Schodiště v interiéru - materiál a výběr

Schodiště je většinou jedinou komunikací spojující přízemí a patro. Budeme po něm chodit několikrát denně. Mělo by tedy splňovat dva hlavní požadavky. Pohodlný a bezpečný pohyb nahoru a dolů a dobrou přístupnost.

Doporučujeme:

 • Nábytek na míru Žďár nad Sázavou - Firma pana** Jiřího Vašíčka** se zabývá zakázkovou výrobou nábytku na míru z lamina. Dále nabízí kuchyňské linky na míru   včetně spotřebičů, vestavěné skříně a vybavení kanceláří. Tel: +420 723 471 005 nebo** Email**: vasicekjiri@seznam.cz .
 • Nábytek na míru Chomutov -  Firma vyrábí kuchyně na míru,** ložnice** a dětské pokoje, vestavěné skříně, schody, zábradlí a mimo jiné se také zabývá pokládkou podlah. Každému zákazníkovi a jeho výrobku firma věnuje největší péči s důrazem na výslednou kvalitu.
 • Nábytek na míru Kladno - Firma pana Václava Šindely se zabývá výrobou nábytku na míru, oken a dveří. Pana Šindelu můžete kontaktovat na telefonním čísle: +420 737 742 162.
 • Truhlářství Kubricht Příbram - firma pana Kubrichta se zabývá truhlářskou výrobou. Staví pergoly a altány na míru. Mimo jiné se také vyrábí** obývací stěny, sedací nábytek, vestavěné skříně, vybavení kanceláří, kuchyně na mírů včetně spotřebičů, domácí pracovny**. Poskytuje formátování plošného materiálu pro drobné stolaře. Dodává zahradní nábytek. Na všechny jeho výrobky poskytuje záruku a servis.

 

Vzhled schodiště by měl odpovídat charakteru domu. Volba materiálu a konstrukce spolu úzce souvisejí a podléhají určitým pravidlům. Konstrukce musí být ukotvena tak, aby nedocházelo k tvarovým deformacím. Posuzuje se praktičnost, funkčnost, údržba a v neposlední řadě je důležitá i finanční otázka. Schodiště je možné pořídit přibližně od 30 tisíc korun.

Schodiště - názvosloví

Stupeň - jednotlivý schod

Stupnice -horní plocha schodu

Podstupnice - přední svislá plocha schodu

Rameno - prostorový prvek sestávající z jednotlivých schodišťových stupňů, jenž spojuje dvě různé výškové úrovně

Podesta - vodorovná deska, která spojuje jednotlivá schodišťová ramena

Schodnice - nosná část schodišťového ramena, je šikmo uložená a podepírá jednotlivé stupně (může být buď jedna středová, nebo dvě boční)

** ** Jak určit velikost schodu

2h + b = 630 (600) mm, kdy h - výška schodu, b - šířka schodu** **

Vzorec určuje vhodný poměr výšky k šířce schodu. 630 mm je délka kroku průměrného člověka. Pro pohodlné stoupání platí poměr h: b (v mm) 170 : 290. Dobré stoupání 180 : 240.

Technické parametry schodiště

Schodiště tvoří ramena a podesty** **

 • Ramena schodiště

Ramena se skládají ze stupňů - schodů. Na jednom rameni má být lichý počet stupňů a celkový počet stupňů by neměl být víc, než 15 nejvýše může být maximálně 18 schodů. Při větším počtu se schodiště dělí mezi podestami na více ramen. Minimální šířka ramene je 90 centimetrů (doporučená 120 cm, aby se na něm mohli dva lidé bezpečně vyhnout). Sklon ramene by neměl přesáhnout 35 stupňů. Vodorovná část stupně, na kterou šlapeme, se nazývá stupnice (nebo nášlap) a její šířka by měla být 26 cm (minimálně 21 cm). Svislá část, která je vidět při pohledu zpředu (u některých typů schodišť může chybět) se nazývá podstupnice.

