Šatní skříně - druhy a materiál

Variabilita a možnosti šatních skříní je široká. Záleží především na prostoru, kam šatní skříně umístíte, typu skříní, kolik osob bude skříně využívat a v neposlední řadě hraje důležitou roli i Vaše představa a vkus.

Doporučujeme:

 • Nábytek na míru Žďár nad Sázavou - Firma pana** Jiřího Vašíčka** se zabývá zakázkovou výrobou nábytku na míru z lamina. Dále nabízí kuchyňské linky na míru   včetně spotřebičů, vestavěné skříně a vybavení kanceláří. Tel: +420 723 471 005 nebo** Email**: vasicekjiri@seznam.cz .
 • Nábytek na míru Chomutov -  Firma vyrábí kuchyně na míru,** ložnice** a dětské pokoje, vestavěné skříně, schody, zábradlí a mimo jiné se také zabývá pokládkou podlah. Každému zákazníkovi a jeho výrobku firma věnuje největší péči s důrazem na výslednou kvalitu.
 • Nábytek na míru Kladno - Firma pana Václava Šindely se zabývá výrobou nábytku na míru, oken a dveří. Pana Šindelu můžete kontaktovat na telefonním čísle: +420 737 742 162.
 • Truhlářství Kubricht Příbram - firma pana Kubrichta se zabývá truhlářskou výrobou. Staví pergoly a altány na míru. Mimo jiné se také vyrábí** obývací stěny, sedací nábytek, vestavěné skříně, vybavení kanceláří, kuchyně na mírů včetně spotřebičů, domácí pracovny**. Poskytuje formátování plošného materiálu pro drobné stolaře. Dodává zahradní nábytek. Na všechny jeho výrobky poskytuje záruku a servis.

Variabilita šatní skříně

Šíře jednoho oddílu může být 300 nebo 400 mm. Provedení může být jednoddílové až čtyřoddílové. Standardně šatní skříň obsahuje část s věšáky na odkládaní větších věcí, jako jsou kabáty, bundy, košile, část policovou na odkládaní složeného oblečení, jako jsou trička, mikiny, halenky a část šuplíkovou na odkládání menších kusů oblečení, například spodní prádlo, pyžamo, podprsenky, ponožky aj. Střed skříně může mít místo klasického dvířka zrcadlo, což je velmi praktické, protože se oblékají právě před šatní skříní.


Zaměření prostoru pro šatní skříň

Pokud budete chtít více spoléhat na odbornou radu a pomoc při šatních skříní. Oslovte odbornou firmu, která zajišťuje také přesné zaměření prostoru, kam následně přijde šatní skříň. Dozvíte se informace o možnostech stavby, materiálech, doplňků i ceně.

Komponenty šatní skříně

Vnitřní uspořádání skříně záleží zcela na Vás - Vašem vkusu. S jakými nejčastějšími komponenty se můžete setkat v šatních skříních: pevná šatní tyč, sklopná šatní tyč, zásuvka, koš, police, stropní police, lišta na kolej, stojka, bok.

 • Pevná šatní tyč – slouží k věšení oblečení. Ramínko má kolem 50 cm, čemuž musí odpovídat také vnitřní hloubka šatní skříně. Je-li hloubka šatní skříně menší, je nutné použít tzv. šatní výsuv, na který se jednotlivá ramínka věší kolmo za sebe.
 • Sklopná šatná tyč – slouží pro uložení věcí do prostoru, kam obyčejně nedosáhnete.
 • Zásuvka – jedná se o úložný prostor pro všelijaké věci. Velikost zásuvky není prakticky omezena. K vysouvání zásuvek můžete volit mezi rolničkovými polovýsuvy, nebo plnovýsuvy s plynulým dojezdem.
 • Drátěný koš – slouží, stejně jako zásuvka, k uložení nejrůznějších věcí, většinou drobných.  Jejich nevýhodou je však standardizovaná šířka 40 nebo 50 cm, které musíte přizpůsobit šířku segmentu šatní skříně. Výška drátěných košů je 8 nebo 18 cm.
 • Police – představují nejběžnější uložení věcí. Police mohou být jakkoliv hluboké, délka však může být maximálně do 100 cm. Budete-li potřebovat delší police, počítejte také s podpěrou. Police můžete upevnit na pevno nebo volně na podpěry. Většinou se střídá jedna police pevná a dvě volné, aby byla zajištěna dostatečná tuhost korpusu šatní skříně.

