Dorty na přání

Jaká by to byla narozeninová oslava bez pořádného dortu? A copak svatba bez klasického poschoďáku, který novomanželé s radostí a společně rozkrajují? Příležitostí je spousta, druhů a možností dortů ještě víc.

Narozeninová oslava bez pořádného dortu by asi nebyla to pravé. Stejně tak svatba bez poschoďové sladkosti nahoře ozdobené postavami ženicha a nevěsty.

Doporučujeme:

  • Zakázková výroba dortů Praha a okolí- Na internetových stránkách www.culinaria-dolce-vita.cz se dozvíte, že připravují na objednávku široké spektrum cukrářských výrobků. Dodávají dorty pro jakoukoli příležitost - narozeniny, svatby, tematické večírky atpd.. Dále** připravují minidezerty, minikoláčky** a jiné sladké "jednohubky". Na objednávku vám též napečou vánoční cukroví. Dále Vám na stránkách www.culinaria-dolce-vita.cz nabízí nabídku** Sushi kurzů, catering a kurzy vaření.**

Význam dortu, malá historie sladké pochutiny

Dort prostě k těmto oslavám bez pochyb patří, i když původní významy dnes již zastíráme.

Ten úplně první dort vznikl ve Francii a kulatý je proto, neboť představoval měsíc na obloze. Proto byl také celý bílý či světlý (dnes je naopak jedna z častých polev na dort tmavá čokoláda). Svíčky na dortu měli znázorňovat ochranu proti zlým duchům, neboť právě oslavy byly ty akce, které si zlí duchové vybírali a snažili se je ovlivnit. A oheň byl právě tím, co lidi ochránilo. To byl také důvod, proč se svíčky sfukovaly až na konci oslavy. Postupem času se však vytvořil zvyk sfouknout svíčky na dortu ihned na začátku oslavy, na důkaz síly a odhodlání postavit se v případě potřeby zlým duchům. A tak sfukujeme svíčky na dortu i my dnes, avšak nejspíš netušíme, že tím dáváme najevo svoji sílu. Spíše si přejeme potají přání, které se má do roka splnit.Narozeninový dort

 

Správný počet svíček na dortu

Navíc také špatně udělujeme počet svíček na dort. Zvyk se svíčkami vznikl ihned při narození dítěte, kdy se na dort dala jedna svíčka, při oslavě prvních narozenin se pak přidala další a tak se postupovalo každý rok. Tudíž desetileté dítě by správně mělo mít na dortu jedenáct, nikoli pouze deset svíček.

Svatební dort a jeho původ

Zvyk svatebních dortů pochází naopak z Anglie, kdy se do dortu zapékal prstýnek, a když ho našla mladá svobodná dívka, do roka se měla vdát.

Navíc tradice poschoďového dortu představovala manželství – čím vyšší, tím trvalejší a šťastnější manželství.

Sacherův dort

K Rakousku a obzvlášť Vídni již neodmyslitelně patří slavný Sacherův dort. Jméno nese podle svého stvořitele, učně Sachera, který měl vytvořit neobvyklý desert. Jeho potomci dort ještě doladili, a dnes si pravý Sacher můžete vychutnat právě ve Vídni, neboť tajnou recepturu drží rodina přísně střeženou.

Medovník

Je dalším velice slavným dortem, který pochází z východu, ze Slovanska, je Medovník. Každá rodina měla svůj vlastní recept na medovník, ovšem ten jednotný představila soukromá firma roku 1997. Na trhu se objevuje i konkurence Medovníku, tzv. Marlenka.

Dorty dnes

Protože chutě máme každý jiné a stejně tak se každému líbí něco jiného, existuje široká nabídka možností a druhů dortů.

Svatebí dort

Tvar dortu

mimo již klasické kulaté dorty a další tzv. placaté dorty, jsou dnes v popředí tzv. dorty trojrozměrné, neboli ty, které jsou zmenšeninami oblíbených věcí.

Dort ve tvaru auta

Často jsou takto tvořeny dorty tvarů automobilů, různých pohádkových postaviček, či zvířátek, oblíbené jsou tvary vztahující se přímo k obdarovávanému, tj. Pokud je dotyčný myslivec, dostane dort tvaru mysliveckého klobouku či brokovnice.

Beruška nebo Krteček?

U dětí vládne beruška, nebo krteček. Prvňáčkovi můžete zpříjemnit první cestu do školy a darovat mu dort tvaru školní brašny. Těm starším, třeba při ukončení studia, jako je maturita, či promoce se hodí kniha a oblíbená je americká univerzitní čapka.

Malý sportovec se zas rozzáří nad dortem fotbalového hřiště či hokejového stadionu s hráči svého oblíbeného klubu. Malá princezna zas bude nadšena z pěkné panenky, kočárku či kolébky.

