Vybíráme dlaždice do koupelny, na toaletu

Renovujete koupelnu nebo se stěhujete do nového bytu a ještě Vás čeká důležitý krok – vybrání vhodné dlažby? Nabídka českých výrobců dlažeb a obkladů je velmi široká a kvalitou se zároveň řadí mezi nejlepší. Podle jakých parametrů však dlažbu vybírat?

Doporučujeme:

 • Rekonstrukce a stavby domů Svitavy - Firma pana Lubomíra Zvejška se zabývá rekonstrukcemi bytových jader, zateplováním budov, stavbami na klíč, obkladačskými** a** sádrokartonářskými ** prácemi.** Můžete jej kontaktovat na Tel: +420 605 723 909 nebo Email: l.zvejska@tiscali.cz .

 • Rekonstrukce a výstavby Nový Jičín - Firma pana** Roberta Honeše** se zabývá výstavbou a rekonstrukcemi rodinných domů i bytů. Dále** provádí** pokládku zámkové dlažby, obklady a** zateplení objektů**. Poskytuje projektové i rozpočtové práce. Tel: +420 724 315 335 , Email: rohon@post.cz

 • Interiéry na míru Havířov: Nabídka malířství, natěračství, tapetování, rekonstrukce bytových jader, pokládání plovoucích podlah, dlažeb a obkladů, elektroinstalace včetně revizí,  omítkové úpravy, nátěry fasád, sádrokartonové příčky, podhledy a nábytek na míru. Kontakt: Robert Suchanek, mobil: 608 460 645, e-mail: denis.such@seznam.cz

Co jsou keramické dlaždice

Keramické dlaždice představují desky o různém formátu i tloušťky. Jsou z relativně slabého keramického materiálu. Jsou zpracovány z kaolinu, jílu, písku a dalších přírodních materiálů. Zpracované a smíchané komponenty jsou po důsledné přípravě tvarovány do žádaného rozměru a pečené v teplotě od 1000 - 1250°C podle druhu dlažby. Tyto jsou pak tvrdé, odolné vůči mechanickému opotřebení, trvanlivé, hygienické, lehce omyvatelné, nehořlavé a ohnivzdorné. Zmíněné vlastnosti se mění podle tipu dlaždice, mohou být pevné, tj. nedeformují se, ale jsou také zároveň křehké.

Parametry při výběru dlažby do koupelny, na toaletu

Pokud žijete s ostatními členy domácnosti, je zapotřebí, aby se všichni členové shodli na estetickém měřítku, kdy barva a celkový design by měl ladit s vybavením koupelny a toalety. Dále je potřeba mít na paměti technické měřítko, tj. určitou znalost technických vlastností dlažby od konkrétního výrobce. V dnešní době budete mít spíše problém si vybrat z nepřeberného množství nejen barev a designu, ale i výrobců. Samozřejmě je také dalším měřítkem cena dlažby, která se může u jednotlivých výrobců významně lišit. Zde je však vhodné porovnat navzájem technické vlastnosti dlažby.

Estetické měřítko – přizpůsobení dlažby nábytku, předmětům, barvám a činnostem, kterou prostředí charakterizuje. Nevíte-li si rady, nebo je příliš těžké si představit Váš návrh, jak bude vypadat ve skutečnosti, využijte možnosti některých koupelných studií, které Vám zpracují grafický návrh, možný i 3D grafický návrh.

Technické měřítko – dlaždice musí být takové vlastnosti: mechanické, chemické a termické, které zaručí, že v daném prostředí budou vystaveny a zatěžovány určitým způsobem.

Odolnost proti chemickým vlastnostem povrchu – dlažba v koupelně a na toaletě je často vystavena nejrůznějším chemickým přípravkům, kosmetickým přípravkům aj. Při výběru dané dlažby zohledněte tedy hledisko odolnosti povrchu dlažby právě proti kyselinám, louhům, čistícím roztokům apod., které se běžně používají v domácnostech.

Podle kterých vlastností vybíráme dlažbu

 • Mechanické opotřebení
 • Mechanické vlastnosti
 • Chemické vlastnosti
 • Trvanlivost
 • Hygieničnost
 • Omyvatelnost
 • Nehořlavost
 • Ohnivzdornost
 • Pevnost
 • Pohlcování vody
 • Otěruvzdornost
 • Křehkost
 • Vzhled
 • Rozměr

Mechanické opotřebení – odolnost vůči poškrábání, odření, opotřebení povrchu, schopnost odolávat abrazivním faktorům.

Mechanické vlastnosti – pevnost v ohybu, lomové zatížení (váha osob; váha nábytkového vybavení).

Chemické vlastnosti – odolnost proti agresivním přípravkům, barvícím přípravkům, odolnost proti tvorbě skvrn, výdrž dlažby vůči kyselinám a roztokům.

Pohlcování vody – míra pórovitosti. U dlaždic do koupelny a na toaletu, může nasákavost přesáhnout 10%.

Otěruvzdornost – podlahové dlaždice se rozlišují římskými číslicemi od I do V, tj. od nejnižší odolnosti po nevyšší odolnost proti opotřebení. Pro běžné domácí prostory koupelny a toalety, postačuje odolnost II až III.

Tipy keramických dlaždic

Glazované keramické dlaždice – povrch glazovaných dlaždic je pokrytý vrstvou barevného skla, který tak dodá dlaždici estetické charakteristiky, jako je barva, lesk, dekorace odstínu aj, technické charakteristiky, jako je tvrdost, nepropustnost aj. Charakteristiky jsou závislé na daném tipu glazury, čímž se mohou od sebe velmi odlišovat.

