Okna - výběr kvalitních oken

Většina žen chce od záclony hlavně estetické zušlechtění okna. Záclon je v obchodech nebo na internetu nepřeberné množství a záleží jen na paní domu jaký záměr se záclonou má.

Doporučujeme:

 • Klempířství a pokrývačství , okr.Děčín a okolí - Firma Doktor Jaroslav tesařství , klempířství a pokrývačství provádí rekonstrukce střech , drobné opravy , nové střechy na klíč.** Drobné opravy** a přiměřené poradenství zpravidla neúčtujeme. Po dohodě můžeme vyřídit náležitosti** stavebního řízení** na úřadě.

 

 • Stavební firma Teslet Rakovník - je zavedena společnost rodinného typu, působící v oblasti stavebnictví se specializaci na konstrukce střech a ostatních dřevěných konstrukcí. Založena byla v dubnu 1997, ale svou činností začala již v roce 1991. V současné době společnost zaměstnává cca 20 zkušených zaměstnanců, kteří jsou proškoleni v potřebných oborech. Provádí kompletní pokrývačské, tesařské a klempířské práce. Poskytují také** montáž střešních oken, podkroví, stavba pergol a altánů na mírů.**

 

 • Jan Dryje zateplování oken ,okr.České Budějovice a okolí - Firma která se zabývá Zateplováním oken dodatečnou montáží termoizolačních skelmetodou BET Systém v licenci ROBERING.Protože se jedná o** velmi účinnou metodu** zateplování oken a dveří, je tato úprava prováděna montážními firmami , které pokrývají celou Českou republiku.

 

 • MT-STŘECHY s.r.o ,okr.Náchod a okolí- Nabízí vazby , pergoly , altány , truhlářské práce , tesařské práce , pokrývačské práce , pilařskou výrobu roubenky.Také drobné zednické práce a opravy.

 

 • Žaluzie, markýzy, rolety a okna Jeseník - Firma  SMARTROLL zabývající se výrobou a prodejem zateplovací a stínící techniky vám dále nabízí garážová vrata, rolovací mříže, průmyslová vrata a pojezdové brány. Dále poskytuje zasklíván balkonů a lodžií. Více se dozvíte na** internetových stránkách** www.smartroll.cz .

 

Okna jsou oči našeho domu

Před pořízení oken si dobře rozmyslete, jaká mají být - pořizujete si je pravděpodobně na celý život. Říká se - okna jsou očima domu. Spojují majitele s životem venku a přinášejí světlo do domu. Vzhled stavby - architekturu může výběr okna zvednout nebo naopak poškodit. Myslete na barvu rámu a fasádu domu.

Také nutno přihlédnout k oblasti, ve které žijeme. Určují i množství a kvalitu světla v místnosti. Záleží na tvaru, velikosti i propustnosti denního světla. Někteří výrobci nabízejí nejen čiré, ale i barevně tónované nebo dokonce umělecky zpracované formou vitráže nebo imitace. Plocha oken by měla tvořit nejméně desetinu, u střešního okna osminu obytné plochy bytu.

Z hlediska architektonického se doporučuje až jedna polovina celkové podlahové plochy obytných místností. Příliš malá okna propustí málo světla, velké skleněné plochy mohou způsobit pocit nežádoucího otevření. Neplatí to ovšem o prosklených balkonech, které naopak dodávají domu eleganci.

Okenní otvory musí být tak velké, aby prosvětlení a proslunění vnitřního prostoru bylo rovnoměrné. Kvalitní okna učiní i z nejjednodušší komůrky nádherný pokojíček. Oslunění přitom závisí na orientaci oken ke světovým stranám i na poloze okna vzhledem k vnějším obrysům stavby.

Na co myslet při výběru oken?

 1. Životnost
 2. Ochrana proti hluku
 3. Ochrana proti prostupu tepla
 4. Nenáročná údržba
 5. Záruka
 6. Kvalita kování
 7. Cena

Jaký rám a jaké sklo pro okna?

Pro stavby v horských oblastech je nejlepší kombinace dřevo a hliník. U frekventovaných cest okna vyžadují dobrou zvukovou izolaci. U výměny oken je třeba zachovat ráz stavby.

Co nesmí chybět dobrému oknu?

