Vodní turistika, rybaření i potápění

Milovníci vody, plavání nebo vodních sportů mají z čeho vybírat. Už jste zkusily raft, parník nebo hausbót? Nebo jste raději příznivci klidného rybaření? Pojďme se podívat jak lze trávit léto.

Doporučujeme:

 • Plavecké kurzy Brno:Nabídka kurzů plavání pro kojence, batolata a děti předškolního věku.

Vodní turistika

Je to stále se rozšiřující fenomén. Rok od roku se stále více turistů přibližuje vodní turistice, která skýtá spoustu možností. Podívejme se tedy jaké jsou k výběru.

 • Kánoe
 • Kajak
 • Nafukovací člun
 • Plachetnice
 • Pramice
 • Raft
 • Parník
 • Jachta
 • Potápění
 • Kitesurfing
 • Rybaření

Vodáci - milovníci řek a táboření

Velkou skupinou milovníků tohoto odvětví jsou vodáci. Sjíždějí řeky pro zábavu, která je spojena s tábořením. Mají řadu rituálů a zvyků. Plavba po řekách je dobrodružstvím spojeným s poznáváním krás naší země z jiného pohledu. Putování přírodními scenériemi může být neopakovatelným zážitkem.

Rady pro začátečníky - výlet na vodu

Poprvé jet na mírnější řeku. Je dobré si nejprve základní manévry zkusit na stojaté vodě, na nějakém jezeře nebo rybníku případně navštívit kurz. Vodáci by si také před odjezdem měli zjistit množství vody v dané řece.

Sledovat předpověď počasí a limity sjízdností řek

které jsou k dispozici na internetu. Měli by jste se vyhnout povodňovým stavům – tím se řeka může stát i o dva stupně obtížnější a případy z nedávné minulosti varují! Základním pravidlem je brát si toho co nejméně.

Nutné jsou samozřejmě hygienické potřeby, opalovací krém, mobil a nějaké doklady

Jedete-li na víc dnů je samozřejmé, že si vezmete věci na kempování. S sebou si vezměte cca pěti litrový kanystr s vodou, jistota pitné vody není všude. Dále potraviny a repelent proti komárům. To vše musí bezpečně uschováno v 50 l barelu.

První osoba nazývá „háček“ a druhá „zadák“

Háček sedí vpředu a hlásí překážky v trase lodi jako kameny, větve ...atd. Zadák sedí na zádi, řídí loď a dává příkazy háčkovi. Na lavici se sedí asi uprostřed nebo na straně, kde daná osoba pádluje. V průběhu plavby se nechytejte větví – loď poodjede, nakloní se a převrhne.

Raft

Cestovní kanceláře, které se specializují na vodní turistiku nabízejí adrenalinové sjíždění raftem nejen na českých kanálech ale můžete si vybrat například peřeje na zahraničních tocích. Při tomto sportu můžete poznat krásu divokých řek bezpečně bez dlouholetého tréninku.

Parník

Ani vyznavači klidu a pohodlí nebudou ochuzeni o pohled na krásy krajiny z vodní hladiny. Stačí jen nastoupit na palubu výletní lodi a nechat se unášet po hladině při vyhlídkové plavbě. Netroufnete-li si na kánoi nebo pramici, můžete využít nabídek projížďky na parníku.

Zvolte romantickou večeři nebo okružní plavbu Prahou

a shlédnout nádherné scenérie jako Anežský Klášter, Karlův Most, Hradčany a Pražský Hrad, Petřín, Sovovy mlýny, Národní divadlo, Mánes, Tančící dům, Emauzy, Smíchovský pivovar, Vyšehrad a Žluté lázně.

Jachta

Co zkusit letos o dovolené říční jachtu, místo povalování u moře? Pronajměte si hausbót a poznávejte Německo, Francii, Polsko, Itálii, Portugalsko, Skotsko i Anglii, Irsko nebo Holandsko. Nepotřebujete žádný průkaz ani zvláštní zkušenosti. Na základě zaučení zvládnete plavbu a užijete si dovolenou na obytné lodi s veškerým komfortem. Nebo zkuste u nás doma Baťův kanál.

Plachetnice

Více volného času, vyšší příjmy a v neposlední řadě i nové materiály na stavbu lodí umožnily řadě lidí věnovat se plachtění, které se stalo přístupnějším než kdy předtím. Miliony lidí po celém světě objevily potěšení z plachtění na malé lodi. Plachetnici si můžete koupit nebo pronajmout. Zkuste to nejprve doma třeba na Orlíku, kde Vám loď nejenom zapůjčí, ale také Vás naučí loď řídit. A budete-li poté chtít vyrazit k moři, nic Vám v tom nebrání.