Neglazované keramické dlaždice – tyto dlaždice jsou téměř jednotné v celé svoji tloušťce, tj. střep je probarvený jako celek. Neglazované dlaždice jsou v nabídce většinou bez výraznějších dekorací povrchu i obrázků.

Výrobní cyklus glazovaných a neglazovaných dlaždic

Jednožárové glazované dlaždice prochází výrobním cyklem, který zahrnuje – přípravu hmoty; tvarování; sušení; příprava glazury; glazování; pečení.

Dvoužárové glazované dlaždice prochází výrobním cyklem, který zahrnuje – přípravu hmoty; tvarování; sušení; pečení; přípravu glazury; glazování; pečení.

Neglazované dlaždice prochází výrobním cyklem, který zahrnuje – přípravu hmoty; tvarování; sušení; pečení.

Tvarování keramických dlaždic

Lisované dlaždice – Jedná se o způsob tvarování dlaždice. Dlaždice jsou zhotovené z prachové hmoty, která se předehřívá pro odstranění přebytkové vlhkosti. Dlaždice se tak stává ucelená, kompaktní, je dále formována na speciálním lisu, a to pod vysokým tlakem.

Tažené dlaždice – jsou zhotoveny z podobné hmoty, jako lisované dlaždice, kdy se ovšem daná hmota namáčí pro dosažení plastičnosti, poté se pod tlakem protahuje otvorem, který určuje finální tvar dlaždice.

Parametry dlaždic

Tón dlaždic – jedná se o barevný odstín, který charakterizuje jednotlivě vyrobené dlaždice. V keramické průmyslové výrobě, z důvodů úzce spjatých s možnostmi, které dovolují ty nejmodernější technologie výroby, je prakticky nemožné vyrobit dlaždice, které by měly všechny stejný barevný odstín.

Kalibr dlaždic – jedná se o výrobní rozměr dlaždice. Zejména u materiálů s velmi kompaktním střepem, dlaždice, které právě dokončily výrobní proces, mohou mít odlišné rozměry.

Tvary a rozměry keramických dlaždic

Dlaždice mohou být nejrůznějších tvarů, od čtverců, obdélníků, po šestihrany, osmihrany, provensálský, maurský aj. Rozměry dlaždic mohou začínat již od velikosti 2 x 2 cm, až po desky o rozměrech 60 x 120 cm, nebo více.

Jaké množství dlaždic objednat

 • Pro určení množství dlaždic, budete potřebovat znát:
 • Celkové rozměry ploch, které budou obloženy dlaždicemi.
 • Designové uspořádání jednotlivých typů dlaždic.
 • Určení technologie a kladečského plánu (průběžné spáry; paralelně; diagonálně aj. Diagonálně položené dlaždice mají větší odpad, než paralelně položené dlaždice).

Dále nezapomeňte na to, že:

 • Některé dlaždice bude zapotřebí řezat, vrtat.
 • Je dobré mít pár dlaždic v rezervě, pro případné pozdější opravy (při rozbití dlaždice aj.).
 • I dodávka dlaždic v první jakosti, může obsahovat vadné kusy. Všeobecně povolují normy 5% vadných dlaždic v první jakosti.

Když tedy budete například potřebovat 100 ks, objednejte si raději o 5 ks dlaždic více (pro případ pozdější rezervy) a o dalších 5 ks dlaždic více (v případě vadných kusů).

Údržba dlaždic a spár

 • Používejte vhodné přípravky, které jsou běžně k dostání a určené pro čištění dlaždic a spár mezi dlaždicemi.
 • Nepoužívejte například roztoky, které jsou určené k odstranění vodního kamene na WC, protože tím můžete narušit nejen vzhled, ale i stav cementových spár. Pouze spáry vyplněné epoxidovými hmotami, jsou odolné vůči kyselinám.
 • Během čištění dlaždic se raději vyhněte abrazivním prostředkům, a to zejména u dlaždic, které mají lesklý povrch, u kterého je případné mechanické poškrábání velmi viditelné.
 • Chraňte dlažbu od pádů nejrůznějších předmětů, například rohožemi, předložkami apod. Podlahy z keramických materiálů totiž nejsou nerozbitné.

Doporučujeme:

 • Rekonstrukce a stavby domů Svitavy - Firma pana Lubomíra Zvejška se zabývá rekonstrukcemi bytových jader, zateplováním budov, stavbami na klíč, obkladačskými** a** sádrokartonářskými ** prácemi.** Můžete jej kontaktovat na Tel: +420 605 723 909 nebo Email: l.zvejska@tiscali.cz .

 • Rekonstrukce a výstavby Nový Jičín - Firma pana** Roberta Honeše** se zabývá výstavbou a rekonstrukcemi rodinných domů i bytů. Dále** provádí** pokládku zámkové dlažby, obklady a** zateplení objektů**. Poskytuje projektové i rozpočtové práce. Tel: +420 724 315 335 , Email: rohon@post.cz

 • Interiéry na míru Havířov: Nabídka malířství, natěračství, tapetování, rekonstrukce bytových jader, pokládání plovoucích podlah, dlažeb a obkladů, elektroinstalace včetně revizí,  omítkové úpravy, nátěry fasád, sádrokartonové příčky, podhledy a nábytek na míru. Kontakt: Robert Suchanek, mobil: 608 460 645, e-mail: denis.such@seznam.cz

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id8920 (krasny-zivot.cz#20940)


Přidat komentář