Velikonoční pobyty aneb kam na Velikonoce

Jaro na sebe nenechá dlouho čekat a s ním přijdou ruku v ruce velikonoční svátky. Uvažujete, že letos vyrazíte za tradicemi velikonoc, ať už autem, autobusem nebo vlakem, přinášíme Vám tipy, kde všude si můžete užít svátky jara.

Velikonoční svátky

Velikonoce jsou spojené se Zeleným čtvrtkem, Velkým pátkem, Bílou sobotou, Božím hodem velikonočním a samotným Velikonočním pondělím. Letos připadne Velikonoční pondělí na 25. dubna, kdy se vydají koledníci za dívkami a ženami pro svoji koledu. Chcete oslavit a přivítat svátek jara jiným způsobem, než obvykle? Vydejte se s celou rodinou na místa, kde můžete prožít Velikonoce se vším všudy. Poznáte také, jak Velikonoce slavili naši předci, zda se jejich tradice liší od těch našich současných.

Velikonoce ve skanzenu

Tradičně každý rok nabízí jak české, tak moravské skanzeny bohatý velikonoční program. Čeká Vás nejen tradiční zdobení kraslic a pletení pomlázek, ale i pečení a zdobení velikonočních perníčků, mazanců a beránků, prezentace dobových řemesel i výrobků s velikonoční tématikou. Můžete obdivovat velikonoční výzdobu, budou Vám přiblíženy lidové zvyky.

Velikonoce na hradě

Nevšední velikonoční program Vás čeká, vydáte-li se na** některý z hradů,** který pořádá velikonoční hody. Kupříkladu můžete zavítat do Červeného Újezdu, kde Vás na hradu čeká pravá zabíjačka se vším všudy, v podobě jitrniček, guláše, jelit, ovaru, tlačenky. Nebude však chybět ani tradiční zdobení kraslic nebo pletení pomlázek.

Zajímají Vás kejklíři a žongléři? Vydejte se na Hrad Svojanov v Pardubickém kraji, kde Vás kromě výroby, zdobení perníčků a pletení pomlázek, čekají i kejklířská vystoupení, netradiční prohlídky hradu a mnoho dalšího.

Velikonoce na zámku

Chtěli byste někdy okusit, jak se asi žilo obyvatelům zámků? Obdivovali jste bohatě zdobené komnaty při prohlídkách? Vydejte se na Vysočinu, konkrétně na zámek Žirovnice, který Vám o letošních Velikonocích připraví bohatý program v podobě velikonočního jarmarku. A co víc, můžete se těšit na volně přístupnou expozici zámku. Také zámek Veltrusy Vás o Velikonocích přivítá s možností vlastnoručně zdobeného vajíčka, upletení pomlázky. Chcete si domov vyzdobit velikonočními symboly a dekoracemi, budete si moci zakoupit nejrůznější jarní a velikonoční výrobky. Chybět nebudou ani hudební a divadelní vystoupení.

Velikonoce v Perníkové chaloupce

Kdo by neznal pohádku O perníkové chaloupce. I Vy můžete ochutnat o Velikonocích sladký, zdobený perníček. Vydejte se do Perníkové chaloupky. Ptáte se, kde ji hledat. Jedná se o dřívější Lovecký zámeček, který v současnosti je Muzeem perníku. Chaloupka sice z perníku není, ovšem svým vzhledem a trošce naší fantazii tak skutečně vypadá. A ne nadarmo se chaloupce říká Perníková chaloupka, neboť každoročně, kromě jiného můžete do chaloupky pod hradem Kunětická hora u Pardubic zajet oslavit velikonoční svátky. Ne jinak je tomu i letos. Na co se můžete těšit? Budete mít možnost vyzkoušet si nejstarší řemesla, ale také vytlačit Váš vlastní perníček do původních dřevěných forem s nejrůznějšími jarními motivy. Kromě jiného máte zcela ojedinělou možnost zakoupení Bílého perníku, který se řadí mezi světový unikát. A samozřejmě, to by nebyly Velikonoce, aby i zde nebylo k vidění tradiční zdobení kraslic, pletení pomlázek z vrbových proutků.

