Pórobeton a vápenopískové tvárnice
Pórobeton je v porovnání s tradičními pálenými cihlami moderní až novátorský materiál, který vyniká rozměrovou přesností i minimálními tvarovými odchylkami jednotlivých tvárnic. Přesvědčte se, že se z nich staví skoro jako ze stavebnice.Doporučujeme: ** **** ** ** ** ** **
- ** Kominictví Stanislav Košnár-kominické práce Suchdol-** ** **Nabízí kompletní služby v oblasti komínů a kominictví.Jsou** specialisté** ve svém oboru.Se svými požadavky je kontaktujte na tel:604 282 851, nebo na e-mailu:** info@kominik.info**
Kam zařadit pórobeton
Je pórobeton tradiční nebo novátorský materiál? Křemičitý pórobeton si udržel podstatné výhody tradičních zdicích materiálů, ale zároveň nabízí pro moderní stavby výjimečné vlastnosti, s důrazem na úspory energií a kvalitu vnitřního klimatu. Z těchto vlastností vyplývá, že pravda je někde uprostřed.
Postup při výrobě pórobetonu
Pórobeton je stavební materiál ze skupiny lehkých betonů. Vyrábí se z křemenného písku, cementu, vápna, vody a přísad.
Jemně rozemletý křemenný písek se promísí s vápnem, cementem, přísadami a vodou a vzniklá směs se nalije do odlévacích forem.
Po odlití vzniká ve směsi reakce hliníku v alkalickém prostředí vodík, který směs nakypří a vytvoří v ní velké množství malých pórů. Během dalších výrobních pochodů zůstává v pórech pouze vzduch.
Po zatuhnutí se vyjme z formy surový pórobetonový blok, který se krájí pomocí tenkých drátů do požadovaných rozměrů.
Hlavní výrobky z pórobetonu
- Tvárnice
- Bloky
- Příčkovky
- Překlady
- Bednicí prvky
- Komínové dílce
- Stropní vložky
- Příčkové, stěnové, stropní a střešní panely
- Tepelně izolační desky
Zvukově izolační schopnosti vápenopískových tvárnic
Ucelený pórobetonový systém optimálně doplňují vápenopískové tvárnice, které jsou určené pro zdění zvukově a zároveň staticky namáhaných stěn. Přesné tvárnice z vápna a křemičitého písku pro akustické stěny jsou tradičním zdicím materiálem, jenž se již několik desetiletí masově používá v celé Evropě. Díky vysokému akustickému útlumu a nadstandardní únosnosti jsou vhodné především pro dělicí stěny v bytových stavbách. Nabízejí jedinečné zvukově izolační schopnosti při minimálních tloušťkách zdiva. Zdivo při tloušťce 250 mm s rezervou splní akustické požadavky na mezibytové stěny nebo na konstrukce oddělující provozy s nadměrným hlukem a mohou se používat i pro nosné vnitřní stěny vícepodlažních budov
Podstatnou výhodou minimální tloušťky stěn je významné snížení zastavěného prostoru stavby.
Tvárnice s dvojitým perem a drážkou umožňují přesné zdění na tenkovrstvou maltu. Jednoduchou manipulaci umožňují ergonomické úchopové kapsy. Přesné tvary a jednoduchá technologie zaručují vysokou produktivitu práce a přesnost výstavby. Tvárnice do požadovaných tvarů lze přesně řezat diamantovým kotoučem.
Vysoká tepelná akumulace tvárnic
Protože se tvárnice vyrábějí pouze ze směsi křemičitého písku, vápna a vody patří společně s bílým pórobetonem mezi "nejčistší" a hygienicky nejpříznivější materiály pro použití v bytových stavbách. Jejich vysoká objemová hmotnost zaručuje vedle vysoké zvukové izolace (podle údajů výrobce dosahuje stěna z pórobetonu o tloušťce 0,375 m zvukové neprůzvučnost RW až 49 dB. Znamená to, že pórobeton je vhodný i k výstavbě v blízkosti míst s vyšší intenzitou hluku - frekventované ulice, kolejové tratě.) a pevnosti také velmi vysokou tepelnou akumulaci. Tvárnice použité pro vnitřní nosné nebo dělicí stěny akumulují značné množství tepla a samovolně tím regulují tepelnou pohodu v interiéru v létě i v zimě. Při změnách venkovní teploty se vnitřní klima v domech díky značnému tepelnému odporu tvárnic do značné míry stabilizuje. Vzdušnou vlhkost, kterou pórobeton pohlcuje, opět uvolňuje, takže například při vaření, koupání a praní se stěny neorosují a nevlhnou a nevznikají tak na nich plísně. Přispívají tak ke snížení energetické náročnosti staveb.
Kombinace tvárnic a zdicího pórobetonového systému je komplexním řešením pro moderní stavby, které splňují všechny požadavky v oblastech statiky, tepelné techniky, akustiky a hygieny vnitřního prostředí.
