Jak odnaučit dítě od dudlíku?

Dudlík neboli šidítko se v poslední době stalo hodně diskutovaným tématem. Názory ohledně vhodnosti této pomůcky se liší. A to, ať už v oblasti jeho zavádění, tak také následně ohledně způsobu odvykání.

Mnoho maminek si po narození svého potomka, který je dosti uplakaný, klade otázku, zda zavést u novorozence dudlík či nikoli? V některých případech se v této fázi dětského života dudlík stává vděčným sluhou. Problém však vzniká v momentě, kdy se sluha změní v pána celé situace. A to je v době, kdy by dítě již dudlík nemělo používat, avšak tohoto svého ,,kamaráda“ neustále vyžaduje a rodiče si pak lámou hlavu jakým způsobem skoncovat s jeho používáním?

Zavádět dudlík či nikoli?

Již v těhotenství některé maminky čtou mnohé články a knihy o dětech, jejich vývoji a všech dalších záležitostí, které se daného tématu týkají. Při tomto seznamování se a zkoumání mnohdy natrefí i na odmítavé postoje ohledně užívání dudlíků, jelikož dle lékařských výzkumů** užívání dudlíků u novorozenců a kojenců** má za následek dřívější ukončení přirozeného chování a snahy sát mateřské mléko. Tím pádem nedochází k podpoře laktace u maminek a dojde k dřívějšímu odstavení dítěte. Se stejným názorem se maminky také setkávají na kurzech předporodní přípravy a taktéž pak i v samotné porodnici. Maminky jsou tedy neustále vystavovány této informační masáži a mnohdy si pak domů odnášejí svého potomka s razantním rozhodnutím dudlík vůbec nezavádět. Avšak stačí opakující se neutuchající pláč miminka, které je nakrmené, přebalené, má namasírované bříško, kdy nepomáhá ani vždy laskavá rodičovská náruč a rázem je dudlík v dětských ústech. Nastává chvíle napětí, jestli bude nový pomocník přijat či nikoli. Některá miminka vítají dudlík s velkým nadšením, uklidní se a spokojeně usínají, tím pro rodiče nastává příjemná chvilka klidu. Jiná miminka dudlík odmítají a kompenzují si ho dumláním svého palečku nebo jiného prstíku, což je ta horší varianta, jelikož se pak tento zlozvyk hůře odnaučuje. Ale samozřejmě jsou i tací, kteří se obejdou jak bez šidítka, tak bez palečku a jsou klidní a spokojení.

Druhy dudlíků

Na trhu s dětskými potřebami existuje široká škála dětských dudlíků. Každý výrobce samozřejmě apeluje na výhody právě toho svého produktu. Ať už jsou však výhody či nevýhody jednotlivých druhů, jen na samotném dítěti záleží, který dudlík příjme a který ne. Každé dítě je totiž individuální a vyhovuje mu něco jiného. Dudlíky se mohou lišit kromě barevného provedení také dalšími základními specifikacemi:

Materiál dudlíků

Nejčastějšími materiály, ze kterých se vyrábějí dudlíky neboli šidítka jsou kaučuk, silikon a latex. Kaučukové dudlíky představují výrobky vyhotovené z přírodních materiálů, naopak pak silikonové a latexové jsou sice ze syntetiky, avšak při jejich výrobě musí být taktéž dodržovány přísná pravidla, která zabezpečují jejich absolutní nezávadnost. Navíc jsou dudlíky z umělých materiálů odolnější proti prokousnutí, a tudíž vydrží déle.

Tvar dudlíků

Na našem trhu můžete nalézt také** dudlíky mnohých tvarů**. Vyskytují se zde kulaté, polokulaté, ploché či podlouhlé tvary šidítek nebo také tvary napodobující matčinu bradavku. Odborníci z řad dětských lékařů, hlavně pak zubařů jsou zastáncem, samozřejmě kromě neužívání šidítka v ideálním případě vůbec, zakoupení ortodontického dudlíku. Ten by měl v nejmenší míře způsobovat negativa v oblasti špatného vývoje dětského chrupu a vad řeči.

