Kovové brány, vrata a ploty

V nabídce materiálů na ploty, brány a branky není snadné se zorientovat. Mezi stálice však bezpochyby patří kov. Tento materiál je velice pevný, odolný a poskytuje širokou nabídku designů, z nichž si vybere každý.

Doporučujeme:

 • Garážová vrata, brány a pohony Liberecký kraj-  Pan Jaroslav Chýle se zabývá dodávkou  a montáží garážových vrat ( sekční, výklopná, rolovací, stranově odsuvná, průmyslová )** a vjezdových bran** ( pojezdová na kolečkách, samonosná, dvoukřídlá a jednokřídlá ) Více informací naleznete na** http://web.iol.cz/vrata/**

 

 • Kovovýroba Jiří Jurčo Praha a okolí -** Kovovýroba Jiří Jurčo** se zaměřuje na zakázkovou kovovýrobu, zámečnické práce, výroba vrat, brány, brány s pojezdem, oplocení, ploty, mříže, nerezová zábradlí, schody vnitřní i venkovní, drátěné programy, vybaveni kuchyní. Montážní práce, výstavní prvky, reklamy, nerezové konstrukce. Více informací naleznete na www.kovojurco.cz

 

 • Automatické brány, vrata, pohony Plzeňský kraj - Firma ABV Pohony dodává a montuje garážová i průmyslová vrata a vjezdové brány. Automatizuje vrata a brány. Na jejich internetových stránkách naleznete také internetový prodej pohonů a komponent pro výrobu bran. Brána křídlová, nesená nebo pojezdová musí být vyrobena přesně na míru, proto je každý kus originál. Všechny železné konstrukce bran mají povrchovou úpravu zinkováním nebo práškovou barvou nebo obojí. Křídlové brány jsou s speciálními regulovatelnými panty, středovým dorazem. Brána nesená odjíždí do boku těsně nad vozovkou. Brána pojezdová odjíždí také do boku po kolejnici. Na všechny druhy bran dodávají pohony. Rozhodnete-li se pro nová vjezdová vrata, zavolejte si odborníka, který zná dílenskou praxi a sám brány projektuje a montuje, odpoví na všechny vaše dotazy a navrhne nejlepší řešení . Více informací na** www.abvpohony.cz**

 

 • Garážové vrata Olomoucký kraj - Firma pana Zbořila Vám na míru vytvoří garážové vrata, posuvná, dvoukřídlá, skládací. Ale také kovové zábradlí a ploty na míru, branky, schody, kotce pro psy a mnoho dalších...Více informací naleznete na www.kovovyroba.info

 

 

V současné době se při stavbě plotu můžeme rozhodnout mezi množstvím materiálů a provedení. Který z nic je ale ten správný právě pro nás?

Nejprve si musíme ujasnit, jak by náš plot měl vypadat a především, jakou funkci by měl plnit. Jednou z nejlepších a v poslední době velmi oblíbených variant pro oplocení jsou kvalitní kované ploty, které svou povrchovou úpravou zajistí dlouholetou funkci,  bezúdržbovost a díky používaným ocelovým materiálům také pevnost. Kovářství je zkušenostmi prověřené řemeslo a ani v dnešní době neupadá v zapomnění, ba právě naopak. Kované ploty klasických i moderních tvarů se vracejí na výsluní, a tak tyto ploty můžeme vidět stále častěji.

Povrch a barvy kovaných plotů

Povrch každého kvalitního kovaného plotu je vždy upraven žárovým zinkem. Díky této úpravě vydrží plot 35 - 50 let bez dalších zásahů do jeho povrchu, natírání, stříkání a tak dále. Žárový zinek ovšem není ideálním povrchem z hlediska vzhledu plotu a proto je možné ploty nechat nastříkat některým z nabízených odstínů. Ploty potom můžou být buďto v kontrastu nebo v souladu s celou plotovou podezdívkou či domem.

Materiálové provedení

Kované ploty jsou vyráběny z pevných ocelových materiálů. Vybrat si můžeme ze dvou základních provedení těchto materiálů, které se používají při výrobě plotů.

Hladké provedení

Jde o základní materiál, ze kterého je vyroben celý plot. Je vhodný zejména k moderním stavbám, u kterých není vyžadováno oplocení luxusního ozdobného vzhledu a dále pak k industriálním a komerčním stavbám.