Doplňky šatních skříní

Doplňků pro šatní skříně existuje celá řada. Doplňky Vám pomohou vytvořit přesně takovou šatní skříň, jakou potřebujete. Chce to trochu přemýšlení jaké a kolik doplňků efektivně využijete.

 • Držák kravat
 • **Kalhotovník aj.*** ***

Vybíráme materiál na vestavěné skříně

Lamino

Lamino představuje základní materiál šatních skříní. Je oblíbený díky dlouhé životnosti a široké nabídce barev a dekorů. Dalšími používanými materiály jsou například dýhované desky a lakované desky. Věřte, že budete mít problém si vybrat z nepřeberného množství dekorů i barev lamina.

Lamino se nabízí ve třech cenových kategoriích: A, B, C. Kategorie A představuje základní dřevodekory. Kategorie B představuje méně používané druhy dřevin. Kategorie C zastupuje nejdražší lamina povětšinou z exotických dřevin a pastelových barev. Lamino se používá na boky, stojky, police i lišty. Lamino zajišťuje dostatečnou pevnost i dlouhou životnost celé šatní skříně.

Výhody lamina

 • odolný materiál
 • minimální nároky na údržbu
 • vysoká životnost
 • široké množství dezénů
 • tvarově stálý materiál

Lamino desky LTD

Jedná se o povrchově upravenou dřevotřískovou desku. Povrchová úprava desky vzniká nalisováním dekorativního papíru impregnovaného aminoplastickými pryskyřicemi. Povrchová vrstva laminátu s dekorativním povrchem a definovanou strukturou povrchu je odolná vůči krátkodobému působení vody, zvýšené teplotě i chemikáliím, které se běžně používají v domácnosti. Povrch lamina je snadno omyvatelný a bez zápachu. Laminované desky jsou určeny především pro vnitřní vybavení a nábytek, pro použití v suchém prostředí. LTD lamino desky jsou hygienicky nezávadné, emisí uvolnitelného formaldehydu splňují kritéria emisní třídy E1.

Díky vývoji stále dokonalejší struktury povrchu se reprodukované dekory laminátových desek co do vzhledu i omaku stále více přibližují charakteru původních materiálů.

Lamino desky HPL

Jedná se o vysokotlaký velmi odolný laminát. Jeho povrch má nesrovnatelně vyšší kvalitu oproti povrchu u LTD. HPL se vyrábí v mnoha barvených kombinací, dezénech, površích. HPL desky jsou určeny především pro vnitřní vybavení a nábytek, pro použití v suchém prostředí.

** ** Dřevovláknitá deska MDF

Dřevovláknité desky jsou rozmělněné do proužků a lisované pod vysokým tlakem.  Existují dvě metody lisování: suchá metoda - 7 Mpa, nebo mokrá metoda - 5 Mpa. Tento materiál je pak frézován do různých tvarů a opatřen povrchovou úpravou. Fólie se ve speciálním lise nalepí na povrch MDF. Teplem a tlakem se vytvaruje a po nalepení dokonale okopíruje tvar povrchu MDF. Vzniká tak velmi odolný povrch. Deska MDF sama o sobě jako konstrukční materiál nepodléhá tvarovým změnám jako masiv. Následně může být použitá nejrůznější povrchová úprava: PVC fólie, laminace aj.** **

Výhody MDF desky

 • snadná údržba
 • dlouhá životnost
 • odolnost proti vlhku, otěru

 

Masiv

Dřevo v interiéru má rozhodně svoje kouzlo. Můžete ho uplatnit v doslova nekonečné řadě kombinací i stylů. Šatní skříň můžete mít z několika druhů dřeva: borovice, buk, smrk aj. Dřevo je snadno opracovatelné, lehké, nadčasového vzhledu. Nábytek z masivu se hodí prakticky do každé místnosti Vašeho bytu.

Výhody masivu

 • zdravotní nezávadnost (negativní dopady působení formaldehydů, lepidel, laků bývají součástí v nábytku z některých dřevotřískových desek)
 • nadčasovost
 • bytelnost
 • velká rozmanitost
 • snadno se dá renovovat, brousit, mořit na různé odstíny ,a to i po letech
 • kouzlo přírodního materiálu
 • hodí se prakticky kamkoliv
 • představuje nejkvalitnější typ nábytku
 • působí uklidňujícím dojmem

Údržba šatní skříně vyrobené z masivu

 • Nábytek z masivu je dobré napustit olejem, voskem, čirým lakem, abyste zabránili drobným oděrkám a případným škrábancům. Současně toto napustění slouží jako ochrana proti vodě, dřevokazným škůdcům a mechanickému poškození.
 • Nábytek však neošetřujte chemickými připravky nebo vodou. Používejte pouze jemnou prachovku, která neporuší horní vrstvu laku.

