Sedací soupravy a skříně

Základem obývacího pokoje je sedací souprava, na níž společně s rodinou relaxujeme nebo se zde setkáváme s návštěvami. Neméně důležité jsou v pokojích skříně pro uložení všeho potřebného. Na to, jak tyto druhy nábytku kupovat, se podíváme v tomto článku.

Nábytek tvoří nedílnou součást každého domu i bytu. Měl by být vybírán s ohledem na kvalitu, funkčnost a praktičnost, ale také na estetiku. Nábytek je v jednotlivých pokojích potřeba sladit navzájem i se všemi dalšími prvky v interiéru. Sortiment nábytku je stále širší a pestřejší, stejně tak roste počet firem, které se prodejem nábytku zabývají.

Sedací souprava

Jak již bylo naznačeno, sedací souprava je centrálním prvkem každého obývacího pokoje. Nabídka sedacích souprav je velice široká. Záleží jen na tom, jaké jsou vaše představy ohledně sedění v obývacím pokoji a jaké máte prostorové a finanční možnosti.

Vybírat můžete ze sedaček rozkládacích i nerozkládacích, s úložným prostorem i bez něj. Kvalitní rozkládací sedací soupravy je možné použít nejen k občasnému přespávání našich hostů, ale i ke každodennímu spaní nás samotných. Pohovky jsou obvykle určeny pro dvě nebo tři osoby, vyrábějí se však také rohové varianty sedaček, na které se vejde i pět osob a více. Rohové sedací soupravy se vyrábějí v pravých i levých variantách. Sedáky pohovek mohou mít buďto klasickou hloubku, nebo mohou mít hloubku rozšířenou. Obecně můžeme říci, že hloubka sedacích souprav se pohybuje od 70 do 100 centimetrů. Stejné hodnoty mívá i výška. Pro starší lidi je dobré volit sedačky s výše umístěným seděním, aby se jim lépe stávalo. Důležité je také, jak je vysoká samotná opěrka zad. Ta totiž může končit v polovině zad dospělého člověka, ale stejně tak až ve výšce krku. Součástí zadní opěrky bývají také často v poslední době velmi populární pevné polštáře, které svým vzhledem i materiálem odpovídají ostatním částem sedačky. Vybírat můžete z různých druhů materiálů potahů (různé textilní potahy, eko kůže apod.)

Křesla a taburety

Sedací soupravy se často skládají ze samotné pohovky a obvykle dvou křesel. Křesla je však také možné samostatně dokupovat, to samé platí i o taburetech. Pokud vás v domácnosti bydlí hodně nebo míváte často větší návštěvy, a potřebujete tak obývákové sedění pro větší množství lidí, nejspíše se rozhodnete zakoupit další křesla nebo taburety. Platí, že taburety a křesla by měly být designově co nejbližší ostatním kusům sedací soupravy.

Skříně

Různé druhy skříní tvoří velice důležitou část každé domácnosti. Nějaké skříně potřebujeme do každého pokoje, neboť věcí k uložení je v každém bytě či domě velké množství. Obecně platí, že počet věcí, které potřebují uložit, se v každé domácnosti postupem času stále zvětšuje, málokdy je tomu opačně.

Před nákupem skříně bychom si měli uvědomit, jakému účelu bude mít přesněji sloužit. Podle toho zvolíme přesnější typ. Zejména se jedná o vnitřní uspořádání prostoru skříně. Na některé věci se nám budou hodit velké prostorné police, na jiné více menších polic nebo třeba šuplíků a vyklápěcích otvorů, pro některé typy oděvů budeme potřebovat tyč na umístění ramínek. Možnosti vnitřního uspořádání jsou opravdu široké. Skříň se může skládat pouze z jednoho typu uspořádání nebo je může různě kombinovat.

Šatní skříň

Šatní skříň na oděvy. Ta by měla být dostatečně prostorná a přehledná. Šatní skříně se vyrábějí s různým počtem dveří (obvykle jedny, dvoje nebo troje, ale setkat se můžete i se skříní s pěti dveřmi), dveře mohou být buďto klasicky otvírací dopředu, nebo posuvné. Součástí dveří vně nebo uvnitř může být také zrcadlo.

Skříňky

Různé typy a velikosti skříněk, regálů a vitrín, které je možné použít do různých pokojů pro různé účely. Prosklené vitríny se obvykle používají pro vystavení zajímavých předmětů (sklo, porcelán, suvenýry z dovolené apod.). Díky ochrannému sklu se nebudeme tolik muset starat o prach na předmětech. Pro stejný účel je možné využít také různé policové regály. Některé skříňky jsou po geometrické stránce velice zajímavé, uspořádání polic nemusí být pouze nad sebou, ale různě vedle sebe i zapuštěně do sebe (např. skříňka LA7).

Závěsné skříňky

Skříňky samozřejmě nemusí stát pouze na zemi, některé typy je možné zavěsit na zeď. Nabídka závěsných skříněk je také poměrně široká, vybírat můžete z různých tvarů, velikostí i barev.

Obývací a předsíňové stěny

Ze skříní a skříněk různých velikostí a typů se skládají také stěny do obývacích pokojů a do předsíní. Obývací stěny se vyrábějí jak v tradičním vzhledu, tak i velice moderní. Obvykle obsahují prostor pro umístění televize další elektroniky, nějakou vitrínu a několik skříní, skříněk, regálů, případně i polic na zavěšení. Obývací stěny jsou buďto vysoké, jak bylo běžné zejména v dřívějších dobách, vyrábí se však také spousta stěn s pouze nižšími skříňkami.

Předsíňové komplety jsou sestaveny obvykle z vyšší skříně, botníku, věšáků, zrcadla a případných dalších skříněk, šuplíků a odkládacích polic.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id8962 (krasny-zivot.cz#23034)


Přidat komentář