Rekonstrukce bytových jader a koupelen Pardubice a okolí

Dnešní koupelny v bytových jádrech již často neodpovídají potřebám rodiny. Navíc i jejich vzhled volá po změně. A tak se pomalu blíží rozhodnutí celé bytové jádro zrekonstruovat a pořídit si koupelnu podle nových trendů.

Jak začít s rekonstrukcí?

Základem je rozmyslet si co vlastně chcete a pak najít vhodnou firmu, která provede kompletně celou rekonstrukci. Rozhodně byste neměli provádět rekonstrukci tak, že budete shánět jednotlivé řemeslníky. Tento způsob se nejen prodraží, ale také je velmi časově náročný. Zatím co rekonstrukce na klíč trvá asi týden, maximálně čtrnáct dní. Rekonstrukce svépomocí klidně i měsíc. A být měsíc bez toalety, nemít se kde umýt, to není nic příjemného. Navíc rekonstrukce bytového jádra se většinou dotkne i kuchyně. Takže voda nepoteče ani tam. Proto přednostně vybírejte mezi firmami, které poskytují kompletní servis od návrhu, jeho zpracování, přes realizaci až po konečné předání.

Rekonstrukce na klíč

Je nejvýhodnějším způsobem rekonstrukce. Máte tak postaráno o vše, co s rekonstrukcí souvisí. A věřte, že to jsou nemalé starosti. Již jen odvoz sutin bývá problémem. Firma se v tomto případě však bude starat za vás. Vy musíte pouze vybírat, dozorovat a investovat. Pak samozřejmě je dobré informovat sousedy o stavebních pracích. Přece jen hluk i prach, který po dobu rekonstrukce bude, by je mohl obtěžovat.

Než se pustíte do rekonstrukce

Aby bylo vše podle vašich představ, je nutné mít vše velmi dobře naplánováno. A to až do posledního detailu. Jinak se vám může stát, že v průběhu rekonstrukce se stavba zastaví a chvíli bude trvat, než bude opět pokračovat. Nejlépe uděláte, pokud si vy sami načrtnete hrubou představu a podle ní si pak necháte zpracovat 3D návrh vaší koupelny, v němž přesně uvidíte, jak prostor před realizací vypadá a jak je možné s ním pracovat. Návrh vám pomůže také s umístěním nového vybavení.

Z čeho stavět?

Tak to je zásadní problém. Zbourání umakartových příček je celkem rychlé, ale čím je nahradit? Možností je několik. Ještě do nedávna se používaly i pálené cihly. Od těch se dnes upouští vzhledem k pomalosti i vyšší ceně výstavby. V současné době se nejčastěji používá k vyzdívání příček pórobeton nebo sádrokarton. Základním rozdílem mezi oběma typy je mokrá a suchá výstavba.

Jaký je průběh rekonstrukce s pórobetonem?

Jde o mokrou výstavbu, která více připomíná vyzdění z cihel. Ytong je však oproti cihlám mnohem lehčí a lépe se s ním pracuje. Nosnost je stejná jako u cihel. Přestože jsou příčky velmi tenké, unesou bez problémů i těžké umyvadlo. Jejich výhodou je i to, že na ně lze lepit obklady bez předchozího omítání. Celá rekonstrukce pomocí ytongu probíhá následovně. Po zbourání umakartových příček se upraví podklad a příčky se vyzdí ytongem. Pak se příčka ukotví a začistí montážní pěnou. Nyní je čas vysekat drážky pro instalační rozvody. Tedy pro rozvod elektřiny, vody, kanalizace i odsávání, tedy vzduchotechniky. Na připravené instalační rozvody se připevní perlinka a natáhne se celoplošná stěrka.
Na místa, kde nebude obklad, se nyní natáhne štuková omítka, tam kde budou obklady, omítka nebude. Místa, kde bude stékat voda, se opatří hydroizolačním nátěrem. Zbývá obložit stěny, položit dlažbu, dokončit instalační rozvody, instalovat sanitární techniku a nábytek.

