Dovolená na Rhodosu

Každý ostrov v Řecku má své kouzlo, stejně tak i Rhodos. Historická místa, krásné pláže, noční život, to všechno a mnohem víc najdete na tomto slunném ostrově. Prožijte dovolenou na Rhodosu.

Rhodos je řecký ostrov, který leží v Egejském moři. Tento slunečný ostrov je největším z Dodekanéských ostrovů. Rhodos je čtvrtým největším ostrovem po Krétě, Euboi a Lesbosu. Tento ostrov leží 18 kilometrů od pobřeží Turecka. Rhodos je dlouhý 78 kilometrů a široký maximálně 30 kilometrů. Ostrov tak můžete celý velice dobře procestovat a poznat všechna jeho krásná místa. Přes celý ostrov se táhne horský masiv s největší nadmořskou výškou 1215 metrů – vrchol Atáviors. Letiště leží 16 kilometrů od hlavního města Rhodosu. Na ostrov můžete také přicestovat přes moře, mezinárodní lodní spojení je zde s Benátkami, tureckým přístavem Marmaris a dalšími přístavními městy. Hlavním městem ostrova je stejnojmenný Rhodos, ve kterém žije 60 000 obyvatel. Rozloha ostrova je 1 408 km2. Rhodos je turisty oblíbeným ostrovem kvůli krásným plážím, stavebním památkám a přírodním zajímavostem.

Rhodos a jeho historie

Říká se, že když si bohové rozdělovali zemi, zapomněli na boha Slunce Helia. Poté mu byl přidělen Rhodos, který si musel sám vyzvednout z moře. A možná také proto se Rhodos řadí mezi nejslunečnější ostrovy. Během roku si zde lidé užívají slunečního svitu až 300 slunečných dní.

V roce 1306 přichází na ostrov rytíři sv. Jana (Johanité), kteří začali s vystavováním opevnění. Johanité museli čelit útokům Turků. Rhodos se stal důležitou obchodní tepnou a musel čelit vleklému útoku Turků, kteří jej nakonec dobili a připojili k Osmanské říši. Nadvláda Osmanské říše trvala 400 let. V roce 1912 přichází povstání, kdy Řekové s pomocí Italů získávají ostrov zpátky.

Rhodos a pláže

Na tomto ostrově najdete velmi rozmanité pláže. Pobřeží na severní straně je oblázkové, druhá strana ostrova je písečná. Najdete zde také překrásné zátoky s pískem, dunami a velmi pozvolným vstupem do vody. Na jižní straně ostrova najdete také písečnou pláž Prasonisi, která se označuje jako ráj surfařů.

Turistická střediska

Mezi významná letoviska na Rhodosu patří např. stejnojmenné hlavní město Rhodos, dále Faliraki, Lindos a samozřejmě mnohá další.

Hlavní město – Rhodos

Hlavní město tohoto ostrova najdeme v severní špičce ostrova. Rhodos je plný obchodů, restaurací, tržnic, přístavů a pláží a na druhou stranu zde najdeme unikátní historické centrum antické a také středověké. Starým středověkým městem a jeho uličkami se můžete toulat dlouhé hodiny a vždy najdete něco nového. Středověké hradby, které obklopují Staré Město, byly vybudovány rytíři svatého Jana (Johanité). Nové Město je zajímavé např. přístavy Mandraki a Emborio. Ale vraťme se zpátky ke Starému Městu. V jeho spletitých uličkách se vám určitě bude hodit mapa. Staré Město je rozděleno na Rytířskou čtvrť, kde najdete středověké stavby a Tureckou čtvrť, která je plná bazarů a mešit.

Faliraki

Středisko se nachází na severovýchodní straně, přibližně 15 km od hlavního města. Faliraki se řadí mezi nejznámější turistická letoviska na ostrově Rhodos. K ubytování zde najdete spíše malé či větší hotely a apartmány. Nečekejte zde obří hotelové komplexy. Faliraki je plné taveren se zahrádkami a najdete zde mnoho zábavních center. Při večerní procházce městem pocítíte naplno noční život tohoto letoviska. Ve městě však nenajdete žádné památky a nejsou zde ani příliš možnosti k procházkám. Faliraki je také známé pro svůj aquapark. Po délce města se táhne písčitá pláž, která je lemovaná stromy a tavernami. Pláž je široká, vstup do vody pozvolný a je zde i dostatečný plážový servis a půjčovny sportovních potřeb.

