Plavecké potřeby pro sport i zábavu

Mezi plavecké potřeby pro život ve vodě lze zahrnout vše potřebné pro vodácké aktivity, plavání či potápění, věci vhodné jak pro trénování, tak pro závodní plavání. Technické a inovační produkty, které zkvalitňují techniku plavání a zvyšují výkonnost.

Plavecké potřeby pro sport i zábavu

Pokud milujete vodu stejně jako my, jistě se neobejdete bez základní plavecké výbavy. Ať už navštěvujete pravidelně kryté plavecké bazény, nebo se s radostí vrhnete jednou v roce do moře na dovolené, seznámíme Vás v tomto článku s plaveckými potřebami a řekneme i několik zajímavých informací, které se Vám jistě budou někdy hodit.

Začneme od těch nejzákladnějších:

Plavecké brýle jsou ve vodě potřebné

Plavecké brýle jsou nepostradatelným pomocníkem ve většině vodních sportů.

Nejčastější typy plaveckých brýlí

 • Klasické plavecké brýle - s pěnovým nebo silikonovým těsněním okolo skořepin. Díky těsnění jsou brýle dokonale přilnavé. Velkou výhodou nosníku je jeho vyměnitelnost - dokonce ve 4 velikostech. Tímto si nastavíte vzdálenost přesně podle vašich potřeb. Pásek plaveckých brýlí je silikonový se sponou. U plaveckých brýlí je kladen důraz na umožnění periferního vidění.

 • Plavecké brýle bez těsnění - tzv. švédský typ neboli "skořápky". Plavecké skořápky využívány hlavně pro rychlostní plavání jsou velice oblíbené mezi závodními plavci pro jejich jednoduchost, pohodlnost a cenu. Plavecké skořápky jsou opatřeny ochranným filtrem proti UV záření a antifogovou proti mlžící vrstvou. Výhodou plaveckých skořápek je jejich plná nastavitelnost na nose pomocí dodávané šňůrky.

Správné nasazování plaveckých brýlí

Plavecké brýle se správně nasazují tak, že si nejprve nasadíte obě poloviny skořepin na oči, aby vám dobře sedli a poté přetáhnete gumičku přes hlavu, popřípadě utáhnete.

Doporučení k plaveckým brýlím

Plavecké brýle noste v pouzdře, jsou náchylné na odřeniny a škrábance. U nových brýlí se snažte co nejméně sahat do vnitřní strany skořepin, protože jsou většinou opatřeny antifogovou vrstvou, která zabraňuje zamlžení. Po použití brýle opláchněte studenou vodou a nechte vyschnout.

Plavecké čepice

Většina dnes používaných plaveckých čepic je z plastu. Jsou vyráběné buď z latexu nebo ze silikonu. Latexové jsou sice elastičtější, ale zato méně trvanlivé. Silikonové čepičky jsou odolnější, ale tužší a hůře se přizpůsobují tvaru hlavy. Plavecká čepice by měla zakrývat vlasy a uši plavce při plavání v chlorované nebo mořské vodě.

Výhody používání plavecké čepičky

 • Zamezení překážení vlasů při plavání.
 • Ochrana vlasů před chlórem, který je vysušuje a ničí.
 • Závodní plavci mají díky čepičce menší odpor vody a jsou tak rychlejší.

Plavecké ploutve

Plavecké ploutve se vyrábějí většinou z gumy nebo PVC, záběrová plocha - list, je opatřena pro větší pevnost podélnými žebry. Nasazují se na holou nohu, nelze je použít, pokud na sobě máte neoprenové boty.

Typy plaveckých ploutví

 • Měkké a dlouhé plavecké ploutve - jsou určeny pro rekreační použití, umožňují rychlejší plavání a začátečníkům pomáhají lépe cítit odpor vody.
 • Krátké tréninkové ploutve -  jsou vhodné k nácviku techniky plaveckých způsobů, kondičnímu tréninku a nebo k zpestření plaveckého tréninku či výuky nejen plavcům či triatletům, ale i začátečníkům. Výhodou krátkých tréninkových ploutví je správné držení polohy plavce. Také zvyšují rychlost plavání a pomáhají si uvědomit proudění vody.

Šnorchl

Šnorchl by měl mít délku do 40 cm a vnitřní průměr asi 2 cm. Jeho objem nesmí překročit 200 cm³ (pokud by byl větší, hrozí otrava CO2, kvůli velkému mrtvému prostoru, protože při výdechu by se ze šnorchlu nedostal veškerý vzduch, který by se při dalším nádechu dostal zpět do plic). Pokud je opatřen vylévacími ventily, snadněji se z něj při výdechu vypuzuje voda.

Při samotném potápění se nepoužívá, je pouze k plavání na hladině (celá potápěčská výbava je těžká, takže při plavání na hladině má potápěč skoro pořád hlavu částečně pod vodou).

Plavecké potřeby pro plavání

Pokud plavete dobře a rádi, nebo pokud dokonce plavete závodně, jistě Vás budou zajímat následující informace.

Plavecké pomůcky pro posílení záběru

 • Plavecké tréninkové packy - oblíbená plavecká pomůcka, kterou si můžete naprosto přirozeně jednoduchým způsobem posilovat svůj záběr.