Oklepávané provedení

Jedná se o materiál, který dodá plotu luxusní a ozdobný vzhled. ** Oklepávané** mohou být jak plotové tyče, tak i spojovací plotové pásy, případně i plotové sloupky. Oklepávané provedení se hodí především k okrasným zahradám a ke stavbám, které na sebe chtějí upozornit. U oklepávaných plotových tyčí vhodné zakončení buď okovanými konci nebo kovanými špičkami, případně jinými dekoračními prvky.

Krása oklepávaného plotu vynikne hlavně při použití patiny, která se používá jako jedna z variant povrchové úpravy plotů. Patina dodává plotu důraz v detailech hran, výstupků nebo prohlubní a také masivnější vzhled. Díky patině získává kovaný plot vizuální „stáří“. Oklepávané ploty je vhodné spojovat nýtováním.

Spojení plotových tyčí

Krása se často vyskytuje v detailech. Proto je i způsob, jakým jsou jednotlivé díly kovaného plotu k sobě spojeny, velice důležitý. Spojení dodává plotu konečný vzhled. Může být:

 • Svařované spojení plotových tyčí s podélným pásem – používá se zejména pokud nechceme na kovaný plot příliš upozornit. Jde o čisté a hladké spojení, bez viditelných svárů. Takovýto plot má moderní design, bez zbytečných kudrlinek a bez zbytků po sváření, skoro jako kdyby plot byl jen slepený. Ale i přesto si samozřejmě zachovává svou pevnost.
 • Nýtované spojení – kdy je každý nýtovaný spoj vrtaný a ručně roztlučený. Nýty na plotu můžeme nechat zdůraznit patinou, která jim vzhledově přidá na věku a díky níž nýty na kovaném plotu ještě více vyniknou.

Zakončení plotových tyčí

V základní nabídce zakončení plotových tyčí u kovaného plotu jsou 3 základní možnosti:.

Kované špičky

Tyto jsou vykovány přímo z konce** plotového čtyřhranu**. Každá z nich je tudíž originál. V některých případech lze vidět i navařované špice, které jsou však pouze napodobeninou toho, jak by tomu mělo být. Špičky se vykovají na každém čtyřhranu tvořícím plotovou výplň. Jsou malé, ale působí velice efektivně. Tyto špičky se však nehodí např. na oplocení dětských hřišť, protože mohou být nebezpečné při přelézání plotu. V oplocení obydlí nebo průmyslových a komerčních objektů však poslouží určitě lépe než rovné zakončení plotu.

Rovné zakončení

Jedná se o základní provedení konců čtyřhranů, které je rozhodně bezpečnější než kované špičky. Rovné zakončení se hodí například k oplocení budov s rovnou střechou a k moderním stavbám. Jednotlivé hrany jsou lehce zahlazeny, aby nemohlo dojít k poranění např. při opření se o plot.

Okované konce

Toto zakončení plotových čtyřhranů se také vyrábí ručně. Okování je někdy nazýváno jako „pěchování“. To proto, že konce plotových tyčí jsou po rozžhavení v kovárně kladivem roztlučeny (zpěchovány), jako při zatloukání hřebíku. Tento typ zakončení se nejlépe hodí k oklepávanému materiálu plotu, kterému tím dodá ještě větší krásu těžké ruční práce.

Kované branky

K tomu, aby oplocení bylo harmonické a nic mu nechybělo, je třeba jej doplnit o vchodovou branku, která by měla odpovídat motivu samotného plotu. Běžná šířka branky se pohybuje kolem 1 m a její výška by měla být shodná s výškou plotu. Standardně se ke kované brance používá vložka FAB a kliky rustikálního vzhledu.

Kované vjezdové brány

Vjezdové brány by také měly korespondovat s motivy kovaného plotu. Samozřejmostí je možnost zvolit si automatizované otevírání vjezdových bran, které maximalizuje náš komfort při vjezdu na pozemek.

