Hypotéka na byt a dům - Zlín

Málokdo z nás má takový plat, aby si mohl za pár let našetřit na nákup bytu či domu. A tak není divu, že je na trhu s nemovitostmi zájem o hypoteční úvěry. Celá řada bankovních ústavů pak nabízí svým potenciálním klientům výhodné hypoteční úvěry.

Schválně jsme uvedli slovo výhodné. Ostatně, co pro jednoho může být výhodným, pro druhého pak nemusí. A také těžko by některá banka o svých produktech, včetně hypoték, tvrdila, že jsou nevýhodné. Vyznat se však v hypotečních úvěrech není zas tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Laik, který se dnes a denně zrovna nepohybuje ve finančním světě, se může snadno ztratit v plejádě pojmů, informací a dat.

Kde získat potřebná data o hypotékách

Kde pak hledat pravdivé, nijak zavádějící, průhledné, ověřené, ale také aktuální informace? Nabízí se internet, samotný bankovní ústav. Neexistence internetu je v dnešní době pro celou řadu z nás již de facto nemyslitelná. Na druhou stranu je však třeba říci, že ne všechny zprávy, které je možné na internetu dohledat, jsou ověřené, korektní a aktuální. Pak tu máme samotné bankovní ústavy. Kdo však z nás má čas obcházet jednu banku za druhou a zjišťovat potřebná data. Vedle internetu a bankovních ústavů, je tu však ještě jedna možnost, a to využití služeb hypotečního poradce. S ním ušetříte nejen čas, ale i peníze. A informace, ty budete mít přesné a vždy aktuální. S hypotečním poradcem máte také tu výhodu, že je nezávislý, tzn., nebude Vám tzv. „nutit“ produkt konkrétní banky, ale předloží Vám a doporučí ten nejvhodnější hypoteční úvěr, a to vzhledem k Vašim potřebám, situaci, možnostem. Více, viz níže.

Představení hypotéky

Ten, kdo zvažuje nákup nemovitosti a nedisponuje s požadovanou hotovostí na svém účtu, jistě slyšel také o možnosti hypotéky. Slovo hypotéka a hypoteční úvěry jsou v dnešní době celkem dosti omílanými pojmy. Ostatně, je to celkem logické. Všichni potřebujeme bydlet. Někomu již nedostačuje velikost současného bytu, domu. Mladí lidé zase „vylétávají“ z hnízda atd.

Zeptáte-li se někoho, co je hypotéka, pak Vám s největší pravděpodobností, řekne, že na nákup bytu, domu. Tím však může tzv. finanční gramotnost, stran hypoték, u „respondentů“ končit. To, co totiž na nás „útočí“ ze všech stran, se pro nás časem stane samozřejmé, a tak nemáme důvodu se pídit po základech, základních a stěžejních informací. Pojďme si tedy v krátkosti představit význam hypotéky.

Hypotéka v kostce

Hypotéka, jako taková, je jedním z úvěrových produktů. Díky hypotéce, je možné nakoupit, postavit, zrekonstruovat nemovitost (byt, dům, garáž apod.). Hypotéka se zajišťuje tzv. zástavním právem k nemovitosti. Nemovitost je sice možné pořídit i za pomoci jiného úvěrového produktu, ovšem hypotéka je, co se týká úrokových sazeb, doby splácení apod., výhodnější.

Co se týká splatnosti hypotéky, tak ta se pohybuje v rozmezí od pěti do třiceti, ale i čtyřiceti let. Čím delší dobu splácení si zvolíte, tím ovšem také musíte počítat s vyššími požadavky od konkrétního bankovního ústavu.

Proč kontaktovat hypotečního poradce

Možná se ptáte, proč vůbec vyhledat a kontaktovat hypotečního poradce, když můžete zajít v podstatě do jakéhokoli bankovního ústavu a informovat se o možnostech hypotečního úvěru? První důvod je hned nasnadě. Jen si vezměte, kolik možností máte, respektive kolik bankovních ústavů nabízí hypotéku, jako takovou. A jsme u toho. Je celkem logické, že jednotlivé instituce se budou předhánět a přesvědčit potenciální klienty.

Času nemá nikdo z nás na rozdávání

Jak jste na tom s volným časem? Věnujete volné večery, či víkendy porovnáváním jednotlivých nabízených hypoték? Dříve nebo později, se můžete doslova utopit v záplavě informací. A pak dojde k tomu, že „udoláni“ tzv. kývnete na určitou nabídku. A těžko říci, zda pro Vás bude ta nejlepší. Pokud se nepohybujete ve finančním světě nějakou tu dobu, nesledujete vývoj realitního trhu apod., pak bude rozlousknutí skořápky složitější, než se může na první pohled zdát.