Řemeslné velikonoční jarmarky

Není snad město, které by nepořádalo tradiční řemeslný velikonoční jarmark, kde si přijdou na své nejen děti, ale i jejich rodiče. Chodíte-li každoročně na jarmark v místě bydliště, proč se zrovna letos nevydat do jiného města, a to třeba rovnou do našeho hlavního města, do Prahy. Kromě toho, že budete moci shlédnout pražské památky, čeká Vás ukázka tradičních řemesel, výroba svíček, malování kraslic. Budete si moci zakoupit nejrůznější laskominy a lákadla v podobě perníčků, medu, kraslic, svíček. A co ještě více? Otrlé povahy budou moci shlédnout velkolepou ohňovou show.

Velikonoce v ZOO

Jarní svátky můžete spojit s návštěvou zoologické zahrady. A i když již třeba máte odrostlé děti, nebo teprve rodinu plánujete, uvidíte, že zoologická zahrada je nejen místem klidu, ale i nevšední podívané nad veselými kousky zvířat. Není ve Vašem městě ZOO, pak se vydejte do nejbližší zoologické zahrady, která Vás přivítá kromě jiného ukázkami výroby velikonočních ozdob, řemesel, ale třeba i křest oveček, kůzlat, sázení obří velikonoční pomlázky. Velikonoce v ZOO si můžete užít například v Praze, Brně, nebo v Hluboké nad Vltavou, Jihlavě, Olomouci, Liberci a dalším městě.

Velikonoce v lázních

Vánoce, ale i Velikonoce jsou spojené, co si budeme povídat s úklidem. Nezasloužíme si trochu toho rozmazlování? Proč nepojmout Velikonoce trochu jiným způsobem, zvláště, máte-li odrostlé děti, nebo děti ještě nemáte. Vydejte se do lázní, kde si dopřejete maximální odpočinek a relaxaci ve spojení s nejrůznějšími blahodárnými i léčivými procedurami. Vyzkoušejte například Mariánské Lázně, Poděbrady, Termální lázně Velké Losiny, Františkovy Lázně, Lázně Velichovky.

Velikonoce na horách

I když by se mohlo na první pohled zdát, že hory jsou typické pro své lyžařské vyžití, tak i sem Velikonoce a s nimi velikonoční svátky přichází. Využijte speciální nabídku hotelů, které poskytují speciální velikonoční slevy, doprovodný program v podobě wellness procedur, zábavy, ale také tradiční velikonoční nadílky. Některé hotely dokonce nabízí i hlídání dětí, kdy si mohou malovat kraslice, plést pomlázky, pod odborným dohledem, zatímco rodiče si například zajdou do sauny, či whirpool, nebo využijí nižších cen lyžařských permanentek. Ať už si vyberete Krkonoše, Beskydy, Jeseníky, Orlické hory, budete si užívat čerstvého vzduchu, někde sněhu, sluníčka, ale samozřejmě i tradičních velikonočních zvyků a veselic.

Velikonoce na vodě

Chcete, aby Vaše ratolesti zažily něco nevšedního? Trochu toho dobrodružství, adrenalinu? Co takhle velikonoční plavbu, kterou pořádají v Břeclavi v Jihomoravském kraji?

Velikonoce v jeskyni

Ani na horách, ani na vodě, prostě něco mezi tím. Zavítejte do našich nejznámějších krasových jeskyň o Velikonocích, třeba zrovna do Moravského krasu, kde Vás čekají Punkevní jeskyně, lanovka, vláček pro Vás i děti. Nebo Vaše kroky nasměrujte do Bozkovských dolomitových jeskyň, jež jsou na severu Čech, kde budete moci obdivovat největší podzemní jezero v Čechách. A samozřejmě, byl by hřích nevzpomenout i známé Koněpruské jeskyně ve středních Čechách.

Tradice a zvyky Velikonoc

Velikonoce patří k důležitým křesťanským svátkům, které mají i v dnešní době svoji tradici. Máte-li malé děti, určitě s nimi vyrazte tam, kde se Velikonoce slaví a budou tak moci poznat tradiční zvyky spojené s oslavou Velikonoc. V naší republice snad není kout, kde se Velikonoce neslaví. Ovšem, jak se říká „Jiný kraj, jiný mrav“, tak i o Velikonocích toto platí, tj. v každém kraji budete moci očekávat trochu jinak pojaté zvyky a tradice. Vybírejte tedy pečlivě ze zajímavých dubnových velikonočních akcí a dejte přednost místu, které bude vyhovovat Vámi i Vaší rodině.

Užívejte jara, jarních svátků a prvních slunečních paprsků. Vaše nálada bude hned o několik procent veselejší a pozitivnější. Takže – Veselé Velikonoce.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id8988 (krasny-zivot.cz#22731)


Přidat komentář