Kuchyně ve francouzském Provence stylu

Kuchyně ve stylu Provence zažívají velký rozmach. V každém kuchyňském studiu se dnes můžete setkat s několika typy venkovské kuchyně. Také Vás oslovil francouzský styl a chtěli byste jej převést do svého bydlení?

Francouzské Provence kuchyně

Chcete kuchyň, která nevyjde nikdy z módy? Nelíbí se Vám přehnaně moderní zařízení bytu, které je dle Vašeho názoru neosobní, neútulné a nic neříkající? Přejete si do svého domova přivést kousek francouzského venkova? Pokud smýšlíte tímto směrem, pak Vás jistě láká zařízení bytu včetně kuchyně ve francouzském stylu. Vybavení kuchyně patří mezi ty části bytu či domu, které si často pořizujeme v určitém stylu. Někdo v moderním, jiný v historickém. Setkat se tak můžete s označením tradiční, stylová či rustikální kuchyně. Historické kuchyně můžou vypadat, jakoby byly vyrobeny před 100 lety, však vyznačují se také svou novotou. Stále větší popularitě se těší patinované kuchyně, které své skutečné stáří tají a tváří se, jako by byly skutečně stoleté. Takové kuchyně jsou stále více žádaným zbožím.

Čím se liší Provence kuchyně od moderních kuchyní?

Provence kuchyně vypadají jinak, než moderní, se kterými se setkáváme v každém kuchyňském studiu. Provence kuchyně jsou** světlé, čisté**, s mnoha dekoračními doplňky. Vyznačují se přírodními materiály, proto je kuchyňská linka tvořena ze světlého dřeva, stejně jako police a jiné doplňky. Provence kuchyně je provoněna levandulí, a zdobena látkami, nejčastěji květinovými. V Provence kuchyni se cítíte opravdu dobře, příjemně, útulně. Dýchá tu na Vás venkov, kterého není nikdy dost. Pro Provence kuchyně je typický patinovaný nábytek, který se mimo kuchyně hodí také do obývacích pokojů nebo do ložnic. Poptávka po Provence kuchyních stále stoupá. Velké popularitě se těší také tzv. selský styl.

Jak vytvořit Provence kuchyni?

Technik vystárnutí a patinování je celá řada. K těm nejběžnějším patří např. nanesení povrchové úpravy a její destruování. Např. poškrábáním apod. záleží na Vás, jak starý nábytek si přejete, jak „opotřebovaný“ nábytek se Vám líbí. Není to nic složitého. Pokud se Vám nechce ztrácet čas s úpravou nábytku, pořiďte si nábytek z prodejny. Dnes již každé kuchyňské studio má v nabídce nějakou tu Provence kuchyni. U kuchyní, stejně jako u jiného nábytku, si dejte pozor, aby patinovaný nábytek vypadal co nejpřirozeněji. Některé napodobeniny starého nábytku totiž působí někdy až komicky.

Stylová Provence jídelna

Jak zařídit Provence jídelnu? Pokud máte kuchyňskou linku v tomto stylu, pak se snažte, aby k ní ladilo i okolí. Tedy jídelna, skříňky, poličky a obývací pokoj, je-li součástí kuchyňských prostor. Přestože na jídelnu jako na samostatnou místnost má v dnešní době speciální prostor málokdo, dá se i na úpravě menšího jídelního koutu záležet. Stylová jídelna nebo pouze malý jídelní kout v Provence stylu vyžaduje nábytek pouze z masivního dřeva. Pokud je jídelní kout součástí kuchyně, dávejte i o to větší pozor, aby se vzájemně tyto části doplňovaly, nikoliv přebíjely.

Jaké dřevo do Provence jídelny?