Pro bezpečný pohyb po schodech se spoléháme na pravidelný rytmus, proto jsou výšky a šířky všech schodů stejné. Musí-li přesto některý schod vyrovnat zůstatkový výškový rozdíl, pak by to měl být vždy ten první. Pokud by to byl poslední, hrozí nebezpečí zakopnutí.

Před prvním a za posledním stupněm musí být dost místa. Jeden vyrovnávací stupeň je špatným řešením, protože se o něj zakopává.

U schodišť zakřivených (točitých) je tvar nášlapů lichoběžníkový a mění se u jednotlivých schodů.

Musí-li být schody točité, pak po pravotočivých stoupáme pohodlněji a bezpečněji, než po levotočivých.

Tento typ schodiště má menší nároky na prostor, ale chůze po něm vyžaduje větší pozornost.

 • Schodišťové zábradlí

Schodiště podle normy musí být vybaveno zábradlím.

Držadlo (madlo) se umisťuje do výšky 1 až 1,2 metru nad úrovní schodů.

Čím jednodušší je dělení zábradlí, tím lépe schodiště působí.  Jako výplň normy povolují i horizontální příčky, které však malé děti lákají k lezení. Proto se doporučují svislé příčky s rozestupem 12 centimetrů nebo plné zábradlí.

** ** Umístění schodiště v domě

Schodiště umístíme v blízkosti vchodu do domu a hlavních obytných místností na sever anebo severozápad proto, že je škoda zabírat schodištěm cennou plochu na jižní anebo východní straně a pak i proto, že není příjemné ani bezpečné vystupovat anebo sestupovat proti slunci pro oslnění.

** ** Typy schodišť

Desková - jejich základním nosným prvkem je betonová deska. Způsobem konstrukce mohou být samonosné, visuté nebo kotvené do obvodového zdiva z jedné či obou stran. Přímá i zakřivená.** **

Lomenicová - charakteristickým prvkem je zalomená plná deska kopírující tvar stupnic a podstupnic. Konstrukce tohoto typu schodiště je náročná na statiku a také na vlastní provedení.** **

Páteřová - podpírá nosník z betonu, oceli či ze dřeva. Tento nosník probíhá pod středem ramene po celé délce schodiště, jednotlivé stupně mohou být z různých materiálů.** **

Zavěšená - stupně jsou kotveny vždy z jedné strany do stěny a ze strany druhé na strop. K tomu se používají buď lanka, nebo ocelové tyče a každý stupeň takového schodiště je kotven samostatně.** **

Schodnicová - jsou nejčastějším provedením dřevěných a kovových schodišť, ramena nese jedna nebo více schodnic.** **

Vřetenové (točité) - má stupně kotvené do takzvaného vřetene, nosného středového sloupu z železobetonu, kovu, zdiva i dřeva. Výhodou takového schodiště je, že jeho minimální poloměr činí 220 cm, a zabere tedy velmi málo místa. Stěhování po něm ovšem bývá problematické.** **

Místo pod schodištěm, pokud to typ schodiště umožní, lze využít jako úložný prostor.

** **Jak zajistit bezpečnost schodiště

 • Čím je schodiště širší a méně příkré, tím je pro chůzi bezpečnější.
 • Každý typ stupnice by měl být upraven proti uklouznutí nerezovými, gumovými či hliníkovými prvky kombinovanými s prvky z PVC hmoty (na železobetonový podklad).
 • Na hrany schodů lze vypískovat drážky nebo připevnit karborundový pásek.
 • Dřevěné schody bychom měli nalakovat lakem s protiskluzovým efektem.

