Dovolená v Chorvatsku - kam na Istrii?

Poloostrov Istrie patří v Chorvatsku mezi špičku turistického zájmu. Dovolená v této oblasti bude příjemným relaxem pro celou rodinu. Kam v Istrii s dětmi, kde se ubytovat a co navštívít? Poradíme Vám!

Istrie leží na bohatě členěném poloostrově se spoustou ostrůvků kolem. Název získal z doby, kdy ho obýval kmen Histri, a to před více než dvěma tisíci lety. Můžete se těšit na překrásné čisté moře, komfortní ubytování a bohaté turistické vyžití.

Čisté a průzračné moře

Pláže se na Istrii střídají. Na většině území jsou oblázkové, jinde štěrkové, jen málokde písčité, ale převážně vylepšené betonovou terasou. Ty nejkrásnější pláže najdete na letovisku Medulin. Máte tu možnost potápění, surfování, vodního lyžování a celodenního opalování. Letovisko je také vybaveno sportovním vyžitím v podobě golfového i fotbalového hřiště, kuželkové dráhy nebo jezdeckého klubu. Děti se tady mohou věnovat škole potápění nebo vyzkoušet sportovní rybolov. I na podzim je moře teplé, takže dovolená v říjnu se může klidně stát příjemným ,,letním,, zážitkem. V srpnu a při hlavní sezóně se ubytování na Istrii shání těžko. Je lepší sjednat si ho co nejdřív, nejlépe už v zimě, případně brzo na jaře. Ceny navíc od září klesají až na polovinu.

Ubytování

Nejvyšší ceny za ubytování jsou samozřejmě od června do srpna. Poté klesají až o 50%. V kempech se ubytujete již od 4 eur, v apartmánech od 26 eur a v hotelech 4* od 33 eur. Najít si levnější ubytování můžete díky internetovým diskuzím, kde Vám zaručeně uživatelé, jenž Istrii navštívili, poradí. Záleží na Vašich požadavcích. Istrie však nabízí ubytování i pro ty nejnáročnější turisty. Pokud si nepotrpíte na pětihvězdičkové hotely, můžete vyzkoušet kempování. V kempech se však připravte na velký počet návštěvníků, jenže samotu na Istrii najdete jen těžko. Vyzkoušet můžete velice oblíbené kempy v blízkosti letoviska Pula nebo Poreč, kde si také můžete vypůjčit karavany a stany. Žádané jsou také mobilní domky nebo malé rekreační chatky. Chcete bydlet přímo u moře? Doporučujeme apartmány v oblasti Rovinj. Odtud to na pláž budete mít pouze 150 m. Hotely na Istrii spadají do vyšší cenové kategorie, ale jsou díky své poloze, blízko u moře a nabízejí turistům bohaté vnitřní i venkovní vyžití. V ceně služeb bývá samozřejmostí bazén, sauna, dětské koutky, vodní bar a sportovní aktivity.

Stravování

Kuchyně jadranského přímoří Vás zaujme svými specialitami. Velkou lahůdkou jsou pokrmy z jehněčího nebo telecího masa, tzv. pekky. V nabídce jsou všechny varianty mořských plodů a ryb na grilu. Pokud toužíte vyzkoušet pravou istrijskou specialitu, doporučujeme zagrebački odrazeak, což je u nás něco jako plněný řízek v trojobalu. Nabídka nápojů je zde také široká. A ceník? Za chléb utratíte cca 7 kun, za mléko 6,50, za salám 30 kun a kopeček zmrzliny cca 7,5 kun. Jídlo v restauraci Vás vyjde na osobu asi na 20 kun. Jedno menu obsahuje hlavní jídlo a pití. Připravit byste si měli také kuny za vstupné na atrakce.

Tipy na výlety s dětmi

Pokud toužíte po zážitku jako z Karibiku, doporučuje navštívit jižní Istrii.

  • Kamenjak je přírodní rezervací, kde můžete zavítat do jukatánských jeskyní nebo se lodí dostat na ostrov Fenoliga, kde na Vás čeká výlet k majáku či exkurze po dinosauřích stopách.
  • Nezakcij je místo, kde jsou turistům umožněny exkurze k odkrytým základům Antiky.
  • Swetvincenat Vás ohromí svou středověkou pevností a renesančními památkami.
  • Vodnjan je starobylé město, které nabízí turistům cenné kostelní relikvie, návštěvu vinných sklípků a také se můžete podívat na výrobu pravého olivového oleje z Istrie.
  • Pula je jádrem celé jižní Istrie a ústředním tahákem jsou zde archiologické a křesťanské památky včetně muzea a velkého námořního hřbitova. Podívat se můžete také na Arénu pevnosti a do starobylé tržnice.

V západní části Istrie najdete starobylé město Poreč nebo staré opuštěné město kamenů - Dvigrad. Na východním pobřeží doporučujeme návštěvu pevnosti a sakrálních staveb v Kršanu nebo prohlídku kuriózního města bez ulic Moščevic. Centrálou Istrie je však nazývána Malá Toskána. Tady najdeme např. chovnou stanici bílých býků, naleziště lanýžů Motovun, dřevěnou mlýnskou soustavu v Mlini nebo nejhlubší propast v Evropě s ponornou řekou - Pazinskou Jamu.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id8994 (krasny-zivot.cz#23063)


Přidat komentář