Svatební dorty a cukroví

Chystáte se na velký životní krok v podobě svatby? Pak Vás čeká také slavnostní pohoštění svatebčanů. V dnešním článku se zaměříme na svatební dorty, zákusky, cukroví a také si připomeneme několik pověr kolem dortů.

Doporučujeme:

  • VÝROBA DORTŮ A CUKRÁRNA MARCIPÁNKA PRAHA - Cukrárna se specializuje na výrobu mimo atypických dortů i na erotické, svatební, narozeninové dorty. Cukrárnu Marcipánka můžete navštívit v Praze na ulici Mladoboleslavská 8. na ukázku krásných dortů se můžete podívat na www.marcipanka.cz

**
**

Svatební dort bývá během svatebního veselí často středem hostiny. Svatební dorty jsou tradicí a tento zvyk má za sebou velmi dlouhou historii, představuje symbol štěstí a plodnosti. V některých zemích je dokonce zvykem mít svatební dorty hned dva, jeden vydatný dort je určen pro ženicha a ten druhý, lehčí dort, pro nevěstu.

Pověsti a zvyky kolem svatebního dortu

Jako ke všemu, co je spojeno se svatbou, tak také ke svatebnímu dortu, se pojí spousta pověr a lidových vyprávění. Říká se, že každý host musí sníst alespoň malý kousíček ze svatebního dortu, protože odmítnout jej prý přináší neštěstí nejen novomanželům, ale i provinilému hostu. Teprve nedávno se stalo zvykem posílat kousek dortu těm, kdo se nemohli svatby zúčastnit. Sice je to zvyk nový, ale i tak se předpokládá, že tento čin umožňuje obdarovaným podílet se na** štěstí**, které svatební dort přináší. Další pověra říká, že pokud peče nevěsta svůj vlastní dort, přináší to smůlu. Takže nevěsty pozor na své štěstí - svůj svatební dort si raději objednejte. Na hostině si má ukrojit první kousek dortu jako první nevěsta a manžel jí pomáhá tak, že položí svou ruku na její. Tento rituál má zabezpečit to, aby manželství nebylo bezdětné. Někdy se také tvrdí, že manželé mají poslední kousek dortu snít společně.

Organizace svateb

Uspořádání svatby záleží především na Vašem přání, fantazii, životním stylu a finančních možnostech. Svatební oslavu můžete pořídit doslova za pár korun, ale třeba také za milion. Můžete mít obřad v zámeckém hotelu nebo v romantickém prostředí zahradní svatební slavnosti. Možná nepořádáte svatbu poprvé a tak zvolíte svatební oslavu v důvěrně známém domácím prostředí, kdy bude přítomno pouze pár Vašich přátel. Ať se rozhodnete jakkoliv, vše musí být především dobře naplánováno, zařízeno a také všechny svatební výdaje předem spočítány. A samozřejmě nesmí chybět svatební dort a zákusky.

Jak si svatební dort pořídit?

Pořídit si krásný vícepatrový svatební dort v dnešní době rozhodně není žádný problém. Na zakázku Vám svatební dort vyrobí v každé cukrárně, kde si jej můžete vybrat z nabídkového katalogu. Ideální doba pro objednání svatebního dortu je dva až tři týdny před svatbou. Ceny se podle náročnosti pohybují cca od příjemných 500 Kč až po luxusní mnohapatrové svatební dorty v cenách, přesahující 20.000,- Kč. Nabídka cukráren se pochopitelně neomezuje pouze na svatební dorty. Objednat si můžete například svatební koláčky, zákusky, chlebíčky a další lahůdky, které budou ozdobou Vašeho svatebního stolu.

Jak vybrat svatební dort?

Neodmyslitelnou součástí každé svatební hostiny je krásný svatební dort. Svatební dort se stává dominantou slavnostní tabule a variant svatebních dortů pro inspiraci jsou nepřeberné. Je tedy důležité zvolit takový svatební dort, který bude odpovídat jak velikostně, tak podle počtu pozvaných hostů. Svatební dort by měl ale také ladit vzhledově podle interiéru a výzdoby místa konání oslavy.

Svatební dort na podstavci

Velkým trendem svatebních hostin jsou v poslední době svatební dorty na pilířích a podstavcích, které mohou být různě velké a také různě laděné. Velké svatební dorty na podstavci můžeme směle považovat za umělecká díla. Velké, luxusní svatební dorty jsou citlivé na opatrné zacházení, a proto si jej nechte vozit až přímo na místo svatby. Pro zajímavost – můžete si objednat například několikaposchoďový svatební dort pro 200 osob, ale počítejte s tím, že jeho hmotnost bude dosahovat přibližně 25kg. Nejvyšší svatební dorty na pilířích mohou dosahovat výšky až 1 metr. Svatba je pro Vás jistě významnou událostí a tak by měli svatební dorty, cukroví a zákusky, určené pro slavnostní příležitost, umocnit celkovou atmosféru.