Dýha

Dýhované desky představují další materiál šatních skříní. Jsou určeny pro vnitřní vybavení, pro použití v suchém prostředí. Můžete volit mezi deskami: Exclusive, Comfort, Economic. Exclusive se používají na přední pohledové plochy nábytku, korpusy, všude tam, kde jsou vysoké nároky na kvalitu i vzhled zpracování. Comfort jsou univerzální. Používají se ve větších, ale i menších sérií, na korpusy a přední plochy. Economic se používají na korpusy, police, přední plochy. Jejich hlavní předností je atraktivní cena, univerzální vzhled a vysoká možná zátěž.

Děrované desky

Děrované desky slouží k odvětrávání dveří šatních skříní. Především jsou vhodné pro botníky. Vybírat můžete z několika typů děrovaných desek.** **

Zrcadla

Zrcadlové výplně jsou vhodné pro šatní skříně, které jsou umístěné v menších pokojích, užších předsíních, a to z důvodu, že opticky zvětšují prostor. Zrcadla dodají každé vestavěné skříni originalitu, jedinečnost. Zadní strana zrcadel skříní je povětšinou z důvodu bezpečnosti podlepována fólií, která zamezí zranění v případě rozbití skla. Zvažte zrcadlovou výplň v dětském pokoji, které obývá skutečně malé dítě. Mohlo by totiž dojít snadno k nepříjemnému zranění.

Vybírat můžete například zrcadlo v provedení stříbra, bronzu, grafitu.** **

Rámy dveří šatních skříní

Rámy posuvných skříňových dveří spolu s kolejničkami a kolečky zajišťují správný chod veškerých posuvných dveří. Můžete vybírat z materiálu ocel, hliník, s nejrůznějším barevným designem.** **

Dveřní systémy šatní skříně

Posuvné dveře – minimalizují nároky na potřebný prostor před skříní. Posuvné dveře zaručují velmi tichý chod dveří z vodící kolejnice. Tento dveřní systém je vhodný i pro velké šířky skříní.

Skládací dveře – jsou preferované pro velmi úzké skříně. Umožňují přístup do celého prostoru skříně najednou. Jedná se o ideální řešení rohových prostorů do tvaru L a pro kombinace s podsuvnými či otočnými dveřmi.

Otočné dveře – jsou vhodné do úzkých prostorů skříní, a to v kombinaci s posuvnými či skládacími dveřmi. Tento dveřní systém umožňuje klasické uspořádání dveří při použití stejných typů rámů, a to jako u posuvných dveří.

Doporučujeme:

 • Nábytek na míru Žďár nad Sázavou - Firma pana** Jiřího Vašíčka** se zabývá zakázkovou výrobou nábytku na míru z lamina. Dále nabízí kuchyňské linky na míru   včetně spotřebičů, vestavěné skříně a vybavení kanceláří. Tel: +420 723 471 005 nebo** Email**: vasicekjiri@seznam.cz .
 • Nábytek na míru Chomutov -  Firma vyrábí kuchyně na míru,** ložnice** a dětské pokoje, vestavěné skříně, schody, zábradlí a mimo jiné se také zabývá pokládkou podlah. Každému zákazníkovi a jeho výrobku firma věnuje největší péči s důrazem na výslednou kvalitu.
 • Nábytek na míru Kladno - Firma pana Václava Šindely se zabývá výrobou nábytku na míru, oken a dveří. Pana Šindelu můžete kontaktovat na telefonním čísle: +420 737 742 162.

 • Truhlářství Kubricht Příbram - firma pana Kubrichta se zabývá truhlářskou výrobou. Staví pergoly a altány na míru. Mimo jiné se také vyrábí** obývací stěny, sedací nábytek, vestavěné skříně, vybavení kanceláří, kuchyně na mírů včetně spotřebičů, domácí pracovny**. Poskytuje formátování plošného materiálu pro drobné stolaře. Dodává zahradní nábytek. Na všechny jeho výrobky poskytuje záruku a servis.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id8916 (krasny-zivot.cz#20884)


Přidat komentář