Pozitiva kojení

O důležitosti kojení dnes už snad nikdo nepochybuje. Naštěstí doba, kdy se doporučovalo používání upravených sušených kojeneckých výživ, je dávno pryč. Kojte tedy své dítě alespoň šest měsíců, protože to je to nejlepší, co pro něj můžete udělat.

Chvíle po porodu jsou pro tvorbu mateřského mléka ty nejdůležitější. Je běžné, že čerstvě narozené dítě přikládá porodník či porodní asistentka ještě na sále k prsu matky. Toto je doporučováno také pro silnou citovou vazbu mezi matkou a dítětem. Bohužel často se stává, že kojení není v porodnicích tolik podporováno, jak by to mělo být. V České republice existuje Laktační liga, což je organizace, která podporuje kojení

Proč kojit?

Jedním z nejdůležitějších důvodů proč** kojit** je to, že přijde-li matka či dítě s infekcí, tak se v mateřském mléce vytvoří konkrétní** protilátky**, které fungují jako lék. Toto žádná umělá výživa nedokáže.** Kojené děti jsou daleko zdravější a daleko méně trpní onemocněním horních cest dýchacích, záněty močových cest, záněty ucha a také se postupně ukazuje, že kojením se předchází cukrovce, obezitě či alergiím.**

Výhody kojení

Pohodlí, blízkost mezi matkou a dítětem a nejzdravější výživa - to vše jsou výhody kojení pro matku i dítě. Pojďme si tedy říct o dalších výhodách, které kojení sebou přináší.

Výhody pro dítě:

  • Kojíte-li své dítě po dobu nejméně jednoho roku, pak se u dítěte lépe vyvíjí ústní dutina. Kojené děti mají širší dentální oblouk, jelikož u kojení jsou pohyby jazyka a úst jiné, než u pití z flašky. Je dokázáno, že kojení chlapci dříve čtou a kojené děti mají méně problému s řečí.
  • Když je dítě unavené, nemocné či neklidné, tak ho kojení uklidňuje.
  • Je-li dítě nemocné, tak je pro něj snadné vrátit se k úplnému kojení, pokud odmítá celkově jídlo. Mateřské mléko je pro nemocné dítě snadno stravitelné a je také vhodným základem výživy alergického dítěte.
  • Kojení poskytuje dítěti emocionální stabilitu a zlepšuje jeho vztah s matkou.
  • Výzkum ukazuje, že kojená batolata jsou zdravější. Uvádí se, že mezi 16, a 30. měsícem věku jsou kojené děti méně nemocné a vyžadují kratší zdravotnickou péči po dobu nemoci, než jejich nekojení vrstevníci.

Výhody pro matku:

  • Výhody kojení pro matku spočívají třeba v** antikoncepčních účincích kojení**. Hormony, které se při kojení vyplavují, mají uklidňující účinek na matku. Kojení je zdrojem příjemných pocitů, usnadňuje uspávání dítěte.
  • V období přímo po porodu pomáhá rychlejšímu zavinutí dělohy a předchází krvácení.
  • Také stále více výzkumů dokazuje, že ženy které své děti kojily, trpí rakovinou prsů, anémií nebo osteoporózou v mnohem menší míře, než ženy bez této zkušenosti.

Jak kojit?

Kojit můžete** v leže nebo v sedě,** po císařském řezu se doporučuje kojit tzv. polohou fotbalového míče, kdy matka sedí a dítě pije z prsu z boku, přičemž ho matka drží v podpaží hlavou dopředu. Co se dvojčat týká, tak je výhodné je kojit současně, protože to stimuluje tvorbu mléka. Pro nedonošené děti se zase doporučuje poloha, kdy dítě ve svislé poloze sedí obkročmo na matčině noze a ze předu je přikládáno k prsu.

Co dělat, když kojení nejde?

Ze zdravotních důvodů nemůže kojit zhruba 5% žen, ačkoliv by chtěly. Není zapotřebí se však hroutit z toho, že nám to z jakéhokoliv důvodu nejde. Jsou jiné způsoby, jak můžete dítěti projevit svou lásku. Další možností, nedaří-li se kojení, je využít** možnost mateřského mléka z banky.** Těchto bank je v současné době pět- v Hradci Králové, Mostu, České lípě, Českých Budějovicích a Ústavu pro matku a dítě v pražské porodnici v Podolí. Jelikož je ale počet bank u nás nízký, tak se zásob z těchto bank využívá především pro výživu nedonošených dětí, kterých je stále více a více.