Svatební cukroví do výslužky

Ke každé svatbě patří neodmyslitelně také svatební cukroví. Již tradičně se pečou svatební koláčky s oblíbenými náplněmi: svatební koláčky povidlové, tvarohové, makové a jablečné. Dále sem patří například kokosky, čokoládové kuličky, banánky, čokoládové pečivo s krémem, linecké cukroví, cukroví s ořechovou náplní a nebo linecké kolečka s marmeládou. Toto jsou charakteristické cukrovinky pro českou nebo moravskou svatbu, kterých musí být na svatbě vždy dostatek, neboť patří ještě do výslužky. Samozřejmě, že možností je ještě daleko více a záleží na zvycích z různých koutů naší země.

Zakázková výroba svatebních dortů

Zakázková výroba svatebních dortů je i pro zkušené cukráře časově náročná. Dále si musíte uvědomit, že také kapacita cukrářské výroby není neomezená. Proto doporučujeme objednávky svatebních dortů nebo objednávku zákusků zaslat s dostatečným předstihem. Mimo nabídku svatebních dortů si můžete objednat také dětské dorty, které potěší naše nejmenší a narozeninové dorty s různými motivy.

Chlazené listové těsto

Pokud se chcete do některých cukrářských výrobků pustit sami, můžete si objednat chlazené listové těsto. Chlazené listové těsto je vyráběno klasickou cukrářskou technologií a je stejně kvalitní, jak při jeho domácí výrobě. Chlazené listové těsto splňuje vysoké požadavky na stálost kvality výroby, a díky dodržování technologického postupu a kvalitě výstupních surovin, jejich výrobci garantují obvykle sedmidenní záruku. Listové těsto můžete také zamrazit a na jeho kvalitu to nebude mít vliv.

Cukráři nebo cukrářské podniky?

Řešení tohoto výběru je jen na Vás.** Nejlepší** možností je srovnávání jak ceny, tak kvality cukroví. Proberte všechny možnosti, podívejte se, kdo jak a za kolik peče, podívejte se na reference. Samotné cukrářky bývají drahé, ale nebudou šetřit na surovinách - budete mít krásné a originální pamlsky. Výrobny se s pečením až tak nemazlí, ale jsou levnější. V některých případech až o polovinu, než si řekne cukrář, a práce výroben je skutečně profesionální.

Svatební recepce

Vlastní svatební oslavy zahajuje recepce. Při přípitku šampaňským, případně koktejly máte příležitost pozdravit každého z hostů a zároveň přijímáte jejich blahopřání. Při této příležitosti můžete představit svým rodičům hosty, které ještě neznají. Recepce je také dobrou příležitostí pro předání svatebních darů. U velkých svateb sice není tolik času, abyste představili osobně každého hosta, ale právě během slavnostní recepce se mají možnost svatebčané navzájem seznámit. Také zde platí základní společenská pravidla: vždy je představován mladší staršímu, pán dámě, a osoba s nižším společenským postavením osobě s vyšším společenským postavením.

Svatební hostina

Slavnostní oběd bývá pro svatby sestavován tak, aby příliš nezatížil organismus, dominují zde tedy především jídla lehká. Přílohy volíme raději méně vydatné, rozhodně ne knedlíky.** Dezert** se doporučuje spíše ovocný. Večeře začíná během svatby poměrně brzy, a proto pravidla nejsou v tomto případě tak přísná. Obvykle jsou pro svatební večeře zvolena některá tradiční lidová jídla. Jako svatební moučník se nejčastěji podávají koláče, nazývané dokonce přímo svatební koláče. Tyto svatební koláčky, kterých by mělo být vždy** dostatek**, se ještě po skončení svatebního veselí a oslav přibalují v ozdobném balení svatebčanům na cestu. Krásné svatební koláčky jsou jako výslužka považovány za vizitku svatební tabule.

Doporučujeme:

  • VÝROBA DORTŮ A CUKRÁRNA MARCIPÁNKA PRAHA - Cukrárna se specializuje na výrobu mimo atypických dortů i na erotické, svatební, narozeninové dorty. Cukrárnu Marcipánka můžete navštívit v Praze na ulici Mladoboleslavská 8. na ukázku krásných dortů se můžete podívat na www.marcipanka.cz

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id9070 (krasny-zivot.cz#22879)


Přidat komentář