Typy vjezdových bran

Každý typ vjezdové brány se hodí do jiných podmínek. V některých případech pozemek neumožňuje například kvůli stoupání použít bránu otočnou, jinde nemá posuvná brána prostor pro zasunutí. Proto můžeme volit hned z několika typů bran:

Otočné (křídlové) brány

 • Jednokřídlé otočné brány - využijeme např. v místech, kde se spokojíme s menší šířkou průjezdu a nechceme, aby nám dvě křídla brány zabraly zbytečně mnoho místa. Průjezd musí být vodorovný a v místě, kam se otevírá křídlo brány, nesmí terén stoupat. Klesat může. Každá kovaná brána s automatickým pohonem by měla obsahovat sadu fotobuňek, které zvyšují bezpečnost a také žluto-oranžové výstražné světlo, které signalizuje otevírání a zavírání brány.
 • Dvoukřídlé otočné brány - hodí se všude tam, kde nemůžeme kvůli nedostatečnému postrannímu místu použít bránu nesenou. Průjezd musí být vodorovný a v místě, kam se otevírají křídla brány, nesmí terén stoupat. Klesat opět může. U této brány by také součástí automatického pohonu měly být sada fotobuněk a výstražné světlo.

Posuvné vjezdové brány

Díky své prostorové nenáročnosti jsou velice oblíbené. Hodí se i na pozemek se stoupajícím příjezdem, kde terén nedovolí otáčení křídla brány. Pokud je to možné, je dobré použít bránu samonosnou, která nevyžaduje téměř žádnou údržbu, oproti bráně s kolejnicí.

 • Samonosné posuvné brány (nesené) - jsou nejoblíbenějším typem bran na trhu. Vyžadují jen minimální údržbu a současně nemají téměř žádnou prostorovou náročnost. Díky tomu jsou vhodné na pozemky, kde se parkuje hned za vjezdem. Jejich nevýhodou je jejich délka, kterou vyžadují při otevření průjezdu. Kvůli tomu nemohou být použity na pozemek, který má po stranách průjezdu příliš malý prostor - samonosná posuvná brána musí mít cca o 1/3 větší délku než je šířka průjezdu.
 • Brány posuvné po kolejnici - jsou alternativou k neseným branám v situaci, kdy nemáme po straně průjezdu tolik místa, aby se dala použít brána samonosná. Dalším možným využitím je situace, kdy je brána příliš těžká.

Doporučujeme:

 • Garážová vrata, brány a pohony Liberecký kraj-  Pan Jaroslav Chýle se zabývá dodávkou  a montáží garážových vrat ( sekční, výklopná, rolovací, stranově odsuvná, průmyslová )** a vjezdových bran** ( pojezdová na kolečkách, samonosná, dvoukřídlá a jednokřídlá ) Více informací naleznete na** http://web.iol.cz/vrata/**

 

 • Kovovýroba Jiří Jurčo Praha a okolí -** Kovovýroba Jiří Jurčo** se zaměřuje na zakázkovou kovovýrobu, zámečnické práce, výroba vrat, brány, brány s pojezdem, oplocení, ploty, mříže, nerezová zábradlí, schody vnitřní i venkovní, drátěné programy, vybaveni kuchyní. Montážní práce, výstavní prvky, reklamy, nerezové konstrukce. Více informací naleznete na www.kovojurco.cz

 

 • Automatické brány, vrata, pohony Plzeňský kraj - Firma ABV Pohony dodává a montuje garážová i průmyslová vrata a vjezdové brány. Automatizuje vrata a brány. Na jejich internetových stránkách naleznete také internetový prodej pohonů a komponent pro výrobu bran. Brána křídlová, nesená nebo pojezdová musí být vyrobena přesně na míru, proto je každý kus originál. Všechny železné konstrukce bran mají povrchovou úpravu zinkováním nebo práškovou barvou nebo obojí. Křídlové brány jsou s speciálními regulovatelnými panty, středovým dorazem. Brána nesená odjíždí do boku těsně nad vozovkou. Brána pojezdová odjíždí také do boku po kolejnici. Na všechny druhy bran dodávají pohony. Rozhodnete-li se pro nová vjezdová vrata, zavolejte si odborníka, který zná dílenskou praxi a sám brány projektuje a montuje, odpoví na všechny vaše dotazy a navrhne nejlepší řešení . Více informací na** www.abvpohony.cz**

 

 • Garážové vrata Olomoucký kraj - Firma pana Zbořila Vám na míru vytvoří garážové vrata, posuvná, dvoukřídlá, skládací. Ale také kovové zábradlí a ploty na míru, branky, schody, kotce pro psy a mnoho dalších...Více informací naleznete na www.kovovyroba.info

 

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id9026 (krasny-zivot.cz#22884)


Přidat komentář