Interiérové dveře - druhy dveří a výběr

Vhodně zvolené interiérové dveře dokážou pozvednout celkový dojem každé místnosti. Doba klasických panelákových interiérových dveří je pryč a my si můžeme vybírat z nepřeberného množství desénů i materiálů. Jak se však vyznat v této široké nabídce?

Typy dveří - druhy

 • Posuvné dveře – minimalizují nároky na potřebný prostor, oproti otočným dveřím, které potřebují prostor pro jejich otevření. Posuvné dveře zaručují velmi tichý chod dveří z vodící kolejnice. Tento dveřní systém je vhodný i pro velké šířky. Posuvné dveře je možné realizovat na zeď nebo do stavebního pouzdra. V případě posuvu na zeď musíme počítat s posuvným mechanismem, kolejnicí, garnýží, ale také bočním dorazem, pokud budeme chtít dveře zamykat. U dveří do tzv. stavebního pouzdra hraje roli, zda si vybereme kazetové prosklené dveře, nebo zda námi vybrané dveře jsou vybavené vystupujícími ozdobnými lištami. Právě proto jsou pouzdra vyráběny v různých šířkách tak, aby se do nich dveřní křídlo vešlo.
 • Skládací dveře – umožňují přístup do celého prostoru najednou. Jedná se o ideální řešení rohových prostorů do tvaru L a pro kombinace s podsuvnými či otočnými dveřmi.
 • Otočné dveře –klasické otočné dveře jsou zavěšené na pantech a otevírají se do místnosti. Je tedy třeba počítat s dalším prostorem pro jejich otevření.

Pro jakou místnost jsou vhodnější dvoukřídlé dveře oproti jednokřídlým

Dvoukřídlé dveře oceníte v obývacích pokojích, halách, tj. větším prostoru. Tyto dveře mají o jedno dveřní křídlo navíc, panty jsou na obou stranách.

Do jaké místnosti se hodí prosklené nebo plné dveře

Dříve neodmyslitelně platilo, že do koupelen a na toalety patří zásadně dveře plné. V dnešní době se však i pro tyto místnosti hodí částečně prosklené dveře, které do nich propustí světlo, ne však obraz, čímž je zachována diskrétnost prostoru a zároveň jej odlehčíte.

 • Prosklené dveře – hodí se do obývacího pokoje, chodby.
 • Částečně prosklené dveře – hodí se do kuchyně, dětského pokoje, obývacího pokoje.
 • Plné dveře – hodí se pro technické místnosti, sklepy, komory, spíže. Plné dveře Vám poskytnou větší soukromí i zvukový útlum, oproti proskleným dveřím.Zárubně dveří

Prosklené stěnyprosklené stěny s fixním proskleným bočním dílem. Je možné kombinovat s otočným nebo posuvným dveřním křídlem. Prosklené stěny s fixními prosklenými bočními díly - je možné kombinovat s otočným nebo posuvným dveřním křídlem, dále je možné kombinovat s dvoukřídlými dveřmi otočnými nebo posuvnými. Prosklené stěny s fixním proskleným bočním a vrchním dílem – je možné kombinovat s otočným dveřním křídlem. Prosklené stěny s fixními prosklenými bočními a vrchním dílem – je možné kombinovat s otočným dveřním křídlem.