Bílá je barva francouzského venkova. Bílé dřevo je vhodné kamkoliv do domácnosti, kde chcete, aby na Vás dýchala venkovská atmosféra. Pro svou jídelnu si můžete zvolit buď nábytek s povrchovou úpravou v podobě bílé barvy, klidně se může jednat i o** vintage styl s patinou**, nebo můžete dát přednost hnědému dřevu, ať už namořeném do tmavších odstínů, nebo v přírodních odstínech. Jídelní stoly v bílé barvě se skvěle hodí doplnit pastelovými barvami na stěnách. Máte-li rádi květiny, můžete stěny u jídelního koutu doplnit vzorovanými květinovými tapetami, které navíc můžou opticky oddělit jídelní část od kuchyně. Pokud máte v místnosti dostatek místa, doplňte jídelnu klidně o příborník nebo o servírovací prostor. Tmavé dřevo v kuchyni i jídelně působí až noblesně. Hodí se tak pro zařízení jídelny nebo jídelního koutu v trošku odlišném duchu. Tmavě mořený nábytek vypadá luxusně a hodí se spíše do samostatných jídelen, než do jídelny, která je součástí kuchyně. K Provence stylu patří kované židle a stoly. Vypadají jemně, odlehčeně. Kovaný nábytek se dá dobře kombinovat s dlaždicovou podlahou nebo s kamennými obklady na stěnách. Tak se Vám podaří vytvořit jedinečný a pravý styl francouzského venkova.

Jaký stůl do Provence kuchyně

U stolů, které pořizujete do Provence kuchyně, je potřeba si důkladně rozmyslet, jaký tvar bude nejvhodnější. Někdo dává přednost kulatým či oválným stolům, jiný dlouhým obdélníkovým, ke kterým může zasednout větší počet osob. Kulaté a oblé tvary obecně zabírají mnohem více místa než stoly čtvercové či obdélníkové. Hranatý stůl jistě využijete spíš, máte-li k dispozici méně místa. Hranatý stůl můžete snadno přirazit ke stěně, ke dveřím, které nepoužíváte, nebo jej nechat v prostoru. Jídelní stůl pak máte možnost kombinovat se židlemi ve stejném designu, nebo naopak můžete využít kontrasty a to nejen stylové, ale také barevné. K masivnímu stolu můžete použít různé druhy židlí. Jak masivní, tak např. ratanové nebo kované. Máte-li odvahu, můžete je libovolně kombinovat.

Další Provence doplňky do kuchyně

Mezi další zařízení, bez kterého se Provence kuchyně neobejdou, patří různé poličky, háčky, věšáky, atd. Všechny tyto doplňky totiž do venkovské kuchyně nepostradatelně patří. Někteří mají police a skříňky za obyčejné lapače prachu, ale není tomu tak. Vedle výrazného dekorativního charakteru umožňují poličky mít často používané věci přehledně po ruce a vytvářejí dojem příjemného otevřeného prostoru. Police můžete využít na různé věci, jako jsou utěrky, ubrousky, hrnky, chňapky, kořenky, naběračky, apod. Doplňky můžete vybírat buď v dřevěném provedení, nebo v kovaném, přes vintage masivní dřevo až po různé kombinace materiálů. Háčky spolu s poličkami můžou sloužit jako doplňky, na které navěsíte nebo položíte cokoliv, co chcete mít na dohled a po ruce. Může se jednat o dekorativní předměty, o květináče, kytky, bylinky, vázy, svíčky, skleněné, plechové či dřevěné dózy a mnoho dalšího, co Vám pomůže dotvořit Provence styl kuchyně. Police však nemusí sloužit pouze jako odkladiště na kuchyňské doplňky, ale také jako hlavní prostor pro nádobí, místo horních skříněk. Díky tomu ušetříte opticky prostor a celá kuchyně bude vypadat mnohem větší. Police totiž bývají užší na hloubku, než jsou klasické kuchyňské skříňky. Přitom se do nich vleze veškeré nádobí, které používáte. Vintage police mívají dokonce přihrádky, do kterých naskládáte vertikálně talíře. Hrníčky můžete pověsit na háčky nacházející se pod poličkou a sklenice postavíte na polici. Máte-li pěkné nádobí a celé jídelní sady, pak přece není nutné je schovávat do skříní, ale můžete se s nimi pochlubit na otevřených poličkách. Navíc takové nádobí bude sloužit jako dekorace, která nenásilně doladí Vaši Provence kuchyni.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id9087 (krasny-zivot.cz#23056)


Přidat komentář