Péče o domácí mazlíčky

U většiny lidí patří do rodiny i nějaký ten domácí mazlíček, ať už se jedná o psa, kočku, papouška, křečky, rybičky, až po různá exotická zvířata. Ale jen někteří vědí, jak se o tyto zvířata dobře postarat.

Někdo si zvířátko zakoupí, ale až později začne přemýšlet, co všechno bude potřeba k jeho chovu, potřebám, atd. Také by každý měl zvážit, zda je ochoten investovat peníze na potřeby zvířete, ať už se jedná a** krmivo** nebo v případě potřeby ošetření u** veterináře**. Ovšem nesmíme spoléhat jen na to, že náš mazlíček nebude mít žádné zdravotní potíže, protože i jen obyčejné očkování stojí nemalé peníze.

Péče o psy

Většina si pořizuje psa jako malé štěně. Proto by bylo dobré začít s jeho** výcvikem** ještě ve štěněčím věku. Ale nesmíme vše uspěchat. Když si psa přivezeme domů, musíme ho nechat** zvyknout si na prostředí nového domova**, umývat ho, uklízet po něm různé nečistoty.

Psí kotec, bouda

Štěně by bylo vhodné nechat ze začátku uvnitř, aby si zvyklo na svou novou rodinu a prostředí. Až po pár dnech ho zkusit nechávat postupně venku, ale ne puštěného přes noc po celé zahradě, ale ideální by byl tzv. psí kotec. Velký podle druhu plemena psa, kam můžeme popřípadě psa zavírat v době bouřky, háraní feny, krmení, aby byl pes po jídle v klidu. V kotci by měla být také umístěna psí bouda, dostatečně velká pro psa v dospělosti. Také by tam měl být dostatečný stín a přísun denního světla, aby se pes mohl schovat do stínu nebo se nahřívat na sluníčku.

Poslušnost psa

Samozřejmostí je učit psa poslušnosti, ale nesmíme příliš pospíchat. Především musí pes slyšet na své jméno. Cviky ho učit s trpělivostí a za odměnu dávat pamlsek, který časem omezovat, aby si pes příliš nezvykl. Ovšem když je pes ještě štěně, tak musíme počítat s tím, že občas vyvede něco, co se nám nebude příliš líbit. Jako mohou být okousané boty, zničené květiny, atd. Určitě musíte dát psovi najevo, že se tohle nesmí, ale také to musí být dáno najevo správným způsobem. Nesmíme psa příliš fyzicky trestat, určitě postačí drobné plácnutí u věcí, které zničil, dokud se to neodnaučí.

Strava psa

V dnešní době je spousta druhů granulí a každý prodejce propaguje tu svoji značku jako nejlepší. Tak že je obtížné vybrat ty správné granule pro našeho psa. Ale vhodné určitě nejsou ty nejlevnější granule. Jedinou možností jak zjistit, které granule dávat psovi je ozkoušet několik značek. Především musíme sledovat, zda pes granule dojídá a jak po nich vypadá, zda není příliš hubený. Černým psů se nedoporučuje dávat granule, které obsahují karoten, jelikož po nich začnou zrzavět. Jako štěněti by se měli podávat štěněčí granule. Pes by měl mít samozřejmě neustálý přísun vody.

Zájem o psa

Další věcí, kterou člověk musí dělat, pokud si pořídí psa, je** věnovat se mu dostatečně**. Hrát si sním, aby si získalo vztah ke své rodině, chodit s ním na procházky každý den, kontrolovat jeho stav. Právě aby nedošlo k tomu, že pes je celý den bez pozornosti a zavřený.

Péče o kočky

Není to tak náročné jako u psů. Pokud jde o venkovní kočky, tak je starání se o ně jednodušší než u domácích koček. Kdo si chce pořídit domácí kočku tak musí dopředu počítat s několika tisícovou investicí, protože domácí kočky jsou celkem drahé.

Pohodlí pro kočku

Kočka si většinou ustele, kde se jí to zrovna hodí. Ale není od věci pořídit pelech pro kočky. Také je dobré koupit kočce různé hračky a tzv. škrabátka, aby si měli s čím hrát. A zároveň tím zamezíme ničení nábytku.