Lindos

Středisko Lindos najdete na jihu ostrova přibližně 65 km od hlavního města. Vesnička Lindos je známá pro své unikátní památky. Především je to Akropole vystavená nad vesničkou. K návštěvě akropole je potřeba vyjít kopec nebo se můžete za 5 eur svézt na oslovi. Pro Lindos jsou typické bílé stavby, písčité pláže a také záliv Sv. Pavla.

Rhodos – jídlo a pití

Stejně jako jinde v Řecku i na Rhodu mají rádi dobré jídlo a pití. Většina restaurací na ostrově otvírá v poledne a zavírá až pozdě v noci. Ostrované obědvají okolo 14. hodiny a večeří okolo 22. hodiny. Jídlo se často podává vlažné kvůli horkému počasí. Hlavní surovinou na ostrově je olivový olej. Kromě restaurací můžete také navštívit kavárny, kde budete mít možnost objednat si např. kávu, čaj, studené nápoje, ouzo (anýzový likér) a piva různých značek. Před většinou restaurací najdete řecko – anglický jídelní lístek. Není výjimkou, že před restaurací postává číšník a láká zákazníky dovnitř. Dáváte-li při obsluze spropitné, je vhodná 10% celkové částky.

Jaké jsou speciality na Rhodosu

Grilováním na dřevěném uhlí nebo dušením se často upravuje maso, ryby a mořské plody. Maso se podává se zeleninou, čerstvým pečivem a tradičními tzaziky (česnekový plnotučný jogurt, strouhaná okurka a koření). Mezi speciality se řadí jehněčí kebab s cibulí. Samozřejmostí je také zapékaná moussaka, kde jsou základem jehněčí játra, baklažán, cibule a bešamel. Dále se zde setkáte s klasickým gyrosem. Kuchyně na Rhodu je plná zeleninových salátů. Do salátů se často přidává ovčí sýr např. feta. Zákusky jsou hodně sladké, často s medem.

Co se týká nápojů, tak nejoblíbenějším nealko nápojem v Řecku je ledová pramenitá voda. Kávu si můžete objednat filtrovanou, nescafé, řeckou mocca kávu a ledové frappé. Vína se v restauracích podávají k jídlu. Ouzo se zde pije jako aperitiv.

Jak na Rhodosu trávit čas

Dovolenou na Rhodosu můžete strávit na pláži opalováním a koupáním. Další možností je projet si celý ostrov a poznat všechna jeho krásná zákoutí.

Co se týká nákupů, tak v hlavním městě máte možnost nakupovat běžné značkové zboží nebo procházet bazary. Některé světové značky zde můžete koupit levněji. Mezi tradiční zboží patří např. mosazné a měděné výrobky, jako jsou konvičky na čaj, mlýnky na kávu a podobně. Dále zde můžete nakupovat ručně vyrobené koberce s častým motivem rhodského jelena. Známá je také keramika z Lindosu se vzory květin, zvířat a ptáků. Tradiční jsou také velmi kvalitní látky, kožešinové kabáty, kožené zboží, jídlo, nápoje a šperky.

Co se týká nočního života tak zde najdete velké množství restaurací, barů, nočních klubů, dále také kasina.

Pro milovníky sportu je vhodná např. pěší turistika, jízda na kole nebo motorce. Vyzkoušet můžete např. plachtění, potápění, šlapadla, vodní skútry atd.

Tradiční jsou také řecké večery plné folklórní hudby a tance. Mnoho hotelů pořádá také pro své zákazníky řecké večery s živou hudbou a tancem.

Rhodos je kouzelný ostrov, který stojí za to navštívit a prohlédnout si všechna jeho kouzelná místa.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id8993 (krasny-zivot.cz#23062)


Přidat komentář