S hypotečním poradcem ušetříte i Vaše finance

Úrokové sazby hypoték nejsou stálé, neměnné. Jejich výše se mění. Sledovat však neustále, jaké úrokové sazby nabízí jednotlivé bankovní ústavy, je řekněme pro laika únavný a zdlouhavý proces. Obrátíte-li se však na hypotečního poradce, můžete si být jisti, že bude mít právě aktuální výši úrokových sazeb u hypoték. Rozdíly mezi jednotlivými bankovními ústavy, stran úrokových sazeb, mohou být značné. K tomu je ještě třeba počítat u bankovních ústavů například s poplatky, které souvisí se samotným vyřízením hypotečního úvěru.

Spolupráce s hypotečním poradcem krok za krokem

Jak probíhá vůbec taková spolupráce mezi klientem a hypotečním poradcem? Samotná schůzka může proběhnout u hypotečního poradce, nebo u Vás doma. Záleží zcela na vzájemné domluvě, a co bude vyhovovat oběma stranami.

Aby Vám mohl hypoteční poradce poskytnout požadované informace, bude od Vás požadovat nejen, jaké jsou Vaše přání, ale také, jak jste na tom stran finančních možností. Zjišťuje se, zda máte práci, jaká činí výše Vašeho měsíčního/ročního platu, zda a případně kolik činí Vaše splátky (na půjčku, pojištění, výživné aj.), zda můžete ručit nemovitostí aj. Při první schůzce Vám sice může poradce sdělit, na základě získaných informací, tu pro Vás nejvhodnější hypoteční banku. Je však třeba říci, že rozhodně uplyne nějaký čas od první schůzky a získání úvěru, a tak se jednotlivé úvěrové podmínky mohou za tuto dobu poněkud pozměnit.

S hypotečním poradcem také vyřešíte patřičné smlouvy, jako jsou smlouva o dílo, budoucí kupní smlouva, kupní smlouva apod. Jakmile budou veškeré smlouvy dořešené, nastává nejvhodnější okamžik pro výběr a zvolení banky, u které si vezmete hypoteční úvěr. Jak pro sepsání smluv, tak úvěru, je zapotřebí předložit patřičné dokumenty, a to nejen pro ověření Vaší identifikace. A poté již můžete očekávat schválení hypotečního úvěru. Doba schválení úvěru se liší u konkrétních bank. Spěcháte-li na hypotéku, pak se dopředu, tj. nejlépe při první schůzce, můžete u hypotečního poradce informovat, s jakou „čekací dobou“, asi tak můžete počítat.

Po schválení ještě přichází na řadu poslední administrativní úkon, a to podpis přiděleného úvěru, tj. úvěrové smlouvy.

Schválením a podepsáním úvěru však spolupráce s hypotečním poradcem končit nemusí. Je i celá řada poradců, kdy jejich činností, můžete využívat i během samotného čerpání hypotečního úvěru.

Služby hypotečního poradce

S hypotečním, dodejme nezávislým, poradcem, obdržíte kompletní a aktuální informace stran té nejvýhodnější hypotéky právě pro Vás, Vaše finanční možnosti aj. Nezávislý hypoteční poradce „nekope“ za konkrétní bankovní ústav, a tak si můžete být jisti, že nebude účelně vyzdvihovat určitý úvěr příslušného ústavu.

Jistě Vás napadne celá řada otázek stran hypotéky. Mezi nejčastější** otázky** patří, jakou částku je možné žádat, jak to bude s úrokovou sazbou - dobou a formou splácení -  co vše je třeba splňovat pro získání, respektive odsouhlasení hypotéky – jaké doklady je nutné doložit – na co vše je možné si vzít hypotéku – jak to bude v případě neschopnosti splácení hypotéky apod. Na veškeré tyto otázky, a nejen na ně, dostanete přímé odpovědi, bez všelijakého mlžení. Sice můžete využít internetu, který je doslova studnicí dat a informací. Ovšem pozor, častokráte informací ne zrovna přesných a ověřených, tak jak je tomu u různých diskuzí apod. A je třeba také pamatovat na to, že poskytnuté informace na internetu nejsou tzv. šité na míru. Každý z nás sice začal na čisté startovní dráze, ale postupoval jinak a dosahoval úspěchů, či neúspěchů.

Podkrovní byt

Kdo může využít služeb hypotečního poradce

Na hypotečního poradce se nemusí obrátit jen soukromá, tj. fyzická osoba. Výhody plynoucí z poskytování odborných služeb hypotečního poradce, mohou využívat, a také využívají například realitní kanceláře.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id8981 (krasny-zivot.cz#22922)


Přidat komentář