléka ustálí**, stačí kojení z jednoho prsu, dokud se miminko samo nepustí nebo zvolní tah na pouhé cucání bradavky. Nemusíte se obávat, že by dítě mělo žízeň, protože v první fázi dostane z prsu tzv. mlezivo, které tekutiny nahrazuje a až potom jde syté a tučné mléko.

Maminky se také obávají toho, že nepoznají, jestli miminko vypilo dost a nemá stále hlad. Není nutné přiklánět se ke koupi váhy a před a po každém kojení miminko vážit. Může to být stresové pro Vás a následně i pro Vaše děťátko. Znakem správného kojení je dostatek pomočených plenek 5-8 za den. A také pravidelná stolice zhruba 3 krát denně. Stolice by měla být kašovitá a žlutá asi jako vaječina. Nezapomínejte také na správnou stravu u sebe. Nekuřte a nepožívejte alkohol ani jiné omamné látky! Vyhněte se také jídlu, které obsahuje dráždivé látky, po kterých se může miminko osypat. Jsou to ryby, čokoláda, tropické ovoce atd. Pozor také na čerstvé pečivo, miminko z něj může nadýmat. Pokud během kojení onemocníte, vždy se poraďte s lékařem, jaké léky můžete užívat.

Problémy s kojením

Příčin problémů s kojením může být hned několik. Může dojít k zánětu bradavek. To způsobuje např.** špatná poloha při kojení** nebo** nedostatečná péče o bradavky**. O prsa během kojení, byste se měla starat víc než kdy jindy. Pravidelné mazání bradavek a dostatečná hygiena by měl být základ. Pokud máte pocit, že nemáte dostatek mléka, je třeba dbát na pravidelné přikládání miminka k prsu. Obecně se uvádí, že pokud kojení probíhá v delších intervalech než 6 hodin, snižuje se u matky tvorba mléka. Zpočátku byste také prsa měla nahřívat, to tvorbu mléka podporuje. Pokud však z nějakého důvodu mléko ztratíte nebo ho nemáte dostatek, nepropadejte panice. Poradit Vám může Váš pediatr nebo je možné, abyste navštěvovala přímo laktační poradkyni. Když se stane, že kojení opravdu možné není, nevadí. Jistě nejste jediná a hlavně si nic nevyčítejte. I přesto můžete svému dítěti dopřát vše, co vyžaduje. Také když ho budete chovat a pokládat hlavičku na svůj hrudník, udržíte s ním ten pověstný blízký kontakt, kdy slyší Vaše srdíčko. Toto je důležité pro jeho citový vývoj.

Umělá výživa kojence

V dnešní době jsou volně k dostání počáteční kojenecká mléka. Ty prakticky díky pokroku a vývoji kopírují mléka mateřská. Proto nemusíte mít obavy, že když nekojíte, je Vaše dítko ochuzené. V počátečních výživách jsou obsaženy veškeré vitamíny a minerály, které jsou nezbytně nutné pro správný růst a vývoj miminka. Počáteční mléko nahrazuje plně mateřské, proto minimálně do konce 4. měsíce není nutné přikrmovat ani podávat tekutiny navíc. Vystačit si takto můžete i do půl roku. O výběru počátečního mléka se vždy poraďte se pediatrem a striktně se držte i dávkování, které je uvedeno na každém balení. Pozor, každý výrobce má na daný věk dítěte dávkování jiné, proto když z nějakého důvodu přecházíte na jinou značku, vždy si pečlivě přečtěte, kolik svému miminku máte dát. Obecně se uvádí, že dítě by mělo vypít 1/6 své hmotnosti (150-180 ml/kg/den), maximálně ovšem 1 litr mléka denně. Mléka by se ovšem neměla střídat, pokud to není nezbytně nutné a vždy se o změně poraďte se svým dětským lékařem. V počáteční mlécích mohou být obsažena probiotika a prebiotika, která jsou vhodná pro správnou rovnováhu trávicího ústrojí a pomáhají předcházet nadýmaní.

