Malby a nátěry

Všichni chceme mít doma útulno a z toho důvodu si pečlivě vybíráme člověka, kterému svěříme stěny svého interiéru k profesionálnímu vymalování. Bílá zeď je sice krásná, ale působí poněkud chladně a neosobně.

Doporučujeme:

 • Malířství Nový Jičín: Dělají malby a nátěry, realizují fasády, prodávají a pokládají podlahy, montují sádrokarton a prodávají barvy.

 

 • Malířství v Rozsochatci v okrese Havlíčkův Brod: Provádí malířské, natěračské a lakýrnické práce. Kontakt: Dušan Svoboda, mobil: 604 331 217, e-mail: svobdus@seznam.cz

 

 • Malířství v Lešné u Vsetína: Zdeněk Grygařík, mobil: 603 579 675, e-mail: zdenek.grygarik@seznam.cz

 

 • Malířství Třinec: Radim Morcinek, mobil: 731 712 604, e-mail: radim.morcinek62@gmail.com

 

Umět vhodně zkombinovat barvy v interiéru není jednoduchá věc. Malovat by se mělo tak, aby všechny pokoje na sebe vzájemně barevně navazovaly a aby barvy, které k tomu použijeme, byly opravdu kvalitní. K tomu je zapotřebí, abychom našli lidi, kteří této problematice rozumí a tím jsou většinou malíři a natěrači profesionálové.

Klihová malba

** ** Je u nás zatím nejvíce rozšířeným druhem malby a to zejména pro svou příznivou cenu. Je v práškové či tekuté formě a je určena pro běžné malování a také všude tam, kde je potřeba pravidelnosti. Klihové barvy je nutno tónovat práškovými nebo tekutými barvami. Některé tyto barvy nejsou stálobarevné a po čase dochází k jejich vyblednutí.

Malby vápenné

Se provádí všude tam, kde je potřeba desinfekce zdiva, popřípadě je zdivo vlhké. Vápenné malby se také hojně používají při sanaci zdiva a také v novostavbách. Tento druh malby lze tónovat pouze práškovými barvami nebo vybranými tekutými barvami. Velkou nevýhodou tohoto druhu malby je, že na ní časem vznikají mapy a na plochách, na kterých je aplikovaná, vystupují nerovnosti. Jejich odstranění si vyžaduje oklepání omítky.

Disperzní malba

Se vyznačuje výbornou přilnavostí k podkladu a také je otěruvzdorná, což je její největší přednost. Barvy na disperzní malbu se prodávají v tekutém stavu a lze je přímo aplikovat. Chcete-li tyto barvy tónovat, používají se k tomu stálobarevné tekuté pigmenty. Těmto druhům barev nevadí sluneční záření a jejich odstín zůstává stále perfektní.

Malba latexová

Je vhodná do prostor, kde je potřeba udržet** bezprašnost malby** a také pokud chcete, aby bylo možno zdi omývat. Tato malba je velmi odolná proti oděru a nejčastěji se používá ve školách a také všude tam, kde je zapotřebí udržovat čistotu, jako například v nemocnicích. Nevýhodou tohoto druhu malby je, že ji lze jen stěží odstranit. Latexová malba je náchylná na vlhkost, proto by se neměla nanášet na zdi, kde se vlhkost udržuje, neboť se z vlhkého povrchu odlupuje.

Jak malovat stěny?

Malovat stěny lze mnoha způsoby. Lidé nejčastěji malují štětkou a v poslední době také válečkem. Tyto dvě varianty jsou vhodné pro malíře amatéry. Pustíme-li k malování profesionály, uvidíme, že používají mnoho dalších technologií, kterými jsou beztlakové stříkání nebo malířská stříkačka.

Před samotným malováním je potřeba mít stěny v pořádku. Z toho důvodu je velmi důležité, ještě před samotným vymalováním zjistit, zda není potřeba je jakkoli ošetřit. Každá firma je připravena i na tento druh problému. Na každou danou stěnu zvolí vhodnou technologii ať již protiplísňovou malbu, ochranné nástřiky protiplísňové či protihnilobné.

Dekorativní malba stěn

Tento druh malby je velmi specifický. Do každého interiéru se hodí zcela jiný druh malby. Do některých druhů interiéru pouze stačí vybrat vhodný odstín barvy a poté ji aplikovat na zeď. Jsou však také prostory, které doslova baží po dekorativní malbě.** Dekorativní malbou** rozumíme zpestřování namalovaných ploch různými dalšími aplikacemi či batikami. Dekorativní malbu lze provádět buďto podle šablon, nebo přímou malbou.