 • vhodná plocha
 • prostupnost tepla
 • vhodné zaclonění
 • možnost dostatečného větrání
 • bezpečnost
 • jednoduchá montáž

Výběr materiálu - okna

Plastová okna

Jsou extrémně zatížitelná. Ani po mnoha letech neztrácejí své vlastnosti - zdravotní nezávadnost, odolnost vůči světelným a povětrnostním vlivům, tvarovou stabilitu. Zároveň si pak doživotně ponechávají svou barevnou kvalitu, snadnou a nenáročnou údržbu. Mají vynikající tepelné a zvukové vlastnosti a výrobci na ně dávají dlouhodobé záruky. Lze si také vybrat ze širokého sortimentu barev a tvarů a navíc i bohaté škály doplňků. Jednoduché konstrukce rámů usnadňují údržbu oken. Dvojsklo v plastových oknech je hermeticky uzavřené v mnoha variantách konstrukcí.

Dřevěná okna

Vyznavači tradicí, zvolí určitě do svého domu či bytu okna dřevěná. Jeho obydlí tak získá vyšší estetickou hodnotu. Na tato okna se používají dřeviny, jako je smrk - tradiční, osvědčená a nejpoužívanější dřevina pro výrobu dřevěných oken

Plasthliníková okna

Pětikomorový systém s předsazeným hliníkovým křídlem, který poskytuje perfektní tepelnou izolaci, má speciální provětrávací těsnění pro snížení tvorby kondenzátu v meziprostoru okna a tři speciální těsnění pro spolehlivou ochranu proti nárazovému dešti, vysokou těsnost a zdvojenou konstrukci pro možnost vestavby žaluzie.

Dřevohliníková okna

Okna vyrobená z hliníku a dřeva zaručují optimální kombinaci ceny a tepelně izolačních vlastností. Mají dlouhou životnost a bezproblémovou povrchovou úpravu. O dřevěném rámu okna se říká, že má jednu z nejlepších tepelně izolačních vlastností.

Ostatní okna

Existují ještě okna určená pro rekonstrukci památkových objektů. Jejich vnější strana bývá doplněna o některé ozdobné historizující prvky, například ozdobné frézování na sloupku, ozdobné hlavice či překrytí hliníkové okapnice ozdobnou dřevěnou lištou. Dále jsou k dostání okna speciálně určená pro panelovou výstavbu.

Jak na okna v rámci zelené úspory?

Okny uniká přes 30 procent celkové spotřeby tepelné energie. Tepelně izolační vlastnosti oken by měly být srovnatelné s tepelně izolačními vlastnostmi obvodového zdiva rodinného domu.

Dotační program Ministerstva životního prostředí “Zelená úsporám“ přispívá dotacemi na komplexní zateplení obálky budovy anebo vybraných dílčích částí obálky budovy tak, aby bylo dosaženo nízkoenergetického standardu. Součástí obou podpor je i zateplení oken.

Zde se ovšem vyskytuje překážka, neboť i většina nových oken u mnohých domů nedosahuje svojí tepelnou izolací potřebných hodnot pro přidělení zelené dotace. Tam kde mají stará okna vymění je za nová a kde jsou novější, vše je v pouhé výměně zasklení se současným zachováním stávajícího okenního rámu i s jeho vyšší tepelnou propustností.

Sluneční folie na okna

Co jsou to sluneční fólie na okna budov? Funkce solární fólie v zimě Sluneční folie na skla budov jsou aplikovány na ochranu interiéru před slunečním zářením, ale slouží i jako izolace proti úniku tepla přes skleněné plochy z místnosti. Sluneční folie v letních měsících snižují náklady na provoz klimatizací a v zimních měsících snižují náklady na vytápění objektů.

Jejich ekonomická návratnost je velice rychlá a efektivní. Sluneční folie se rozdělují na dvě základní skupiny:

 • vnitřní interiérové folie Používají se především na výlohy na ostatní jednoduchá skla,na dvojitá skla lze použít jenom vybrané druhy folií se sníženou reflexí. Tuto folii lze aplikovat na izolační dvojskla, aniž by došlo díky velkým tepelným rozdílům k poškození těchto skel jako při aplikaci interiérových reflexních folií.
 • vnější exteriérové folie - funkci solární fólie v létě. Tyto folie se lepí na vnější stranu skel a vytvářejí maximální ochranu proti slunečnímu záření a dokáží snížit v letním období teplotu uvnitř místností o mnoho stupňů. Další významnou funkcí těchto folií je zamezení pohledu z vně do zasklených prostor.

Sluneční folie jsou významný pomocník při úsporách nákladů na energie

V letních měsících je úspora na provozu klimatizace až 80 % a v zimních měsících je množství odražené tepelné energie zpět do místnosti až 33 %. Z těchto čísel je možno vypočítat návratnost investice do aplikace folií. Další významnou výhodou je tepelná a světelná pohoda a to zejména v kancelářích.

Ostrý sluneční svit nejen oslňuje, ale obtěžuje i tepelně a to i při maximálním výkonu klimatizace. Sluneční folie všem těmto jevům zabrání a napomůžou k vyšší pracovní produktivitě. Sluneční folie pomůžou zároveň k zajištění soukromý a v neposlední řadě jsou i významný architektonický prvek.