Poslušnost kočky

Bohužel kočky se nedají vycvičit. Mají vlastní hlavu a nápady a do toho si moc nenechají mluvit.  Psa naučíme na místo, aportovat, sedni, lehni, přines, atd. Ale u koček tomu tak není. Kočka přiběhne a nechá se hezky hladit, lísá se, nakrmí se. Na druhou stranu jsou takové samostatné a u většiny koček je ani nemusíte učit na záchod. Prodávají se kočičí toalety, do kterých se nasype písek přímo pro ně určený a kočka sama na něj dochází. Stačí jen jednou denně vyměnit písek.

Strava pro kočky

Pro** kočky** se také prodává spousta druhů granulí. A je tomu stejně jako u psů, že musí několik z nich ozkoušet a podle toho poznáme, které má kočka nejraději a které ji vyhovují nejlépe. Také by se kočce občas mělo podat i něco jiného než jen granule, např. různé** masové kapsičky**. Neustálý přísun vody je velmi důležitý. Musí sledovat váhu kočky, aby netrpěla příliš nadváhou, protože by docházelo k nadměrnému namáhání kloubů a poté k bolestem - na veterinární klinice lékaři poskytnou informace o ideální váze kočky.

Péče o létavé mazlíčky

Jak pečovat o létavá zvířata?

Klec

Naše okřídlené mazlíčky nejspíš nejde mít nikde jinde než v kleci. Především záleží na velikosti klece a ta záleží na velikosti zvířete a na počtu kolik jich v kleci chceme mít. Klec by měla být dost prostorná na malý polet z bidýlka na bidýlko. Měla by mít drátěné stěny a pevné dno v celku.  Klec by se měla čistit každý den nebo alespoň obden.

Strava

Pro naše létavé mazlíčky stačí jako základ stravy zrní. Ale také není od věci, když dáme občas i k dispozici čerstvé ovoce nebo zeleninu. Musejí mít celodenní přísun vody, k čemuž slouží napáječka.

Péče o křečky a pískomily

Jak pečovat o křečky a pískomily?

Akvárium pro křečky a pískomily

Akvárium by mělo být dost prostorné pro zvíře. A pokud chceme mít více zvířat v jednom akváriu, musíme si pořídit o něco větší. Na tři křečky by mělo být akvárium o velikosti cca 50x30cm. Nad akváriem by měla být umístěna** vhodná žárovka**, kvůli teplotě. Také můžeme dokoupit různé probíhačky, květináče na spaní pro naše malé miláčky.

Strava pro křečky a pískomily

Jako stravu dáváme různá** zrní, semena, ale občas i ovoce a zeleninu, dostatek vody**.

Péče o akvarijní rybičky

Jak pečovat o akvarijní rybičky?

Akvárium pro rybičky

Velikost akvária by měla být závislá na** počtu rybiček**. Především se musíme informovat, které druhy rybiček smějí být v jednou akváriu.

Akvárium by mělo být vybaveno:

  • zářivkou na teplo a zářivkou na světlo
  • kamínky a drobným pískem na dno
  • dostatečným počtem rostlin
  • vzduchovadlem
  • filtrem na vodu - pokud ji nechceme čistit obden
  • teploměrem

Krmení pro rybičky

Pro rybičky se prodává plno různých krmení jako např.: vločkové krmivo, granulované krmivo, tabletové krmivo, lupínkové krmivo, atd.

Exotická zvířata

U těchto zvířat je samozřejmě náročnost, péče a starání se o ně mnohem větší. Většina těchto zvířat jako jsou pavouci, škorpióni, hadi, atd. se chovají v akváriích. Není od věci se o chovu těchto zvířat poradit s nějakým odborníkem a zakoupit si příručku přesně o druhu, který chceme chovat. Především musíme dbát u těchto zvířat na teplotu, kterou vyžadují, podklad v akváriu, který je většinou hliněný s příměsí kůry. Také pestrost stravy těchto živočichů je zajímavá, jedí cvrčky, myši, atd. Ale nesmíme zapomenout dbát i na svojí bezpečnost při chovu některých nebezpečnějších druhů.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id9085 (krasny-zivot.cz#23007)


Přidat komentář