Zařizujeme svůj první byt

Každý má před zařízením prvního bytu své představy a fantazii, přinášíme Vám jen základní pravidla nebo chcete-li rady čeho se vyvarovat, na co myslet. Možná Vám ušetříme starosti nebo se s námi v diskusi podělíte o názory.

Doporučujeme:

 • Nábytek na míru Žďár nad Sázavou - Firma pana** Jiřího Vašíčka** se zabývá zakázkovou výrobou nábytku na míru z lamina. Dále nabízí kuchyňské linky na míru   včetně spotřebičů, vestavěné skříně a vybavení kanceláří. Tel: +420 723 471 005 nebo** Email**: vasicekjiri@seznam.cz .
 • Nábytek na míru Chomutov -  Firma vyrábí kuchyně na míru,** ložnice** a dětské pokoje, vestavěné skříně, schody, zábradlí a mimo jiné se také zabývá pokládkou podlah. Každému zákazníkovi a jeho výrobku firma věnuje největší péči s důrazem na výslednou kvalitu.
 • Nábytek na míru Kladno - Firma pana Václava Šindely se zabývá výrobou nábytku na míru, oken a dveří. Pana Šindelu můžete kontaktovat na telefonním čísle: +420 737 742 162.

Zařizujeme si první byt

Právě jste si s  partnerem pořídili svůj první společný byt a rozhodujete se jakým stylem si jej zařídit? Na trhu je nepřeberné množství nábytku, doplňků, bytové textilie a elektroniky – jak začít? Nejprve si zkuste naplánovat v jakém stylu jednotlivé místnosti chcete zařídit.

 • Byt v retro stylu – 50. až 70. léta s puncem moderny, umělohmotná křesla, lampy...
 • Byt v uměleckém stylu Biedermeier = měšťanská móda 2. čtvrti 19. stol., nábytek masivní, zbytnělých tvarů vyšlých z empíru. Celkově vycházel z rokoka.
 • Byt v selském, venkovském stylu – dřevěný nebo proutěný nábytek, kostičky a proužky na textiliích
 • Moderní styl dnešní doby – sklo, kov, dřevo, přírodní materiály různě kombinované doplněné elektronikou.

Obývací pokoj - výběr nábytku

Obecně je to místo, kde se schází rodina, přátelé. Kde se relaxuje a odpočívá. Myslete na pohodlí, útulnost, dostatek světla jak denního tak umělého osvětlení, s čímž souvisí orientace na světovou stranu pokoje. Máte-li možnost propojit jídelnu či kuchyň s obývacím pokojem, neváhejte. Je to výtečná příležitost jak být neustále ve středu dění. Pro možnost uzavření těchto prostor je vhodné zvolit posuvnou nebo rolovací stěnu.

Podlahu vybírejte takovou, aby byla příjemná na dotek, zklidňující, přírodní – například korek, dřevěná plovoucí nebo parketová. Linoleum je levnější varianta, která dnes nahradí vzorem dřevěnou plovoucí podlahu i korek. Koberce pokud zvolíte, myslete na to, že čím zvolíte větší tím menší je zde možnost úrazu sklouznutí po něm - různé běhouny a malé koberečky jsou mnohdy příčinou domácích pádů. Barvu podlahy volíme podle velikosti místnosti, čím menší a tmavší prostor – tím světlejší podlahová krytina.

Nábytkem, který v žádném obývacím pokoji nemá chybět je bezesporu pohodlná a prostorná sedací souprava. Myslete i na případné návštěvy a pokud máme malý byt, volte nejlépe rozkládací s úložným prostorem. Další součástí pokoje by mohla být knihovna, krb, stolek na elektroniku (TV, SAT, DVD, Hifi věž....) mnoho domácností volí pro navození atmosféry a za účelem vytápění také krb nebo krbová kamna. Dokonce dnes na trhu najdete také bio krb, který nemá žádné zplodiny – může být umístěn například uprostřed místnosti bez nutnosti odvodu kouře. Hoří v něm jen lihové palivo. Výhřevnost tohoto typu krbu není velká, ovšem v pokoji působí dokonale dekorativně.

Na stěny obývacího pokoje můžete použít tapety, které se opět vrací do módy, obrazy, hodiny, osvětlení nebo polici. Obecně platí, že všeho moc škodí a v jednoduchosti je krása. Na okna lze použít žaluzie, rolety, záclony nebo dekorační závěs, také lze tyto doplňky kombinovat. Květiny tvoří domov – to říkávají babičky a mají pravdu. Pokud u Vás nepřežije živá květina měsíc a víte, že ji spolehlivě zahubíte, pořiďte si kvalitní umělou napodobeninu, nebo alespoň dekorativní vodotrysk, mlhovinu nebo solnou lampu.

Barvy v interiéru - výběr barev do bytu

 1. Bílá - vytváří dojem čistoty, používá se hlavně pro zesvětlování.
 2. Černá - používá se pro ztmavení a je dezingově elegantní.
 3. Šedá - neutralizuje prostor, dá se kombinovat a neruší.
 4. Žlutá - zesvětluje tmavé místnosti, vnáší do nich světlost a není-li příliš sytá, působí dobře na nervový systém
 5. Červená - vyzařuje temperament, na velkých plochách potlačuje jiné barvy, podporuje chuť k jídlu
 6. Modrá - změkčuje a rozšiřuje prostor, navozuje pocit vnitřního klidu.
 7. Zelená - působí hlavně uklidňujícím dojmem - proto je používána také v nemocnicích.

