Vybavení do přírody, kempingové, horolezecké a turistické potřeby v Praze

V posledních letech v našich končinách zdomácněl název Outdoor, který zahrnuje v podstatě veškeré aktivity v přírodě. K tomu, abyste mohli takové aktivity naplno provádět, je zapotřebí speciální vybavení, které je dnes naštěstí snadno dostupné.

Vybavení do přírody

Pod pojmem vybavení do přírody se ukrývá nepřeberná škála různých potřeb, které pobyt v přírodě zpříjemňují a usnadňují. Samozřejmě je třeba si uvědomit jakým způsobem čas v přírodě a také v jaké přírodě budeme trávit. Velký rozdíl je, zda půjdeme na delší procházku někam za město, zda se chystáme někam na hory zdolávat vrcholy nebo třeba budeme lézt po skalách. V dnešní době je na trhu velké množství specializovaných obchodů, které nabízejí tzv. outdoorové zboží od různých výrobců, a kde Vám také odborně poradí.

V každém případě základem je kvalitní oblečení, které bude pohodlné a pokud možno funkční. I volba oblečení se samozřejmě přizpůsobí dané aktivitě v přírodě. Stejně jako vhodné oblečení je dobré mít kvalitní obuv, která se rozděluje podle náročnosti terénu, to znamená, zda bude sloužit k turistice, k vysokohorské turistice, apod. Na trhu jsou k dostání i speciální boty určené například pro horolezectví. Jestliže se chystáme trávit v přírodě víc dní, je nezbytné mít k dispozici kvalitní stan a kvalitní spacák. I spacáky a stany jsou vyráběny pro různé klimatické podmínky, od letních teplot až po spacáky a stany, určené do extrémního počasí.

Ve specializovaných outdoorových prodejnách dostanete kromě zmíněných produktů obrovské množství dalších věcí, jako jsou potřeby pro horolezce, tj. lana, sedací úvazky, karabiny, osmi, helmy, atd., dále třeba potřeby pro vaření v přírodě, sluneční brýle, kompasy, batohy, pláštěnky a mnoho dalšího. V dnešní době je možné si potřebné vybavení zakoupit i z pohodlí domu, prostřednictvím internetu a nákupu online.

Vybavení do přírody online

Jak je již výše uvedeno, dnes existuje nespočet obchodů, které své zboží nabízejí i na internetu. Ne jinak je tomu i u vybavení do přírody. Výhodou takového nákupu je především pohodlí, že nemusíte nikam vyrážet, v klidu si vše na počítači prohlédnete a zakoupené zboží Vám je doručeno až domů. Další výhodou jsou také různé akční nabídky.

Funkční prádlo a správná obuv

Jak je zde již nastíněno, při pobytu v přírodě, ať již máme v úmyslu kempovat, lézt po skalách nebo se vydat na dlouhý horský trek, je nejdůležitější mít správné funkční oblečení a správnou pohodlnou obuv. Co to vlastně funkční prádlo je? Jedná se o prádlo, které je vyrobeno ze speciálních materiálů, jež mají za úkol odvádět od těla vlhkost. Rozlišuje se prádlo dle použití na tři kategorie. První kategorií je základní vrstva, což je spodní prádlo dané přímo na tělo, např. trika, trika s dlouhým rukávem, spodky, ponožky. Dále je to střední vrstva, což jsou roláky, mikiny, spodky. A poslední je vrchní vrstva, což už není tzv. funkční prádlo, ale oblečení s membránou, která je spojena s vrchním materiálem. Jedná se o bundy, větrovky, kalhoty, apod. Oblečení s membránou nás chrání proti pronikání dešti, větru a zimě. Funkční prádlo nalezne uplatnění všude tam, kde se člověk část střídavě potí a současně potřebuje chránit před chladem. Jednotlivé funkční materiály se odlišují jak schopností odvádět vlhkost, tak i dalšími vlastnostmi. Často se jedná o kombinaci přírodních a syntetických materiálů. Stejně jako funkční prádlo nám outdoorové aktivity zpříjemní i kvalitní obuv. Bez kvalitní trekové obuvi by člověk ani neměl do hor nebo přírody vyrážet. Před každou koupí je nutné si boty vyzkoušet a případně si nechat poradit od prodejce. Kvalitní boty musejí mít speciální podrážku, která má dobré vlastnosti a díky které je noha v pohodlí. Stejně jako podrážka je důležitý i materiál, z kterého je bota vyrobena. V každém případě by se mělo jednat o nepromokavé materiály s vysokou pevností, např. Gore – tex, apod.

Další potřebné vybavení

Jestliže jste se rozhodli trávit v přírodě více dní nebo dokonce týdnů, zejména v horách, kde stěží najdete střechu nad hlavou, je důležitým vybavením stan, který Vás ochrání před nepřízní počasí, případně dotěrným hmyzem. Podle druhu použití je na trhu několik typů stanů.

Jsou to turistické stany, které jsou lehké, dobře se skládají a ve složeném stavu nezaberou příliš místa a jsou vhodné například do hor. Naproti tomu rodinné stany bývají o něco větší a jsou ideální pro rodiny s dětmi. Dalším typem jsou stany expediční, které mají o něco vyšší cenu a jsou připravené pro ty nejnáročnější zákazníky. Expediční stany jsou konstruovány tak, aby odolaly i extrémním klimatickým podmínkám, které jsou například ve vysokých nadmořských výškách.

Stejně jako stany jsou důležité i spací pytle, které se také dělí do kategorií dle toho, do jakých podmínek jsou určeny. Ty, které jsou určeny do extrémních podmínek, jsou v každém případě dražší, než třeba tzv. cyklospacáky určené do letních dnů. Aby byl spánek v přírodě co nejpohodlnější, je dobré mít ve výbavě karimatku, kterých je celá řada, od těch nejlevnějších až poty dražší samonafukovací. Další nezbytnou výbavou jsou batohy, kterých je taktéž obrovské množství od nejrůznějších výrobců, záleží kam a na jak dlouho se chystáte. Batohy jsou jak jednodenní, tak krosny s objemem třeba 70 litrů. Vždy je důležité dbát při výběru na to, aby byl batoh co nejkvalitnější a dobře seděl na zádech, byl například vybaven bederním pásem, apod. Vybavení pro pobyt v přírodě je opravdu pestré, záleží na aktivitě, s kterou bude pobyt spojen, naštěstí jsou dnes specializované obchody dobře zásobeny a z nabízených produktů si vybere opravdu každý.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id9063 (krasny-zivot.cz#22955)


Přidat komentář