Objednáte-li si dekorativní malbu, je třeba počítat s vyšší cenovou hladinou, neboť aplikace dekorativní malby si vyžaduje více času a také větší zručnost.

Druhy barev pro malbu stěn

Barvy dělíme na primární, sekundární a neutrální. Primární barvy jsou žlutá, modrá a červená. Sekundárními barvami rozumíme zelenou, fialovou a oranžovou. Sekundární barvy jsou barvy míchané z barev primárních. Neutrálními barvami jsou černá, šedá a bílá.

Vhodný výběr barev ovlivňuje naše celkové vnímání prostoru. Výběrem barev a jejich dokonalou kombinací dotvoříme celkovou pohodu domova a také jeho charakter.

Jak malbu stěny udržovat?

Každá malba si vyžaduje malou údržbu. Suchou malbu udržujeme tak, že ji na sucho ometeme prachovkou či metličkou, abychom ji očistili od prachu. Latexovou barvu můžeme otírat vlhkým, pořádně vyždímaným hadříkem, kterým ji vyčistíme od prachu a nečistot. Všechny druhy maleb musíme chránit od jakéhokoliv oděru a také ostrých předmětů. Všeobecně platí, že malba vypadá podle toho, v jakém je prostředí a jak se k ní chováme.

Druhy nátěrů stěn

Natíranou plochu je potřeba si pořádně připravit. Nejdůležitější proto je, aby před samotnou aplikací nátěru dotyčná plocha podstoupila odmaštění, obroušení, oškrábání a opálení. Další postup aplikace nátěru obsahuje:

 • Základový nátěr – se nanáší na suchý a čistý nátěr a slouží jako základ a ochrana pro nanášení natíraného materiálu.
 • Pokladový nátěr – je mezinátěr před konečnou úpravou emailového nátěru.
 • Emailový nátěr – je konečnou úpravou pro většiny povrchů a lze je provádět ve všech odstínech dle přání zákazníků. Povrch tohoto nátěru je lesklý, matný nebo polomatný.
 • Lazurovací nátěr – se nanáší jako ochrana na nové dřevo a to hlavně proto, aby bylo chráněno před povětrnostními vlivy.
 • Lakování – je druh bezbarvého nátěru, který zviditelňuje krásu dřeva a chrání jeho barvu.
 • Tmelení – můžeme využít při vyplňování děr, trhlin a zarovnávání nerovností. Tmelem můžeme také spojit dva rozdílné materiály.
 • Potahování – je celoplošné tmelení ploch stěrkovými tmely.

Jaké máme druhy nátěrových barev?

Nátěrových barev je velká spousta a jejich výběr bychom měli nechat na odbornících. Každý povrch má svou vhodnou barvu. Druhy barev jsou:

 • Syntetické – velmi dobře schnou na vzduchu a jsou vhodné pro všechny druhy nátěrů
 • Olejové – velmi dlouho schnou a používají se pro nátěr dveří.
 • Disperzní – jsou barvy akrylátové a jsou nejpoužívanějším druhem barev. Tyto barvy mají nižší životnost a používají se zejména na stavbách. Používají se v kombinaci se syntetickými nátěry.
 • Chlor-kaučukové – hodí se pro chemicky odolné nátěrové hmoty.
 • Epoxidové – speciální nátěry k vnitřnímu použití.
 • Polyuretanové – tyto druhy barev jsou velmi drahé a mají velmi široké využití. Použitím tohoto druhu barev může dojít k naleptání předešlého nátěru.

Doporučujeme:

 • Malířství Nový Jičín: Dělají malby a nátěry, realizují fasády, prodávají a pokládají podlahy, montují sádrokarton a prodávají barvy.

 

 • Malířství v Rozsochatci v okrese Havlíčkův Brod: Provádí malířské, natěračské a lakýrnické práce. Kontakt: Dušan Svoboda, mobil: 604 331 217, e-mail: svobdus@seznam.cz

 

 • Malířství v Lešné u Vsetína: Zdeněk Grygařík, mobil: 603 579 675, e-mail: zdenek.grygarik@seznam.cz

 

 • Malířství Třinec: Radim Morcinek, mobil: 731 712 604, e-mail: radim.morcinek62@gmail.com

 

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id8942 (krasny-zivot.cz#22657)


Diskuze a zkušenosti

Vráťa | 24.04.2014 10:56
Re: Malby a nátěry A kde kupujete barvy? Tady mají malířské barvy hezky popsané, ale nedají se koupit...


Přidat komentář