Když zatvrdne mléko

Častou komplikací u kojících žen je zatvrdnutí prsu nebo-li retence mléka. Většinou dochází k zatvrdnutí v nejvzdálenějším místě prsní žlázy od bradavky. Důvodem může být buď nedokonalé vyprázdnění prsu, nebo také vrozeně zúžený vývod. Zatvrdnutí se projevuje nejdříve nepříjemným tlakem, který přechází v bolest, výjimkou nejsou ani vysoké teploty a zarudnutí prsu. Často si retenci mléka pleteme s infekčním zánětem prsu nebo-li mastitidou, ale při zatvrdnutí není bradavka poškozena.

Nejúčinnějším způsobem, jak předejít retenci mléka je dokonalé vyprázdnění prsu při kojení. Když ale přece k zatvrdnutí dojde, tak se kojení nepřerušuje. Kojený prs se má ledovat a přikládat na něj tvaroh. Naopak pře kojením se prs zahřívá a masíruje. Masáž se provádí krouživými pohyby od bradavky směrem k zatvrdlému místu. Jestliže se prs během kojení nevyprázdní, odsajte mléko pomocí odsávačky. Doprovází-li zatvrdnutí i vysoká teplota, doporučuje se užít paracetamol nebo ibuprofen. I samotná retence může však vést k zánětu, při kterém je zapotřebí užívat antibiotika.

Když dítě nesaje

Aby dítě dobře sálo, musí mít** pořádně otevřené ústa, jazyk přes dolní dáseň a bradavka i s celým dvorcem musí být zasunuta co nejhlouběji do úst dítěte**. Nedaří-li si dítěti přisát, je na místě, aby dítěti pomohl personál porodnice.

Péče o bradavky

Péče o bradavky by měla začít již v těhotenství. Ženám, které mají ploché nebo vpáčené bradavky, se doporučuje nosit v poslední třetině těhotenství speciální pomůcku zvanou formovač. Na bradavky bychom** neměli používat mýdlo ani desinfekční roztoky**, které bradavky zbytečně vysušují a připravují je o jejich přirozený pach, který je pro novorozence tak důležitý. Před každým kojením není třeba bradavky omývat, pro novorozence je spíše vhodné, když je osídlen stejnými bakteriemi jako matka, v jejímž mléce jsou proti těmto látkám protilátky. Také se nedoporučuje používání mastí, které mohou ucpat vývody mléčných žláz, naopak se doporučuje natřít si dvorec na konci kojení** tzv. zadním mlékem**, tedy mlékem odstříkaným na konci kojení, které je tučnější, než přední mléko a obsahuje mnoho protilátek.

Dlouhodobé kojení aneb kojení po třetím roce

Pokud Vám kojení vyhovuje a dítěti svědčí, tak kojte, jak dlouho chcete. V** mateřském mléce** se protilátky, které dítě chrání, vytvářejí neustále. Mezi některými ženami se traduje, že kojením vzniká patologická závislost dítěte na matce, což není pravda. Kojící ženy by si měly dávat pozor, aby po porodu příliš rychle nesnižovaly váhu, protože kojení k odbourávání tukových zásob získaných během těhotenství, výrazně napomáhá. Pokud se žena dostane tedy na váhu nižší, než před těhotenstvím, tak se může stát, že se do mléka z tukové tkáně začnou uvolňovat škodlivé látky.

Kojení je otázkou hlavně psychiky, takže je důležité, aby žena nezažívala stres a měla dost času a energie. Také by měla cítit podporu svého partnera i ostatních lidí. Spousta žen nemá dostatek mléka zkrátka proto, že si nevěří nebo nemají kvalitní informace. Existují nejrůznější kurzy předporodní přípravy, kde se můžete naučit některé zásady pro kojení důležité. Ať chcete nebo ne, kojení je totiž určitým druhem umění. Také se říká, že obecně kojí více ženy vzdělanější, což nemůžu vyvrátit ani potvrdit, jelikož já sama kojím již tři roky a od vysokoškolského diplomu mě dělila jedna nezdařená zkouška.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id9090 (krasny-zivot.cz#22995)


Přidat komentář