** **Osvětlení schodiště

 • Čím užší a příkřejší schodiště, tím lépe musí být osvětleno, protože nedostatek světla může být příčinou úrazu.
 • Ideální je osvětlení denním světlem, které proniká oknem umístěným v obvodové stěně nad podestou, nebo střešními okny.
 • Ve složitějších případech světlovodem.
 • Pouze denní světlo však nestačí. Rozmístění svítidel volíme tak, aby byly osvětleny všechny části schodiště a nevytvářely se klamné stíny.
 • Lze použít boční osvětlení bodovými světly ve výšce přibližně 20 až 30 centimetrů nad stupnicemi.
 • Funkční a působivé je osvětlení LED diodami zabudovanými přímo do podstupnic.

** **Vhodný materiál na zhotovení schodiště

 • Beton

Budování monolitického schodiště z betonu probíhá přímo na stavbě domu a bednění se odstraní poté, co beton zatvrdne.** **

 • Železobeton

Železobetonové schodiště se vyrábí mimo stavbu a na místě se jen smontuje.** **

Oba tyto typy vynikají odolností. Schodiště pak můžeme obložit keramikou (dlažbou), kamenem, dřevem nebo pouze natřít. Na dřevěný obklad je vhodné použít dřevo tvrdé (dub, buk či kanadská borovice). Obklad může být z masivu nebo vrstveného sendviče s povrchovou dýhou a masivním nákližkem na hraně stupně.

Moderně působí kombinace s kovem.

Odlehčeně působí schodiště zavěšené na ocelových lankách se stupni ze dřeva nebo skla.** **

 • Dřevo

Kromě klasických dřevin, jako je dub, buk nebo jasan, můžeme vybírat z exotických materiálů v designu dřevěných a laminátových podlah. Mezi ně patří merbau, hevea nebo jatoba. Finančně méně náročné je dřevo smrku, borovice a modřínu, ale dříve se opotřebuje.** **

Aby dřevěné schody nevrzaly, používáme jen dokonale suché dřevo, spáry se nikde nesmějí otevírat a stupnice má být obrácená jádrovou stranou nahoru, takže se při event. smrštění částečně vyklene. Mimoto se doporučuje, aby podstupnice měla uprostřed převýšení asi 2 mm. Stupnice, která se k podstupnici přišroubuje, je částečně předpjatá a když se na ní stoupne, neprohýbá se.

** **Umístění schodiště v interiéru

Nerez, spojení kovu a skla, případně různé kombinace s betonem jsou ideální do minimalisticky pojatých interiérů.** **

Dřevěné schodiště se hodí do různých interiérů.** **

Soustružené sloupky ladí s rustikálním stylem, rovné a jednoduché s klasickým.

Doporučujeme:

 • Nábytek na míru Žďár nad Sázavou - Firma pana** Jiřího Vašíčka** se zabývá zakázkovou výrobou nábytku na míru z lamina. Dále nabízí kuchyňské linky na míru   včetně spotřebičů, vestavěné skříně a vybavení kanceláří. Tel: +420 723 471 005 nebo** Email**: vasicekjiri@seznam.cz .
 • Nábytek na míru Chomutov - Firma vyrábí kuchyně na míru,** ložnice** a dětské pokoje, vestavěné skříně, schody, zábradlí a mimo jiné se také zabývá pokládkou podlah. Každému zákazníkovi a jeho výrobku firma věnuje největší péči s důrazem na výslednou kvalitu.
 • Nábytek na míru Kladno - Firma pana Václava Šindely se zabývá výrobou nábytku na míru, oken a dveří. Pana Šindelu můžete kontaktovat na telefonním čísle: +420 737 742 162.
 • Truhlářství Kubricht Příbram - firma pana Kubrichta se zabývá truhlářskou výrobou. Staví pergoly a altány na míru. Mimo jiné se také vyrábí** obývací stěny, sedací nábytek, vestavěné skříně, vybavení kanceláří, kuchyně na mírů včetně spotřebičů, domácí pracovny**. Poskytuje formátování plošného materiálu pro drobné stolaře. Dodává zahradní nábytek. Na všechny jeho výrobky poskytuje záruku a servis.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id8919 (krasny-zivot.cz#20925)


Přidat komentář