Jak probíhá rekonstrukce koupelny se sádrokartonem?

Jde o suchou výstavbu, což nese své výhody. Nemusí se čekat na vysychání, což podstatně urychluje výstavbu, Stěny jsou velmi tenké, ale pokud je použit správný typ sádrokartonu, tak jsou také odolné vlhku a zvukotěsné. Nesekají se drážky pro instalační rozvody. Celý proces výstavby začíná opět demontáží umakartového jádra, pokračuje se úpravou podkladu a stavbou nosné kovové kostry. Zde je třeba pamatovat na zpevnění kostry v místech, kde budou zavěšeny police, skříňky nebo umyvadlo. Z jedné strany se namontují sádrokartonové desky a začistí se. Z druhé se rozvedou instalační rozvody a pak se zakryjí další deskou sádrokartonu. Dutina se vyplní minerální vatou. Nyní se provede konečná úprava sádrokartonu začištěním spojů a vybroušením. V místech, kde nebude obklad, se provede nátěr barvou nebo klasická výmalba. Ostatní místa se impregnují a obloží se obklady. Na podlahu se položí dlažba a dokončí se instalační rozvody. Nyní se koupelna zařídí. Zde je nutné dbát na správné upevnění, aby nebyla porušena nosnost sádrokartonových desek.

Rekonstrukce z obou stran

U rekonstrukcí bytových jader se mluví většinou pouze o koupelně a záchodu. Ale to není vše. Každá stěna má dvě strany. Nyní si povíme i něco vnějších stěnách koupelny. Jedna většinou vede do Kuchyně a ta druhá do chodby nebo haly. Ta kuchyňská často slouží jako nosná zeď pro linku. Na to je nutné při rekonstrukci pamatovat. Skříňky kuchyňských linek mívají dosti velkou zátěž. U sádrokartonu tedy je nutné připravit pro ně zpevnění na nosné konstrukci. Jinak lze vnější stěny obkládat keramikou, dřevem, korkem, malovat, natírat, prostě upravit dle vašeho přání.

Instalační rozvody

Rekonstrukce se často týká celých domovních rozvodů. Nejvíce zabezpečené musí být rozvody elektřiny v koupelnách. Tyto rozvody mají svá speciální pravidla. Pak samozřejmě rozvod plynu. Zde je namístě nechat si nainstalovat i hlásiče úniku plynu. Voda a odpady v novém provedení zajistí mimo jiné soukromí. Dřívější rozvod vody i odpadů byl velmi hlučný. Bylo slyšet každé puštění vody i spláchnutí záchodu. U nových materiálů toto odpadá. Rekonstrukce vytápění ušetří nemalé peníze. Radiátory jsou dnes úspornější a dají se nastavit na požadovanou teplotu. Pokud je nechcete přímo měnit, nechte si je alespoň zkontrolovat a nainstalovat nové ventily. Ty vám ušetří výdaje. Radiátory můžete také úplně odstranit a získat tak další místo. Vytápění lze zmodernizovat a nechat si instalovat například podlahové vytápění. I zde je z čeho vybírat.

Nové možnosti

Př irekonstrukci bytového jádra můžete dosáhnout více místa, více světla a také můžete i z takto malého prostoru vybudovat domácí relaxační centrum. Místo získáte pomocí citlivě propracovaného plánu. Světlo přivedete i do středu bytu tak, že u stropu použijete místo zdícího materiálu například barevné nebo čiré luxfery. Můžete zde nechat udělat i okno na míru. Relaxace mnoho místa nepotřebuje. Stačí kvalitní sprchový kout, masážní vana, pár poliček, na které lze umístit svíčky a například sklenice s nápojem. Své udělá i tlumené světlo a hudba.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id8960 (krasny-zivot.cz#23019)


Přidat komentář