Ložnice - výběr ložnice

Který pokoj v bytě zvolit pro ložnici? Klidně ten nejmenší, měl by být orientován na východ. Není nic příjemnějšího, když Vás ráno vytáhne z postele sluníčko a večer naopak bude hlavně v létě, brzy tento pokoj ochlazen. Nezanedbávejte dostatečné větrání – nejlépe spěte při otevřeném okně, pro spánek je vhodnější chladnější vzduch.

Tak jako v obývacím pokoji je dominantou sedací souprava, stejně tak je v ložnici hlavním nábytkem postel. Měla by být pohodlná a velká, s nepříliš měkkou matrací, přístup by měla mít z obou stran. Vedle postele by neměl chybět z každé strany noční stolek s lampičkou.

Nemáte-li dostatečné prostorný dům či byt a nemáte možnost mít samostatnou šatnu, potom je vhodné umístit šatní skříně právě v ložnici. Skříně by opět měla splňovat několik kritérií. Za prvé prostor pro ramínka, prostor s policemi a šuplíky na drobné věci, jako ponožky... V žádné ložnici by nemělo chybět zrcadlo. Mladé páry by měli myslet i na čas, až budou mít miminko a počítat s umístěním dětské postýlky, aby maminka (případně tatínek) nemusela spát v jiném pokoji.

Barevně by měla být ložnice vymalována, vytapetována nebo dekoračními látkami vyzdobena v barvách, které mají uklidňující účinek – například šedá, modrá, béžová nebo jiné neutrální barvy. Vyvarovat by jste se měli oranžové, žluté, červené – které mají naopak povzbudivý účinek a spánek by rušily.

Kuchyně a jídelna - výběr jídelny

Pokud budete uvažovat o brzké přítomnosti dítěte v bytě, budete jistě dbát na bezpečnost (nejen) připravované kuchyně. Vybrat si lze z několika základních variant a tvarů kuchyňských sestav. Pravidlem by mělo být, že vše co v kuchyni budete potřebovat by mělo být u sebe, po ruce, bez velkého běhání. Zvolit můžete kuchyni ve tvaru U, L, G nebo s digestoří a ostrůvkem uprostřed, poslední variantou je kuchyně spojená s jídelnou.

Pracovní desku a její výšku, nechte udělat na míru tomu členovi rodiny, který bude u sporáku trávit nejvíce času. Příliš nízká pracovní plocha není vhodná pro páteř. Osvětlení pracovní plochy by mělo být řešeno ještě přídavným světlem, protože stropní svítidla při práci osvětlují záda a tělem si plochu zakrýváte. Nejvhodnější je bodové světlo pod skříňkou nad pracovním prostorem.

V kuchyni by neměla chybět lednice – případně mraznička. Odpadkový koš - ideálně na tříděný odpad, sporák – na výběr dnes máte od plynových, přes elektrické až po sporáky se sklo keramickou deskou nebo lze vybrat kombinovaný sporák. Trouba, myčka, mikrovlka a digestoř. Dalšími pomocníky v kuchyni jsou nejrůznější druhy robotů, kuchyňských vah, rychlovarných konvic, odšťavňovačů, topinkovačů, lisů a sušáren ovoce, mixérů nebo fritovacích hrnců....

Jídelně by měl vévodit pevný stůl, dostatek židlí - dle počtu členů domácnosti, případně příborník a lustr umístěný přímo nad stolem.

Dětský pokoj - výběr dětského pokoje

Mějte na paměti, že hlavní je vybrat tu nejkvalitnější postel – s ohledem na Vaše finance, pokoj by měl být prostorný, dobře větratelný, na slunečnou stranu, zařízený ve veselých barvách, bezpečný.

Pokoj by měl by mít dvě sekce, jednu pro hraní – druhou pro odpočinek. Měl by zde být úložný prostor pro hračky a knížky a podlaha by měla nést známky příjemné teploty, protože děti na ní tráví většinu času.

Ale věřte nebo ne, dokud si dítě nebude umět hrát samo, počítejte s tím, že v době vaření jej budete mít 100% v kuchyni a pokud budete v obývacím pokoji, bude tam také s Vámi, proto myslete i na variantu, mít pro tento případ pro dítě jeho koutek i v těchto místnostech.

Doporučujeme:

 • Nábytek na míru Žďár nad Sázavou - Firma pana** Jiřího Vašíčka** se zabývá zakázkovou výrobou nábytku na míru z lamina. Dále nabízí kuchyňské linky na míru   včetně spotřebičů, vestavěné skříně a vybavení kanceláří. Tel: +420 723 471 005 nebo** Email**: vasicekjiri@seznam.cz .
 • Nábytek na míru Chomutov -  Firma vyrábí kuchyně na míru,** ložnice** a dětské pokoje, vestavěné skříně, schody, zábradlí a mimo jiné se také zabývá pokládkou podlah. Každému zákazníkovi a jeho výrobku firma věnuje největší péči s důrazem na výslednou kvalitu.
 • Nábytek na míru Kladno - Firma pana Václava Šindely se zabývá výrobou nábytku na míru, oken a dveří. Pana Šindelu můžete kontaktovat na telefonním čísle: +420 737 742 162.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id8929 (krasny-zivot.cz#21669)


Přidat komentář