Korkové podlahy - typy, druhy a výběr

Uvažujete o nové podlaze? Zkuste dát přednost podlaze korkové, která je se dřevěnou srovnatelná cenově i z pohledu životnosti a má navíc mnohé výhody. Korek je tepelný a zvukový izolant. Určitě jej oceníte v panelákovém bytě, kde je „všechno slyšet“.

Doporučujeme:

  • Podlahové krytiny Kladno - Firma pana** Pavla Cvingráfa** vám nabízí podlahářské práce a prodej podlahových krytin. Dále nabízí pokládku koberců, obklady, dlažby a interiérové dveře. Více** se dozvíte** na internetových stránkách** www.podlahy4u.cz .**

Z čeho se korková podlaha vyrábí

Korková podlaha se vyrábí z korku, který se získává z kůry dubu korkového. Korkový dub má schopnost regenerace odloupané kůry. Korek strom chrání před vodou a plyny. Hustota korku je 480 až 520 kg/m3, tepelná vodivost se pohybuje v rozmezí 0,04 až 0,05 W m-1 K-1 a měrná tepelná kapacita korku je 2100 kJ kg-1 K-1.

Přednosti korkových podlah

  • ##### Korek je lehký, pružný, odolný, funguje jako tepelný, zvukový a vlhkostní izolant a navíc je díky své pružnosti šetrný k našim kloubům.

Jelikož korek udržuje teplo, podlaha Vás ani v zimě nestudí do nohou. Korek je také odolný vůči vlhkosti, kterou nenasákne. Dále je odolný vůči plísním a bakteriím a velmi lehce se čistí. Většinu nečistostí z podlahy jen lehce setřete. Dále korek nepřitahuje prach a má tvarovou paměť, což znamená, že po uvolnění tlaku na něj se znovu vyrovná. Tuto vlastnost oceníte například při přesunu těžkého nábytku.

  • Instalací korkové podlahy také dochází ke zvýšení teploty obytné místnosti až o 1, 5 °C, dále se sníží náklady na vytápění o přibližně 6 %.

Drobné nevýhody korkových podlah

Korek má tendenci na slunci blednout, takže po čase se může stát, že pod nábytkem bude podlaha tmavší. Na korkové podlaze také snáze vznikají škrábance.

I když je cena korkové podlahy srovnatelná s cenou podlahy dřevěné, je přece jen o něco vyšší. Pokud ovšem nevlastníte opravdu nadměrně velký byt či dům, rozdíl v ceně není až tak markantní. Korková podlaha se, pokud berete v úvahu její přednosti, rozhodně se vyplatí.

Kam se korková podlaha hodí?

Korková podlaha se v domácnosti hodí do jakéhokoliv pokoje. Můžete ji využít například v dětském pokoji, kde jistě oceníte, že podlaha se snadno čistí, nebo do obývacího pokoje, kde oceníte její pružnost a její schopnost jak zvukové, tak tepelné izolace, či v kuchyni. Ale i umístit ji můžete i v koupelně díky tomu, že podlaha nenasákne vlhkost.

Jak korkovou podlahu pokládat

Podklad pod podlahou je nutné vyrovnat stěrkou. Po nalepení se korkové dlaždice lehce přebrušují v celé jejich ploše a poté se podlaha lakuje. Doporučuje se podlahu lakovat jednou ročně. Povrch podlahy poté stačí jen očistit hadrem s čističem na podlahy. Korková podlaha jde přesně a jednoduše zařezat v okolí dveří či ve výklencích.

Podmínkou po správné položení korkové podlahy je rovný povrch a dobrý podlahář. Jelikož podlaha se musí přebrousit a tmelit nezkoušejte to sami, raději využijte zkušeného podlaháře.Korkové podlahy se vyrábějí v několika variantách povrchových úprav a záleží jen na Vás, kterou si vyberete. Můžete také vybírat z rozdílných vzorů dlaždic.

Jak udržovat korkovou podlahu

Nalakovaná podlaha je velmi odolná proti oděru. Pokud se přece jen odře, musíte ji obrousit a znovu nalakovat. Při úklidu korková podlaha nepotřebuje žádné zvláštní zacházení.

Typy korkových podlah

Korkové podlahy existují ve dvou základních typech a to korkové podlahy dlaždicové a plovoucí korkové podlahy.

Korkové dlaždice se vyrábí bez povrchové úpravy i s povrchovými úpravami. Můžete si tedy vybrat z dlaždic předlakovaných, lakovaných, voskovaných, zátěžových s vinylovou fólií a také z barvených dlaždic.

Korkové plovoucí podlahy jsou buď lakované, olejované, barvené, nebo zátěžové s vinylovou fólií.

Dlaždicové korkové podlahy

Vyrábí se v tloušťce od 3,2 do 6 milimetrů. Čím silnější podlaha je, tím má lepší vlastnosti a je také dražší.

Korkové plovoucí podlahy

Vyrábí se v tloušťce od 10 do 12 milimetrů a jejich výhodou je snadné pokládání.

Závěrem – Korkové podlahy

I když se může zdát, že korkové podlahy jsou výdobytkem dnešní doby, není tomu tak. Korkové podlahy se spolu s dřevěnými podlahami používali již v minulosti. Korek ale postupně nahradily syntetické materiály jako je linoleum. V současnosti nastává návrat ke korkovým podlahám, které jsou ale stále považovány spíše za luxusnější typ podlahy. To je ale omyl, korkové podlahy jsou cenově téměř srovnatelné s nejrozšířenějšími podlahami, kterými jsou podlahy dřevěné a nabízejí mnohem více výhod, za které se vyplatí připlatit si.

Až budete uvažovat o nové podlaze, zvažte všechny výhody podlahy korkové.

Doporučujeme:

  • Podlahové krytiny Kladno - Firma pana** Pavla Cvingráfa** vám nabízí podlahářské práce a prodej podlahových krytin. Dále nabízí pokládku koberců, obklady, dlažby a interiérové dveře. Více** se dozvíte** na internetových stránkách** www.podlahy4u.cz .**

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id8923 (krasny-zivot.cz#21136)


Přidat komentář