Dort na téma povolání

Máte doma „zapáleného“ hasiče, důsledného lékaře či vyhlášeného kuchaře a chcete, aby dort pro něj byl právě ve znamení tohoto zaměstnání? Není zas tak složité, pokud máte šikovné ruce, anebo ještě lepší – pokud dobře hledáte na internetu, objednat si takový dort u cukráře. Motivy jako hasičské auto, fonendoskop, teploměr či kuchařská čepice s vařečkou, nejsou dnes ničím neobvyklým.

Dorty a koše plné ovoce a květin

K přímo uměleckým dílům patří trojrozměrné košíky plné ovoce anebo květin. Takové dorty jsou skvosty a obdivovány na každé akci. Aby také ne, jsou velice pracné a jen tak někdo je nezvládne udělat. Cukrář musí jednak být vybaven dávnou trpělivosti a také být výtvarně zručný.

Dorty na erotické motivy

No a který pán pohrdne pěkně vytvarovaným ženským tělem, na které může bez urážky sahat, jak se mu zachce? Dorty s erotickými motivy jsou obvykle pouze** části lidského těla** (většinou ženského) a bývají součástí oslav loučení se svobodou, nebo jiných mládeneckých večírků.

Ale jak na takový dort, když z polev známe tak maximálně čokoládovou? Tři překrásné svatební dorty



Modelovací hmota - nepravý marcipán

Dnes takový dort není ničím neobvyklým, ale hitem je tzv. modelovací hmota, ze které se dá vytvořit ukázkový dort. Modelovací hmota, neboli modelovačka se vytvoří uhnětením sušeného mléka, moučkového cukru a oleje. Příprava je pracná, než se uhněte ta správná hmota, uběhne dost času. Za to s výsledkem budete spokojeni. Přidáním pak potravinářského barviva dosáhnete požadované barvy. Z modelovačky vytvoříte růže a další ozdobné modely na dort a pokud klasický základ dortu modelovanou potáhnete, budete na své dílo pyšní. Také se jí říká nepravý marcipán.

Nepečený dort

Dalším, velice oblíbeným dortem zejména pak v letním období je tzv. dort nepečený. Sem patří i známé tiramisu, u nás se však po několik let nepeče úžasný a svěží dort ze zakysané smetany, piškotů a ovoce, který když se nechá uležet, skvěle chutná v letních horkých dnech. Oblíbeným je také nepečený dort pudinkový. Často připravovaný z pudinků tří barev, které se na sebe postupně vrší do dortové formy a prokládá se piškoty a ovocem.

Slaný dort

Kdo si však na sladkosti nepotrpí, nemusí zoufat, neboť se v poslední době rozšířili a velice oblíbili tzv. slané dorty, kam patří chlebové, sýrové či masové. Ideálně vše dohromady. U chlebového dortu je základ nepřekvapivě chleba, na který se vrší pomazánky místo klasických krémů, další zdobení obstarají kousky tvrdého nebo taveného sýra, šunky, salámu, zeleniny nebo slaných preclíků. Masový dort je pak připraven z masové směsi, namísto korpusu jako u klasického dortu, která se pak zdobí také pomazánkami, kousky salámů porůznu vyřezaných kousků také ze sýra či zeleniny. Sýrový nejlépe připravíme z kusu tvrdého sýra, další druhy sýra přilepíme pomazánkami či připevníme kousky párátek nebo špejlí. Nesmíme však na ně zapomenout a konzumenty na ně upozornit.

Svatební dorty

A copak tedy dorty svatební? V nabídce cukráren, agentur a dalších společností, jenž mají co dočinění se svatbou a dorty, jsou až neskutečné výtvory. Jestli sáhnete po klasice, tj. trojposchoďový dort s ženichem a nevěstou na vrcholu v bílých barvách, vyberete si dle kompletní dekorace svatební hostiny, anebo se jen poddáte aktuální touze, už je jen a jen na vás.

Doporučujeme:

  • Zakázková výroba dortů Praha a okolí- Na internetových stránkách www.culinaria-dolce-vita.cz se dozvíte, že připravují na objednávku široké spektrum cukrářských výrobků. Dodávají dorty pro jakoukoli příležitost - narozeniny, svatby, tematické večírky atpd.. Dále připravují minidezerty, minikoláčky a jiné sladké "jednohubky". Na objednávku vám též napečou vánoční cukroví. Dále Vám na stránkách www.culinaria-dolce-vita.cz nabízí nabídku** Sushi kurzů, catering a kurzy vaření.**

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id9075 (krasny-zivot.cz#22209)


Přidat komentář