Nejrozšířenější výrobek z pórobetonu
Nejrozšířenějším výrobkem jsou tvárnice různých rozměrů se styčnými plochami profilovanými tak, aby se vytvořilo spojení na sucho - na pero a drážku. Přesné rozměry tvárnic umožňují spojování tenkou vrstvou tmelu. Na ložné spáry se speciální zubatou lžící odpovídající šířky nanáší tmel ve vrstvě do 3 mm. Protože je vrstva tmelu tenká, zdi vysychají velmi rychle a ačkoliv se tmel ředí vodou, nemá lepení charakter mokrého procesu.
Tvárnice se dají řezat ruční pilou s plátky ze slinutých karbidů, pilou typu "mečoun", a na stavbách pásovou pilou, kterou si realizační firmy mohou zapůjčit přímo od výrobce zdiva. Z toho důvodu je "prořez" velmi nízký, protože se z přesných tvárnic dají nařezat jakékoliv požadované tvary. Množství odpadu je tedy minimální. Velice snadné a jednoduché je vedení veškerých instalací, rozvody elektřiny, vody i kanalizace. Pomocí přesné frézy se vyfrézují drážky, do kterých se kabely a potrubí uloží. Pomocí pilového vykružovače ("korunky") lze v tvárnicích vytvořit otvory pro elektrické krabice a jiná zařízení. Do tvárnic lze zapouštět hmoždinky a zatloukat hřebíky a skoby.
Výhody zdění z pórobetonu
Jednou z nejdůležitějších vlastností pórobetonu je veliká mechanická pevnost při malé objemové hmotnosti. Jeho stejnorodá struktura mu dává ve všech směrech stejné vynikající vlastnosti.
Pórobeton má velmi nízkou objemovou hmotnost (P = 560 kg/ m³) takže práce s ním je snadná a nároky na dopravu nízké. Menší počet tvárnic na stavbu (1 tvárnice průměrné velikosti nahradí 11 cihel klasického formátu) umožňuje rychlejší zdění a celkové odlehčení stavby.
Pórobeton využívá nejběžnější přírodní suroviny, je k přírodě ohleduplný nejen při výrobě, dopravě a recyklaci, ale vzhledem ke svým užitným vlastnostem po celou dobu svého využití. Pórobeton má velmi dobré tepelně izolační vlastnosti. Šetří energii a tím i výdaje na vytápění domu. V zimě akumuluje teplo, v létě je v domě příjemný chládek
Pórobeton je velice jednoduchý ve svém zpracovávání a opracování a umožňuje rychlou a úspornou stavbu. Zpracovává se buď způsobem montáže ze stavebních elementů, nebo osvědčenou metodou tenkovrstvého zdění.
Pórobeton je lehký, snadno opracovatelný a jednoduše se s ním manipuluje a dá se z něj vytvořit téměř celá hrubá stavba.
Tipy a doporučení pro pórobeton
- Obvodové nadzemní zdivo z pórobetonu by mělo začínat minimálně 300 mm nad upraveným terénem nebo by mělo být chráněné spolehlivou svislou hydroizolací.
- Protože pórobeton nelze sanovat infuzními metodami musí být suterénní zdivo spolehlivě izolované proti vlhkosti.
- Otevřená pórovitá struktura pórobetonu usnadňuje vnikání prachu, vlhkosti i chemicky agresivních látek. Pórobeton by neměl tedy být zabudovaný vystaven přímému styku s prostředím.
- Vnější omítky musí být vždy vyztuženy skleněnou tkaninou nebo síťovinou. Pozinkované rabicové pletivo je méně vhodné.
- Na přesné pórobetonové tvárnice se doporučuje použít lehké minerální suché omítkové a maltové směsi, protože mají přibližně stejnou objemovou hmotnost, součinitel tepelné vodivosti a pevnost v tahu i v tlaku jako omítaný podklad.
Nářadí na pórobetonové tvárnice
Ruční nářadí
- Hladítka s molitanem
- Hladítka s gumou a neoprenem
- Hladítka s houbou rubeenem a latexem
- Hladítka s filcem
- Hladítka plastová, pěnová a dřevěná
- Hladítka brusná, smirková, mřížky
- Škrabáky, hoblíky, čističe spár
- Kleště a nůžky
- Hladítka bez zubů a šavle
- Hladítka zubatá
- Lžíce, lžičky, vymazávačky
- Stěrky, spárovačky
- Špachtle
- Lopaty, krumpáče a nářadí
- Nože odlamovací a trapézové
- Pilníky a čističe spár s tvrdokovem
- Pily, pilky
- Kladiva a kladívka
- Palice kovové a gumové
- Pistole spárovací
- Úhelníky
- Přísavky
Doporučujeme: ** **** ** ** ** ** **
- ** Kominictví Stanislav Košnár-kominické práce Suchdol-** ** **Nabízí kompletní služby v oblasti komínů a kominictví.Jsou** specialisté** ve svém oboru.Se svými požadavky je kontaktujte na tel:604 282 851, nebo na e-mailu:** info@kominik.info**