U některých miminek se může projevit alergie na bílkovinu kravského mléka či zvýšená citlivost na kyselinu mléčnou. V tomto případě je nutné podávat počáteční mléka vyráběná ze sóji. Pozor ovšem, nezaměňujte je se sojovými mléky, která jsou běžně dostupná na trhu a nejsou vyráběná firmami, které se zabývají výrobou kojenecké výživy. Tyto mléka jsou nevhodná k podávání kojencům. Pokud se u dítěte objeví jiná alergie nebo je její výskyt s velkou pravděpodobností možný, je třeba podával mléka s označením HA (hypoalergenní). Alergie se může vyskytnout u miminek, jejichž přímí příbuzní alergií trpí (matka, otec, sourozenec).

Miminko může také trpět nadměrným ublinkáváním. Tento jev je do jednoho roku kojence normální, pokud není nadměrný. Pokud ovšem Vaše děťátko po krmení vyblinká prakticky vše, co vypilo, je vhodné podávat mu mléka označená písmeny AR, která blinkání zmírňují.

Příkrmy dítěte

Kdy a jak zavádět dítěti do stravy** nemléčné příkrmy** Vám nejlépe poradí pediatr. U nekojených dětí se může začít zavádět již od ukončeného 4. měsíce, u kojených dětí se může začít až od půl roku. S příkrmy byste neměla začínat později jak po ukončeném 6. měsíci. Dítě je už náročnější na příjem energie a mateřské či kojenecké mléko už nestačí. Začít můžete s kaší na večer, dítě to více zasytí
a v noci spí déle. Kaše mohou být mléčné a rýžové bez příchutě nebo s příchutí. Také by neměly obsahovat cukr navíc a ani Vy sama, dítěti kaši nepřislazujte. Sladká chuť je velice návyková a dítě potom díky tomu může mít problémy s jinou chutí.

Jako krok 2 zaveďte příkrmy kolem poledne. Podávejte ho jako oběd. A hlavně začínejte se zeleninou. Vhodná je mrkev nebo brambor. Prvotní příkrm by měl být jednosložkový. Postupně můžete zeleninu mísit a přidávat vařené maso.

Jako krok tři by mělo být zavedeno do stravy ovoce. Přesnídávky z ovoce podávejte jako svačinku. Ovoce zavádějte nejlépe až poté, co si dítě zvykne na chuť zeleniny. Opět je z důvodu návykovosti na sladkou chuť.

Veškeré příkrmy můžete vařit a chystat sama, pomocí receptů z internetu nebo přímo od pediatra či kupovat hotové příkrmy. V žádném případě do příkrmů nepřidávejte cukr ani sůl, vše by mělo mít přírodní chuť.

Zavádění nemléčných příkrmů dítěte

Se ** zavaděním nemléčných příkrmů** je třeba začít dbát i na dostatek tekutin miminka. Proto je vhodné k nemléčným příkrmům podávat buď čistou převařenou a zchlazenou kojeneckou vodu nebo bylinkové čaje, které opět nesladíme. Vhodné bylinky jsou heřmánek, anýz, fenykl, meduňka apod. Zhruba od půl roku můžete podávat i čaje ovocné. Pozor také na granulované a ovocné šťávy, které bývají dost často už slazeny, a proto je vhodné střídat je s přírodními čaji.

Veškeré příkrmy podávejte miminku lžičkou, ať si zvyká na tento způsob podávání jídla. Od půl roku můžete také začít používat tzv. hrníček pro učení, kde dítě saje bez použití dudlíku a s pomocí pevné savičky. S prvními zoubky nezapomínejte na pravidelnou hygienu dutiny ústní. A také nápoje nepoužívejte jako prostředek k hraní či utišení dítěte.

Ovšem i v tomto období je nutné dítěti podávat mateřské nebo kojenecké mléko. Používat můžete stále počáteční či zavést pokračovací kojenecká mléka. Dbejte na pravidelnost stravy. Nezapomeňte, že veškeré příkrmy nahrazují plně jednu dávku mléka. A také do jednoho roku by měla být zavedená veškerá strava dospělých v úpravě vhodná pro kojence. A kolem 12. měsíce by se dítě mělo učit krmit samo.

Nezapomeňte, vždy než uděláte ve výživě krok vpřed, poraďte se se svým dětským lékařem. Každé dítě je jiné, a proto i jeho potřeby se mohou lišit!

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id9091 (krasny-zivot.cz#23004)


Přidat komentář