Svatební dorty se závojem luxusu

Svatební hostina se samozřejmě neobejde bez svatebního dortu. Ten hlavní by měl disponovat více patry, ideální jsou tři. Výběr svatebního dortu je složitý, na každém kroku číhají nástrahy.

Doporučujeme:

VÝROBA DORTŮ A CUKRÁRNA MARCIPÁNKA PRAHA - Cukrárna se specializuje na výrobu mimo atypických dortů i na erotické, svatební, narozeninové dorty. Cukrárnu Marcipánka můžete navštívit v Praze na ulici Mladoboleslavská 8. na ukázku krásných dortů se můžete podívat na www.marcipanka.cz

**
**

Nezbytnou součástí svatební tabule je bezesporu minimálně jeden svatební dort, který je umístěn před novomanžely. Samozřejmostí je však svatebních dortů vícero, ty jsou rovnoměrně rozmístěny po celé svatební tabuli.

Výběr svatebního dortu by měl být již ovlivněn barvami svatební tabule tak, aby barvy navzájem ladily. Složení dortu není příliš podstatné, vždy záleží především na chuti novomanželů. Každý dort by však měl disponovat jinou chutí, jelikož chuťové buňky svatebčanů nebudou jednotné.

Cukrářské firmy dokáží vyrobit vskutku mistrovské kousky, které je poté až dokonce líto nakrojit. K oblíbeným a módním dekoracím svatebního dortu patří živé květiny, čerstvé ovoce, marcipánové či čokoládové figurky (zpravidla postavičky ženicha a nevěsty).

Také nejedlá výzdoba je velmi žádoucí, patří k ní korálky, perličky, mašličky, keramické nebo skleněné dekorace.

Kolik svatebních dortů objednat?

Svatební dort by neměl chybět nevěstě a ženichovi, počet ostatních dortů závisí nejen na našem finančním rozpočtu, ale také na počtu pozvaných hostů. Neměly by však chybět ani menší, či jednodušší dorty pro maminky obou snoubenců.

Pokud plánujeme další dorty, které budou zdobit svatební tabuli, je vhodné je tematicky odlišit. Měly by být úplně jiného charakteru než jsou dorty snoubenců a maminek snoubenců.

Velmi často se stává, že svatební tabuli zdobí dorty, které jsou spojeny s určitými událostmi, které se odehrály v životě obou snoubenců. Mohou se pojit k jejich společným zážitkům, zálibám nebo určitému místu. Pokud je např. nevěsta vášnivou sportovkyní, může mít dort podobu sportovního hřiště nebo plaveckého bazénu. Pokud je ženich vyznavačem fotbalu, bude se na svatební tabuli velmi dobře vyjímat dort s fotbalovým hřištěm a několika figurkami hráčů, z marcipánu.

Objednávka svatebních dortů

Svatební dorty je nutné objednat několik týdnů dopředu, pokud mají snoubenci speciální přání, je nutné si domluvit s cukrářem schůzku a vyjednat detaily.

Výběr toho správného cukráře je velmi těžký, zpravidla se doporučuje dát na rady známých a příbuzných, na jejich zkušenosti a využít doporučení. Ne každý cukrář dovede udělat chutný a designový svatební dort. Ačkoliv většina z nich má nafocený katalog plný exkluzivních svatebních dortů, realita je poněkud jiná.

Nejlepší volbou je obejít několik cukrářů, zjistit si ceny a možnosti dodání. Také nabídka se od jednotlivých cukrářů velmi liší, o cenách ani nemluvě.

Nejlepší volbou je osobní návštěva dané cukrárny a osobní komunikace přímo s cukrářem, který bude dorty připravovat.

Jedním z mnohých doporučení je dort si předem objednat, nemusí se samozřejmě jednat o dort svatební. Objednat si můžeme dort např. k narozeninám nebo jiné slavnostní události. To je nejlepší volba, jelikož z chuti nejlépe poznáme a uděláme si jasnou představu. Pokud bude zkušební dort chutný, není co řešit … Avšak otázkou zůstává, zda ten váš svatební dort bude péci ten samý cukrář. Tudíž se raději informujte o stavu personálu a daného cukráře si rezervujte.

Pokud si nevyberete z nabídky svatebních dortů prezentovaných v katalogu dané cukrárny, je možné si nechat dort zhotovit na přání. Vhodné je mít alespoň fotografii dortu, aby si cukrář mohl udělat reálnou představu.

Výsledek však není zaručen, může se stát, že výsledná podoba svatebního dortu nebude ani trošičku podobná tomu, který je na vaší fotografii.

Mějte však na paměti, že i ten sebelepší cukrář nikdy nedokáže vyrobit přesně takový dort, jako na fotografii. K focení exkluzivních dortů se totiž zpravidla požívají imitace z polystyrénu zdobené cukrovou polevou.

Zdobení svatebních dortů

Ke zdobení svatebních dortů se nejčastěji používá mandlová hmota, kterou lze vyrobit v různých barvách či barevných odstínech. K exkluzivnímu provedení patří bohatá výzdoba, která se připravuje z krému.

Velmi dobře vypadají jednoduché dorty, které jsou zdobeny saténovou stuhou nebo mašlí. K dekoraci a dozdobení se používají i jedlé perličky, které jsou nabízeny v různých barvách.