A co oknům obléknout?

Okna nám dnes už nenabízejí jen nezkreslený pohled na svět a nerozsvěcují prostory našeho bytu paprsky světla, ale mohou pro nás být i zajímavým estetickým prvkem na stěně našeho pokoje. Chceme mít domov útulný a aby i dekorace oken ladila s ostatním zařízením, bývá tato otázka klíčovým zakončením úpravy interiéru.

Záclony, rolety nebo žaluzie?

Většina žen chce od záclony hlavně estetické zušlechtění okna. Záclon je v obchodech nebo na internetu nepřeberné množství a záleží jen na paní domu jaký záměr se záclonou má. Klasické žaluzie Jsou ideální pro paneláková okna.

Vodorovné hliníkové žaluzie

ve velmi bohaté škále barev a odstínů. Samozřejmostí je barevné sladění celého výrobku do téhož tónu s možností barevných kombinací lamel. Umisťují se mezi dvě skla, která se pak znovu k sobě přišroubují. Mají velmi dlouhou životnost. Hliníkové lamely jsou v podstatě nezničitelné. Občas se mohou ošoupat nebo přetrhnout šňůrky, i když dnes už nejsou bavlněné, jak tomu bylo dříve, používají se trvanlivější silonové. Jejich cena je nejnižší.

Horizontální žaluzie

se dají použít i na špaletová okna, ale tam je jejich umístění již problematičtější. Zasadíme-li je do interiéru před samotná okna, bývá montáž jednodušší. V tom případě však musíme počítat s jejich slabší účinností. Platí čím více jsou žaluzie umístěny do interiéru, tím méně světla a tepla odebírají.

Rolety

se dnes vyrábějí klasické s pružinovým mechanismem, rolety ovládané nekonečným kuličkovým řetízkem, rolety na střešní okna nebo rolety ovládané elektrickým motorem. Mají řadu barevných odstínů i desénů. Nabídka tkanin je velmi široká, všechny jsou stálobarevné, s antistatickou úpravou, netřepí se, vhodné i pro alergiky, dokonce seženete i omyvatelné. Pořizovací cena rolety je trochu vyšší než u žaluzie.

Vertikální žaluzie

se zhotovují z látek a ze skelného vlákna, odpuzují prach a zároveň vytvářejí dojem klasického textilu. Nabízejí se v široké škále barevnosti. Na sever se dávají lamely slabší, aby neubíraly světlo, na jih zase silnější, aby zabraňovaly oslnění a přílišnému přehřátí. Textilie jsou stálobarevné, antistatické, některé těžce vznětlivé, s možností čištění pomocí ultrazvuku či omyvatelné. Speciální materiály jsou určeny do místností, kde pracujeme na počítači. Ty pak zabraňují reflexi světla. Jsou perforované tisíci maličkých díreček, které umožňují propouštění potřebného množství světla.

Doporučujeme:

 • Klempířství a pokrývačství , okr.Děčín a okolí - Firma Doktor Jaroslav tesařství , klempířství a pokrývačství provádí rekonstrukce střech , drobné opravy , nové střechy na klíč.** Drobné opravy** a přiměřené poradenství zpravidla neúčtujeme. Po dohodě můžeme vyřídit náležitosti** stavebního řízení** na úřadě.

 

 • Stavební firma Teslet Rakovník - je zavedena společnost rodinného typu, působící v oblasti stavebnictví se specializaci na konstrukce střech a ostatních dřevěných konstrukcí. Založena byla v dubnu 1997, ale svou činností začala již v roce 1991. V současné době společnost zaměstnává cca 20 zkušených zaměstnanců, kteří jsou proškoleni v potřebných oborech. Provádí kompletní pokrývačské, tesařské a klempířské práce. Poskytují také** montáž střešních oken, podkroví, stavba pergol a altánů na mírů.**

 

 

 • MT-STŘECHY s.r.o ,okr.Náchod a okolí- Nabízí vazby , pergoly , altány , truhlářské práce , tesařské práce , pokrývačské práce , pilařskou výrobu roubenky.Také drobné zednické práce a opravy

 

 • Žaluzie, markýzy, rolety a okna Jeseník - Firma  SMARTROLL zabývající se výrobou a prodejem zateplovací a stínící techniky vám dále nabízí garážová vrata, rolovací mříže, průmyslová vrata a pojezdové brány. Dále poskytuje zasklíván balkonů a lodžií. Více se dozvíte na** internetových stránkách** www.smartroll.cz .

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id8911 (krasny-zivot.cz#20275)


Přidat komentář