Tapety - tapetové vzory, materiál, druhy

Změna interiéru nemusí vždy obnášet velké zásahy k tomu, aby místnost dostala novou podobu. Mnohdy postačí jen nepatrná maličkost, která nás nevyjde draho, ale pomůže oživit daný prostor. Řeč je samozřejmě o interiérových tapetách.

Doporučujeme:

  • Interiéry na míru Havířov: Nabídka malířství, natěračství, tapetování, rekonstrukce bytových jader, pokládání plovoucích podlah, dlažeb a obkladů, elektroinstalace včetně revizí,  omítkové úpravy, nátěry fasád, sádrokartonové příčky, podhledy a nábytek na míru. Kontakt: Robert Suchanek, mobil: 608 460 645, e-mail: denis.such@seznam.cz

Jednou z velmi zaručených „oživovacích" triků interiérů patří změna stěny, k tomu můžeme použít různé nástěnné dekorace, obrazy, nebo tapety či samolepky. A právě o tapetách bude vypovídat následující článek.

Poohlédnutí za minulostí

Naštěstí jsou již dávno pryč doby, ve kterých představovalo tapetování pro nejednoho majitele domu noční můru. Složité postupy nanášení tapet, spojené s důkladným oškrabáváním zdi se protáhlo na několikadenní záležitost. Role tapety se musela nejdříve nastříhat na požadované pásy, které bylo poté doslova nutno promáčet tapetovým lepidlem. K tomuto činu však bylo zapotřebí nejlépe povolat zkušeného profesionála, jelikož tapetář „amatér" i přes velkou snahu nedokázala vykouzlit hladké a navazující tapetové dekorace.

Také design a materiálové provedení tapet bylo při porovnání s dnešní nabídkou velmi směšné. Na trhu převládaly tapety jednovrstvé, pro jejichž výrobu se používal pouze papír. Co se týče motivů, převládaly květinové vzory, zpravidla v miniaturním provedení, nebo výrazné geometrické vzory, které byly vždy pečlivě uspořádány do pravidelných linií.

V minulém století představovaly tapety především funkci standardizace, kdy byly použity především jako prostředek k zamaskování ošklivé, pomalované nebo nerovné zdi.

Tapeta pomůže dodat interiéru určitý styl

Dnešní nabídka tapet je doslova nepřeberná, existuje několik druhů tapet, které se liší nejen vzorem, ale také materiálním provedení a technikou aplikace. K dostání jsou tapety klasické, exkluzivní, luxusní a vysoké kvalitní. Díky jejich okouzlujícím designu můžeme interiér v poměrně krátkém čase přeměnit téměř k nepoznání.

Dnešní tapety splňují vedle designového hlediska, také několik důležitých a významných bodů. Jednou z nejdůležitějších činností je jejich částečná tepelná izolace, která dokáže, i když v několika málo procentech, udržet teplo v prostoru. Další předností tapet je izolace zvuková, která působí jako tlumič výraznějších zvuků. Velkou předností je jejich vysoká prodyšnost, díky níž nedochází na stěnách ke vzniku nežádoucích plísní. V neposlední řadě se tapety využívají jako vyrovnávací prostředek všech nerovností, trhlinek či prasklinek ve zdi.

Tapety jsou oblíbené také pro jejich nekonečný výběr, na jehož základě si lze tapety vybrat přímo na míru dle barev a stylu již stávajícího interiéru.

Tapety - optický klam.

Vybíráme vhodnou tapetu

Jak již bylo řečeno, trh nabízí nekonečné možnosti výběru tapet, avšak mějme na mysli, že bychom se při jejich výběru měli řídit především stávajícím zařízením interiéru. Dle dispozičního řešení, stylu a barevné sladěnosti místnosti vybíráme tu nejvhodnější tapetu, která nám pomůže dotvořit či sjednotit prostor.

Tapetami docílíme optického klamu

Pokud potřebujeme místnost opticky zúžit vybírejme tapetu se vzory svislých, nejlépe dvou až tří barevných proužků. Pokud si budeme přát naopak prostor opticky rozšířit, dejme přednost proužkům vodorovným.

Velmi vkusně a nápaditě působí tapety s výraznými a velkými motivy, které jsou však vhodné především do místností prostorných, prosvětlených a vzdušných. Pokud chceme použít tapety s obřími motivy, měl by být prostor především ochuzen o nábytek a další rušivé elementy, které by bránily vyniknutí vzoru.

Úzké místnosti, jako jsou především chodby či předsíně vyvarujme výzdobě tmavých, černých tapet. Jejich přítomnost, a to především na čelní stěně, dokáže výrazně místnost opticky zkrátit a poté bude prostor působit jako šedá kobka. Tmavé odstíny tapet bychom také neměli používat do místností, které disponují nízkými stropy. Naopak tmavé odstíny se budou velmi dobře vyjímat v místnostech, které jsou vybaveny stropy vysokými, neboť jejich výšku, za použití tmavších odstínů tapet, přizpůsobíme celému prostoru.

Tapeta dle účelu místnosti

Výběr správné tapety musíme přizpůsobit především stylu a účelu pokoje, každá tapeta je vhodná pro aplikaci v jiné místnosti. Do obývacího pokoje můžeme zvolit tapety výraznější, výstřednější či extravagantní, samozřejmostí je snoubení jejich motivu se stylem místnosti. Naopak do ložnic budeme vybírat tapety z klasické řady, volit bychom měli jemnější a decentnější tóny s nepříliš výrazným motivem.