Další specifikace dudlíků

Výrobci a obchodníci vás také mohou lákat ke koupi např. inhalačních šidítek, ta jsou nápomocna dětem, které trápí potíže s dýchacími cestami. Obsahují totiž část, do které se vpraví bylinný extrakt, který dítěti napomůže ke snadnějšímu dýchání a klidnějšímu spaní. Další zvláštností u dudlíku může být to, že v noci svítí. Fosforkující materiál po nasvícení způsobí, že dudlík ve tmě vydává tlumené světlo, a tudíž je pak snadněji nalezený v dětské postýlce.

Odvykání od dudlíku

Ať už vaše dítko používá takový či onaký dudlík, určitě by jej nemělo permanentně využívat po dosažení druhého roku svého věku. Zde již hrozí ve větší míře zakřivování chrupu a s tím pak také související jeho špatná funkce a taktéž možné vady řeči. Mnohdy se stane, že dítě samo od sebe dudlík odloží, jindy však musíte vymyslet metodu jak dítě šidítka zbavit, ale vždy nenásilným způsobem. Obvykle nejpřirozenější způsob odvykání dítěte od dudlíku je takový, že si dítě postupně odvyká nejprve přes den, tedy v období kdy dítě nespí. Poněvadž obvykle dítě nejvíce postrádá dudlík v momentě, kdy je unavené a chce spát. Pokud se vám podaří uplatnit tento způsob odvyknutí od dudlíku přes den, pak vás bude ještě čekat složitější proces, a to odvyknutí dítěte od dudlíku v době, kdy usíná. V následujícím výčtu uvádím několik metod, jak toho dosáhnout.

Ztráta dudlíku

Jedním ze způsobů jak dítěte zbavit dudlíku je jeho ztráta. Dítě však musí být této akce přítomno, aby pochopilo, kde se mu dudlík nenávratně zatoulal. Může mu třeba spadnout doma za postýlku nebo venku do nějaké díry či kanálu. Můžete si k tomu vymyslet i historku, že např. za postýlkou je pavouk, který dudlík spapá. Nebo kanál a díra jsou hluboké, špinavé a dudlík nejde vytáhnout.

Darování dudlíku

Dítěti vysvětlíte, že už je velké a že dudlík mají jen miminka. A že by dítě bylo moc hodné, kdyby svůj dudlík darovalo jinému malému miminku, které ještě dudlík potřebuje a bez dudlíku by pořád jen plakalo. Dítě se pak cítí důležité, že už je velké (starší) a může pomoci jinému miminku.

Dudlíkový skřítek

Dítěti řeknete, aby svůj dudlík položilo na parapet za okem. Zde si ho pak vyzvedne dudlíkový skřítek, odnese ho do země dudlíků a jako odměnu mu tam za dudlík zanechá buďto nějakou hračku nebo dobrotu. V nestřeženém okamžiku dudlík odeberete, vyměníte za dané překvapení a pak uvidíte tu radost v jeho očích.

Dudlík odcestuje

Vymyslete příběh, že dudlík byl už u vás dlouho a teď musí cestovat zase dál, třeba k jinému dítěti. Udělejte papírovou lodičku a na ní položte dudlík a nechte ho po řece odplavat pryč. Nebo dudlík přivažte na balónek nafouknutý heliem a nechte jej letět daleko do oblak. Dítě tyto situace bude s nadšením pozorovat a bezpochyby je zcela pochopí.

Postupné odstříhávání dudlíku

Když vás dítě nebude pozorovat nenápadně mu odstřihněte kousek (třeba jen špičku) dudlíku. A vysvětlete mu to tím, že ten kousek dudlíku dítě ukouslo při dumlání ve spánku. Za pár dnů odstřihněte větší kousek a tak postupujte stále dál. Postupně dudlík přestane dítěti poskytovat původní pocit uspokojení, který umocníte výroky, že dudlík už je starý a určitě již není tak dobrý jako dřív. Uvidíte, že dítě za nějakou dobu dudlík samo odloží.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id8972 (krasny-zivot.cz#23003)


Přidat komentář