V neposlední řadě můžeme jmenovat živé květiny, které působí velmi exkluzivně a dortu dodají luxusní nádech. Jedinou nevýhodou však je fakt, že se živé květiny nedají konzumovat.

K tradiční, když dnes již trochu pasé, jsou figurky nevěsty a ženicha, které se usazují na samotnou špičku dortu. Figurky mohou být z marcipánu nebo umělé hmoty. Mějme na paměti, že panáčci se nehodí na exkluzivní a decentně zdobené dorty, nebo dorty zdobené živými květinami.

Svatební dort je více patrový

Charakteristika svatebního dortu je velmi jednoduchá: více patrový dort, zpravidla bohatě zdobený.

Jednotlivá patra se na sebe přilepuji, zpravidla různě ochuceným krémem. Slepení krémem se doporučuje u dortů, které se skládají maximálně ze čtyř pater. Více patrové dorty, které by se slepovaly krémem by mohly pod obrovskou tíhou propadnout.

Pokud plánujete mít svatební dort složený z více jak čtyř pater, je nutné k jejich vrstvení použít speciální sloupky. Cukrářskými sloupky se prokládají jednotlivá patra nebo vždy druhé patro svatebního dortu. Tímto se rozloží celková váha a zamezí se možnému propadu jednotlivých pater. Při objednání více patrového dortu však počítejte s tím, že musíte zaplatit nejen za samotný dort, ale také za sloupky. Jelikož sloupky disponují poměrně vysokou pořizovací cenou, bývá u nich vybírána záloha cca ve výši 1 500 – 2 000 Kč na sloupek za každé patro.

Svatební dort na čestném místě

Svatební dort je ze všech dortů tím nejdůležitějším, z toho důvodu by měl být i pro oko nejpřitažlivější. Po celou dobu svatební hostiny leží na čestném místě, je umístěn přímo v čele svatební tabule. V průběhu, nebo spíše ke konci svatební hostiny rozkrajuje hlavní svatební dort nevěsta spolu se ženichem. Krájení svatebního dortu by mělo probíhat v určitých časových intervalech, např. po obědě, jako zákusek ke kávě.

Pravidlem je, že by svatební dort měli ochutnat všichni svatebčané, stačí i malý kousíček. Odmítnutí ochutnávky svatebního dortu se považuje za krajně neslušné a urážlivé.

S krájením svatebního dortu se také pojí tradice, která říká, že ten, který z párů drží ruku při krájení nahoře, ten bude vládnout i v manželství.

Styl svatebního dortu

Styl svatebního dortu by měl ladit s celkovou výzdobou místnosti, ve které bude probíhat svatební hostina. Barevně by měl také ladit se šaty nevěsty, pokud je dort zdoben živými květinami, měly by být druhově stejné s květinami ve svatební kytici.

Pokud se vaše svatba nese ve stylu romantickém, měl by tomu odpovídat i vzhled svatebního dortu. V takovém případě je možné dort ozdobit živými, drobnými květinami nebo jedlými perličkami.

Samozřejmostí je však jednoduchost, decentní barvy a strohost, vypustit můžeme i postavičky ženicha a nevěsty. Barevně by měl dort ladit s ostatní výzdobou, pokud se svatební tabule nese v barvách růžových, měl by i svatební dort být laděn do odstínů růžových, krémových a bílých.

Kromě stylu a podoby dortu můžeme vybírat i různé příchutě, takže standardní nabídku lze dle svého zvážení upravit. Oblíbené jsou varianty různých kombinací příchutí, kdy každé patro disponuje naprosto odlišnou příchutí. Ke standardním nabídkám patří příchutě vanilkové, ořechové, čokoládové, kakaové, jahodové nebo krémové.

Každý profesionální cukrář by vám však měl vyrobit takovou příchuť, kterou po něm požadujete. Pokud si tedy přejete svatební dort karamelový, kávový nebo brandy, nemělo by to být pro cukráře velkým oříškem.

Hitem jsou mini dortíčky

V poslední době se rozrostla záliba v mini svatební dortíčky, a to z důvodu lepší konzumace, manipulace a rozmanitosti druhů.

Z jednotlivých mini dortíčků může být sestaven kompletní svatební dort. Dortíčky jsou umístěny na vícepatrovém etažéru, jsou poskládány tak, že mezi nimi není sebemenší škvírka a působí dojmeme jednoho kompaktního dortu.

Tento způsob prezentace svatebního dortu je nejen efektní, ale také praktický, což se ocení zejména při převozu, manipulaci či krájení. Horní patro etažéru vyplňuje malý dort, který může nevěsta se ženichem zakrojit.

Doporučujeme:

VÝROBA DORTŮ A CUKRÁRNA MARCIPÁNKA PRAHA - Cukrárna se specializuje na výrobu mimo atypických dortů i na erotické, svatební, narozeninové dorty. Cukrárnu Marcipánka můžete navštívit v Praze na ulici Mladoboleslavská 8. na ukázku krásných dortů se můžete podívat na www.marcipanka.cz

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id9068 (krasny-zivot.cz#21053)


Přidat komentář