Jídelnu můžeme naopak  vyzdobit výrazněji, použít můžeme pestré vzory, vhodnou volbou jsou květiny, ale i geometrické vzory. S kombinací a použití barev však buďme ostražití, snažme se vybírat takové variace, které zahrnují maximálně tři barevné odstíny.

Tapetu je možné použít třeba i do pracovny, zde bychom měli vybírat takové barvy, které nás budou stimulovat k většímu pracovnímu výkonu. Vhodné jsou tapety s odstíny modré, zelenkavé nebo krémové.

Tapety se také hojně využívají k výzdobě dětských pokojíčků, kde je jejich aplikace velmi žádoucí a účelná. Výhodou tapet je, že se dají kdykoliv velmi jednoduše odstranit a nezbude po nich sebemenší náznak použití. Poté můžeme zvolit tapetu s jiným motivem, a to dle věku dítěte.

Tapetové vzory

Tuzemský trh nabízí tapety disponující nekonečnou škálou nejrůznějších vzorů, tudíž si z bohaté nabídky dovede vybrat téměř každý.

Vedle klasických motivů můžeme vybírat z extravagantních vzorů či stylů, kterými jsou například moderní kovové prvky nebo plastické stříbrné či zlaté kontury.

K oblíbeným a módním trendům patří tapety disponující atraktivními až extravagantními motivy. V nabídce jsou květinové vzory, výrazné geometrické motivy nebo naopak velmi decentní geometrické motivy. Trendy tapety jsou také ty, jenž se stylizují do afrických či orientálních tónů. Luxusem poté zůstávají tapety s atypickým povrchem, který vykazuje známky netypické struktury.

Vzory tapet.

Od tapet papírových až po textilní

Jak již bylo řečeno výše, současná nabídka na našem trhu nezůstává pouze u jednoho druhu materiálů. Vybírat můžeme z dosti široké nabídky typů tapet, z nichž jsou klasikou tapety papírové, standardem tapety vinylové a extravagancí tapety kovové.

Papírové tapety jsou klasikou

Papírové tapety jsou mezi uživateli stále velmi populární, ačkoliv jsou postaveny vedle exkluzivních a nových tapetových typů. Zákazník může vybírat ze dvou druhů povrchové struktury papírové tapety. Standardem jsou tapety disponující hladkým povrchem, zlepšeným model jsou tapety disponující povrchem strukturálním.

K nevýhodám papírových tapet patří především jejich nepříliš dlouhá životnost, za což může právě jejich povrch. Papírová struktura nedokáže odolávat otěru, prachu a špíně, také velmi ztěžka absorbuje vlhkost.

Nejširší využití nalézají papírové tapety v dětských pokojíčkách, a to především pro svoji krátkodobou životnost. S věkem dítěte je zapotřebí přeměnit i tapetu a vzhledem k poměrně příznivé ceně to papírové tapety dovolují.

Další využití nalézají v prostorech disponujících nerovnými stěnami, jelikož zdrásaná neboli strukturovaná tapeta dokáže velmi účinné všechny nerovnosti zakrýt.

Vinylové nebo vliesové tapety

Pokud plánujeme pořízení tapety z dlouhodobého hlediska jsou oba dva typy tapet velmi dobrou volbou. Jejich předností je omyvatelnost, nehořlavost,odolnost proti vzdušné vlhkosti a snadná odstranitelnost, která funguje beze zbytků.

Vinylové i vliesové tapety se velmi snadno nanáší, nejprve se lepidlem namaže zeď, na kterou se poté tapety přilepí. Pokud nás tapeta po nějakém čase omrzí, není nic snadnější, než její odstranění. To spočívá ve velmi lehkém počinu, chytneme horní roh tapety a jednoduše táhneme celý pás směrem dolů. Stěna zůstane krásně čistá, tudíž ji můžeme využít např. k dekorování obrazem či samolepkou.

Vlies tapety.

Textilní tapety fascinují povrchem

Luxusní vzhled interiéru můžeme docílit například textilní tapetou, která je exkluzivním zbožím na našem trhu. Ze zákaznického hlediska patří k nejoblíbenějším a nejvyhledávanějším druhům tapet. Není ani divu, vždyť tento typ moderní tapety disponuje po dlouhou dobu stálobarevností a velmi snadnou údržbou.

Nutno však říci, že za luxus se musí platit, a tak při jejím pořizování počítejme s daleko vyšší částkou, než kterou bychom zaplatili za tapetu papírovou.

Kovové tapety již nejsou otázkou sci-fi

Kovovým tapetám se také mnohdy přezdívá tapety reflexní, a to z toho důvodu, že jsou tvořeny papírovou podložkou potaženou hliníkovou fólií. Tento technicky pracnější postup nabídne ve finále velmi atraktivní vzhled tapety.

Při aplikaci kovových tapet je však nutná zvýšená bezpečnostní pozornost, neboť hliník obsažený v materiálu vykazuje známky vodivosti. Pokud tedy budou na tapetové ploše nebo v její těsné blízkosti zásuvky a vypínače, je nutné vypnout elektriku.

Kovové tapety.

Doporučujeme:

  • Interiéry na míru Havířov: Nabídka malířství, natěračství, tapetování, rekonstrukce bytových jader, pokládání plovoucích podlah, dlažeb a obkladů, elektroinstalace včetně revizí,  omítkové úpravy, nátěry fasád, sádrokartonové příčky, podhledy a nábytek na míru. Kontakt: Robert Suchanek, mobil: 608 460 645, e-mail: denis.such@seznam.cz

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id8912 (krasny-zivot.cz#20684)


Přidat komentář