Potápění

 

Potápěčských škol ne u nás i ve světě spoustu, měli by jste si tedy vybírat velmi obezřetně. Bez nepochopení technické stránky věci, fyzikálních zákonitostí atd. atd. Se pod vodou neobejdete a nechá-li se instruktor podplatit, aby jste prošel bez ztráty kytičky, můžete to odnést vlastním životem. Součástí kurzu je kromě lekcí teorie, ponorů v bazénech i volné vodě, také závěrečný písemný test! Potápění je relativně bezpečný a především v posledních desetiletích velmi oblíbený sport.

Můžeme si vybrat kde se potápět

Potápění na přehradách

Ne každý má možnost se na ryby podívat v jejich přirozeném prostředí a kontakt s rybami udržuje prostřednictvím rybaření. Proto je nezbytné aby s sebou potápěč měl. vhodný a v jakékoliv situaci snadno dostupný řezací nástroj, pro odstranění starých rybářských háčků.

Potápění na řekách

Své kouzlo mají i ponory v řekách. Nejedná se o ponory nijak hluboké a snad s výjimkou překonávání proudu ani zvlášť náročné.

Potápění v moři

Přihlaste se na potápění za delfíny, obdivujte korálové útesy nebo troufnete-li si třeba i žraloky. Stačí vybrat dovolenou takto tématicky zaměřenou.

Kitesurfing

Je to sport spočívající v jízdě po vodě na speciálním prkně kiteboardu za využití tažného draka. Je to jeden z nejrychleji se rozvíjejících sportů. Zkuste se nechat táhnout kitem pomocí větru.

Rybaření

pokud jste fandové do rybaření, pak neváhejte a pojeďte zkusit štěstí. Ve Středomoří pochopitelně nebývá taková hojnost ryb jako například u břehů Norska, ale i zde si můžete přijít na své. Ovšem musíte se vybavit trpělivostí a potřebným rybářským náčiním. Že i zde se nechají ulovit pěkné kousky dokládají následující fotografie pořízené výhradně v okolí Elby a na Jadranu.

Rybaření v Irsku

je pro všechny rybáře, kteří se nebojí změřit svoje umění s naprosto divokými rybami, nevadí jim drsnější přírodní podmínky a pruty nesloží po počátečním neúspěchu. Odměnou jim za to budou překrásné úlovky, fascinující divoká příroda a zážitky, které nikdy nezapomenou.

Vláčkaři a muškaři těžko hledají na zemi revíry srovnatelné s kamčatskými řekami

Jejich obsádka tvořená z lososů dosahujících hmotností až nad 20 kg, sivenů a lipanů je pro rybáře rájem na zemi.

Rybaření v Čechách

Rybařské závody Staré Sedliště, Rybařské závody ve Starém Sedlišti, Rybářské závody - rybník Hrušov, Rybářské závody Horka nad Sázavou - PÍSNÍK 2010, Rybářské závody Na rameni v Černožicích, MO ČRS Poběžovice pořádá tradiční závody v Klenčí pod Čerchovem, Redfish Balaton cup 2010, Jubilejní 10.rybářské závody ZÁHRADIŠTĚ - Žďársko, Velké rybářské závody ,,Budín 2010" ...atd.

Pochoutky z ryb

Bramborák z kapřího masa.

K přípravě bramboráků z kapřího masa použijeme polotovar Kapří , syrové brambory, česnek, majoránku, sůl, slaninu nebo jinou uzeninu, petrželovou nať, mléko na zředění

 

Recept bramborák z kapřího masa

Nastrouhejte brambory obdobně jako při přípravě klasického bramboráku. Brambory společně s dalšími ingrediencemi promíchejte s Kapřím v poměru 1:1, nebo může být i o něco více brambor. Mlékem můžeme naředit tak, aby vznikla řidší hmota, ze které vytvořte na pánvi placky a opečte z obou stran.

Nakládaný pstruh

2 pstruhy (jinak jakékoliv rybí maso), 2 dcl oleje, jeden citrón, 2 mladé cibulky, menší mrkev, 3 stroužky česneku, 3 lžíce octa, sůl, vegeta, 10 kuliček pepře a nového koření

 

Recept nakládaný pstruh

Olej dáme do kastrólku, dáme do něho nasekaný česnek, koření, a na kolečka nakrájenou mrkev a mírně zapražíme. Do chladnoucího oleje přidáme nakrájenou cibuli a necháme vychladnout. Ryby vykostíme, zbavíme kůže a nakrájíme na menší proužky. Citron nakrájíme na tenké kolečka a uděláme půlměsíčky. Přidáme k masu, okyselíme octem, osolíme a důkladně promícháme. Necháme chvilku uležet a zalijeme vychladlým olejem se zeleninou a a opět promícháme. Necháme uležet minimálně do druhého dne.

Doporučujeme:

 • Plavecké kurzy Brno:Nabídka kurzů plavání pro kojence, batolata a děti předškolního věku.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id8983 (krasny-zivot.cz#20286)


Přidat komentář