Jak snášet otázky o těhotenství?

Zadařilo se? Ať už jste na miminku poctivě pracovala nebo to bylo spíš takové překvapení pro všechny zúčastněné, možná ani nevíte, čemu všemu budete v následujících měsících čelit. A to nemluvím o ranních nevolnostech. Být těhotná je totiž jako mít psa.

A ne ledajakého, ale takové to na pohled neškodné a chlupaté štěně, které si chce každý pohladit. Už vám svítá, kam touhle paralelou mířím? Většina nastávajících matek je tak nějak smířena s faktem, že se z jejich rostoucího břicha stane pupek světa, ze kterého by mohla snímat otisky prstů všech svých příbuzných a kamarádek. Jste ale smířená s tím, že budete sdílet své intimní záležitosti veřejně?

Dobrý den, holka nebo kluk?

Takové hezké a milé štěně je totiž záminkou k rozhovoru, podobně asi jako počasí. A námětem konverzace se stane i vaše břicho. Těhotná žena je něco, co v lidech vyvolává pocit neskrývané spřízněnosti, díky které se vaše intimita stane předmětem veřejného zájmu. Bohužel to ne vždy vede k tomu, že vás v tramvaji pustí sednout. Většinou to začíná nenápadně.

To já, když byla v tom…

Paní v obchodě, která vám zatím maximálně odpověděla na pozdrav, se začne zajímat, co že to bude. Jedním znaleckým pohledem na váš zakulacující se profil odhadne, že to bude kluk. Nebo, a to je druhá možnost, by to mohla být holka. Co byste vlastně raději? Holčičku? Ale pan manžel by určitě raději kluka, že? Samozřejmě, jako každý chlap. Aha, vy nejste vdaná? Ale hlavně, aby to bylo zdravé. A už vám otékají nohy?

A než se nadějete, milá paní vám odvykládá, jak ona, když čekala první díte, měla nohy oteklé jako sloupy. Nestačíte se divit, co všechno vám nepoví. Trochu pobavená a se shovívavým úsměvem se rozloučíte s tím, že si myslíte, že šlo o ojedinělý případ paní, které už děti odrostly, a ona si nemá, s kým popovídat. V této představě žijete, dokud vás na ulici neosloví úplně cizí paní. A pak další.

Všichni chtějí vědět, jak snášíte těhotenství

Jak to snášíte, zeptá se. A vy v prvním okamžiku ani nevíte, co má na mysli. Je jedno, jestli jste těhotná v zimě nebo v létě. Otázka, jak to snášíte je univerzální. V létě se vás ptají, jak těhotenství snášíte v tomhle vedru, v zimě zase, jak je těžké dávat pozor, abyste neuklouzla. Tiše pípnete něco ve stylu, že dobře.  A tím spustíte vodopád slov.  Dobře jo? To já když čekala, to vám byla taková vedra, no prostě  hrůza.  To si ani neumíte představit, jak ze mě lilo. Jsem z toho porodila předčasně, víte? Nakonec museli našeho Honzíka ještě dopéct.   A v kolikátém jste měsíci? A bývá vám špatně? Rozhlédnete se  po zastávce, na které čekáte na tramvaj jako na smilovaní boží, a je vám jasné, že tady opravdu nechcete vyprávět, jak každé druhé ráno objímáte záchodovou mísu. Ale paní je k nezastavení. To já blila furt.  S úlevou nastupujete do tramvaje  a ve skrytu duše doufáte, že další člověk, co vás na ulici osloví, bude cizinec ptající se na cestu.  A to nevíte, že to pravé peklo, vás teprve čeká.

Pravidelné kontroly v těhotenské poradně

čekárně u gynekologa bývá obvykle ticho, pár posedávajících žen se na sebe občas trochu pousměje, ale žádné velké diskuse se tu neodehrávají. On už okruh témat  rozhovoru by vzhledem k místu byl  poněkud společensky těžkopádný. Jen si to představte: Mám kvasinky, a vy? Soukromí pacientek je tu obestřeno a chráněno tichem. To platí, až na vyjímku, kterou je den, kdy sem chodí** maminky na pravidelné kontroly do těhotenské poradny**.

Nastávající maminky v těhotenské poradně

Na první pohled to tu vypadá bezpečně. Jste mezi svými. Všechny nastávající maminky si rukama bezděčně hladí bříško a zkraje to na žádnou pohromu nevypadá. Idylka. A pak některá z nich prolomí ledy a spustí lavinu. Zeptá se na něco úplně nevinného jako v kolikátém jste měsíci nebo tak. Konverzace v čekárně těhotenské poradny má tu vlastnost, že okamžitě přerůstá v hromadnou a otevřenou diskusi, do které se zapojí všechny přítomné.  A to je vaše první? Holka, kluk? Kojení je zdravé.  Budete kojit? Můj syn mě vždycky při kojení kousal. Měla jsem úplně prokousaný bradavky. Jo, to znám, taky mi hnisaly, to se musí mazat. Už máte vybrané jméno?

Neposlouchejte hrůzy z úst zkušených matek

Za chvíli si začnete připadat jako na prapodivné aukci, ve které se přihazuje hrůzostrašnějšími zážitky. Já rodila císařem. Já rodila šestnáct hodin. Mě museli nastřihnout. Mého syna při porodu přiškrtili. Moji dceru tahali kleštěma. Já měla přichycenou placentu. Moji známou špatně zašili… Posloucháte a nestačíte se divit. Dost možná byste v tu chvíli své těhotenství reklamovala, kdyby to šlo. Možná se do takové diskuse i ráda zapojíte. Pokud ale nemáte chuť s cizími ženami sdílet, jak se vám zvětšují prsní dvorce, nezoufejte, protože nemusíte. Jak se říká, musíme akorát umřít.

Vaše těhotenství je vaše těhotenství

Takže hlavu vzhůru. Těhotenství je výjimečné období v životě každé ženy a každá žena ho prožívá jinak. Nemusíte si v čekárně vyměňovat intimní detaily o tom, jak se vaše tělo mění. Z těhotenství se sice většinou raduje celá rodina, ale na druhou stranu, to neznamená, že jste těhotenstvím pozbyly jakékoliv právo na soukromí.  Naopak. Pod srdcem nosíte opravdový poklad, tak si ho chraňte. Určitě budete překvapené, jak na vaše zakulucující se bříško reaguje okolí, ono to je totiž opravdu trochu jako byste si pořídila malé a chlupaté štěně, které si všichni chtějí pohladit. Žádný div, že každého zajímá, ale je to váš pes.

Jak snášet otázky o těhotenství?

Mějte pochopení a nemučte se. Na** pravidelnou kontrolu do poradny si vezměte dobrou knížku a do sluchátek si pusťte příjemnou hudbu.** Vyhnete se tak tomu, že uslyšíte, komu dítě umřelo nebo kdo musel kvůli genetické vadě plodu na potrat. A že se cizím lidem na ulici nevyhnete? Nevyhnete, ale s úsměvem a optimismem to určitě zvládnete. Nezapomeňte, že i neznámý člověk vás může potěšit. Počkejte, až se budete ulicí šinout tím typickým houpavým kachním krokem a nějaký pán na ulici vám řekne: To bude ale hezké miminko. Po mamince. To se možná zkusíte i narovnat.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id9092 (krasny-zivot.cz#23008)


Přidat komentář


Dále by Vás mohlo zajímat