Plavecké packy jsou ve 3 různých velikostech:

S - 12,5 x 17 cm

M - 14 x 19cm

L - 15,5 x 21 cm

 • Plavecký piškot - nejčastěji se používá pro plavání bez nohou, k posílení záběru rukou.

Plavecké pomůcky slouží jako doplňující vybavení pro plavce. Plaveckými lektory jsou využívány pro posílení záběru. Používat je mohou jak začínající plavci pro nacvičení správné techniky plavání, tak i pokročilí plavci pro tréninkové účely.

Boty do vody

Boty do vody můžete využívat při **sportech jako je jachting, surfing, veslování, potápění a také pro vodácké sporty (jízda v kajaku a v kanoi).Plavecké boty jsou opatřeny protiskluzovou podrážkou. Gumové boty do vody využijete i při rekreaci u moře nebo tam, kde hrozí poranění od ostrých kamenů na dně.

Neoprénové ponožky do vody

Neoprénové ponožky pomohou zahřát nohy ve vlhkém a studeném prostředí. Jsou speciálně tvarované pro levou a pravou nohu. Některé typy mohou mít navíc pogumovanou patu, špičku a celou plochu chodidla s možností stahování kotníku pomocí stahovacího pásku na suchý zip. Na nártu je lehké pogumování pro klečení v lodi a zabránění tak případnému oděru.

Plavecké potřeby pro potápění

Základní vybavení potápěče je potápěčská maska, potápěčský šnorchl a plavecké ploutve.

Potápěčská maska

Potápěčské masky jsou vyrobeny z gumy, PVC nebo silikonu. Očnice jsou zhotovené z plastu nebo čtyřmilimetrového tvrzeného temperovaného skla odolného proti mechanickému poškození. Správně sedící masku poznáte tak, že po nasazení bez pásků a mírném nadechnutí nosem, maska drží dobře na obličeji.

Typy potápěčských masek

 • Jednozorníková potápěčská maska - s bočními silikonovými průhledy, které rozšiřují zorný úhel.
 • Dvouzorníková potápěčská maska
 • Třízorníková potápěčská maska (jeden zorník vepředu a dva po stranách) - s extrémním zorným úhlem.

Způsob provedení potápěčských masek

 • Masky s nedělitelným zorníkem
 • Masky s dělitelným zorníkem - mají menší objem a tím potřebují méně vzduchu pro vyrovnání tlaku.

Rozdíl mezi maskami s nedělitelným nebo s dělitelným zorníkem je v jejich vnitřním objemu. Masky s malým vnitřním objemem se nejlépe hodí pro nádechové potápění.

Potápěčský šnorchl

Potápěčský šnorchl se skládá z náustku, který je většinou ze silikonu nebo gumy a plastové dýchací trubice. Trubice kopíruje tvar hlavy a díky dobře ohýbatelné části, vám bude šnorchl dobře sedět. Má dvojitý ventil, takže vydechovaný vzduch jde rovnou do vody a vy dýcháte čerstvý vzduch. Na konci je opatřený anti-wave systémem, který zabraňuje vniknutí vody do trubice při plavání (toto ocení potápěči hlavně v moři při vysokých vlnách). Pro lepší viditelnost na hladině je anti.wave systém jasně červené barvy.

Šnorchl se k potápěčské masce připevňuje pomocným poutkem nebo se zastrčí za pásek masky. Některé typy potápěčských šnorchlů jsou vybaveny ventily pro odstranění nashromážděné vody a proti vniknutí vody do trubice při potopení.

Potápěčské ploutve

mají větší rozměry oproti plaveckým ploutvím. Nasazují se na nohy s neoprenovými botami, k dotažení slouží pásek s přezkou.

Doplňky pro plavecké nebo vodácké sporty

 • Klip na nos - slouží k zamezení vniknutí vody do nosu při plavání.
 • Silikonové ucpávky uší - jsou vhodné k ochraně sluchu před vodou např. při plavání, vodních sportech. Nejsou určeny pro potápění do větší hloubky než 3 metry.
 • Neoprenová čelenka na plavání - zabrání vniknutí vody do uší při koupání a plavání. Velikost lze upravit pomocí suchého zipu. Čelenku lze používat i v kombinaci s plaveckými ucpávkami.
 • Individuální chrániče sluchu - individuální ušní ucpávky - se vyrábí na míru podle otisků uší. Slouží jako spolehlivá ochrana před vniknutím vody do zvukovodu při sportu, rekreaci nebo sprchování. Nejsou určeny na potápění do hloubky větší než cca 1 m.
 • Silikonový ušní tmel - slouží k ochraně sluchu před vodou při plavání. Není určen pro potápění. Tmel se pomocí prstů vtlačí do suchého, čistého ucha. Je možné použít jej opakovaně, dokud se neznečistí ušním mazem.
 • Pohlcovač pachů do bot, rukavic atd. - pohlcuje nepříjemné pachy. Obsahuje antibakteriální složky, které zabraňují šíření bakterií.
 • Plovací vesta (plavací vesta) - umožňuje dosáhnout daleko lepší pozice při plavání čímž usnadňuje výuku plavání. Poskytuje komfort a bezpečí. Nastavitelný přídavný pás umožňuje lepší upevnění a může být odejmut pokud ho nepotřebujete.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id9060 (krasny-zivot.cz#22459)


Přidat komentář