Povrchové úpravy dveří a zárubní

 • CPL lamino (Continuous Pressure Laminate) – jedná se o odolný materiál, který je vyrobený na bázi laminátové pryskyřice, a to při vysoké teplotě a tlaku. Vydrží více než folie. Hodí se do prostor se střední zátěží (kancelářské prostory, domácnosti s možností poškrábání dveří). CPL laminát snese i dezinfekční prostředky. Tento povrch se také může pyšnit tím, že je těžko rozeznatelný od pravého dřeva. Cenově je však více dostupnější.
 • HPL lamino (High Pressure Laminate) – materiál, který je vyrobený na bázi laminátové pryskyřice, a to při vysoké teplotě i tlaku. HPL laminát je odolný proti běžným chemickým přípravkům, odolný proti vodě, snadno omyvatelný, odolný proti odření. HPL laminát je vhodný pro interiérové i exteriérové dveře. Tento povrch se také může pyšnit tím, že je těžko rozeznatelný od pravého dřeva. Cenově je však více dostupnější. HPL laminát představuje odolnější variantu CPL laminátu.
 • MDF (Medium Density Fibreboard) – jedná se o středně zhuštěnou dřevovláknitou desku, která představuje levnější alternativu masivního dřeva. Dřevovláknité desky jsou rozmělněné do proužků a lisované pod vysokým tlakem.  Existují dvě metody lisování: suchá metoda - 7 Mpa, nebo mokrá metoda - 5 Mpa. Tento materiál je pak frézován do různých tvarů a opatřen povrchovou úpravou. Fólie se ve speciálním lise nalepí na povrch MDF. Teplem a tlakem se vytvaruje a po nalepení dokonale okopíruje tvar povrchu MDF. Vzniká tak velmi odolný povrch. Deska MDF sama o sobě jako konstrukční materiál nepodléhá tvarovým změnám jako masiv. Povrchová úprava může být provedena dýhováním, CPL lamino nebo HPL lamino. MDF je silnější a mohutnější, než dřevotříska. Výhody: snadná údržba, dlouhá životnost, odolnost proti vlhku, otěru.
 • Přírodní dýha – jedná se o tenkou vrstvu dřeva, na níž je patrná kresba dřeva, kterou je možné směrovat vhodným skládáním listů dýhy. Jedná se o pravé dřevo, materiál je tedy dražší. Nevýhodou je to, že oproti CPL laminátu, je dýha náchylná ke ztrátě barvy.
 • Dýhované desky - představují další materiál šatních skříní. Jsou určeny pro vnitřní vybavení, pro použití v suchém prostředí. Můžete volit mezi deskami: Exclusive, Comfort, Economic. Exclusive se používají na přední pohledové plochy nábytku, korpusy, všude tam, kde jsou vysoké nároky na kvalitu i vzhled zpracování. Comfort jsou univerzální. Používají se ve větších, ale i menších sérií, na korpusy a přední plochy. Economic se používají na korpusy, police, přední plochy. Jejich hlavní předností je atraktivní cena, univerzální vzhled a vysoká možná zátěž.
 • Masiv – jak už název napovídá, jedná se o masivní dřevo, pravé nepřepracované. Masiv je jako povrch dveří nejnákladnější, ovšem také nejkrásnější a dodává domovu větší útulnost a komfortnost. Další výhody masivu: zdravotní nezávadnost (negativní dopady působení formaldehydů, lepidel, laků bývají součástí v nábytku z některých dřevotřískových desek), nadčasovost, bytelnost, velká rozmanitost, snadno se dá renovovat, brousit, mořit na různé odstíny, kouzlo přírodního materiálu, hodí se prakticky kamkoliv, působí uklidňujícím dojmem.
 • Folie – představuje nejlevnější povrch dveří. Je určen k běžnému použití. Materiál však nesnese nadměrnou zátěž v domácnostech, kde jsou malé děti, nebo domácí mazlíčci.

Vliv vlhkosti na životnost dveří

 • Dveře není vhodné umisťovat do prostor, kde by teplota nedosahovala alespoň 10°C, a to z důvodu, že by nebyla zabezpečena těsnící schopnost dveří po celou dobu jejich používání.
 • V prostorách, kde dochází k extrémnímu střídání teploty, může časem dojít k prohnutí dveří nebo ke zkroucení zárubně.
 • Pokud je vlhkost v místnostech vyšší než 50%, může dojít časem také k prohýbání dveřních křídel nebo k deformaci zárubní.

Údržba skelných výplní u dveří

Obecně platí, že skleněné výplně dveří v žádném případě neumývejte přípravkem k mytí skla, mohli byste tak nenávratně poškodit jedinečný povrch výplně.

 • Leptaná skla – umývejte pouze čistou teplou vodou. V případě většího znečištění, použijte pouze malé množství přípravku na mytí nádobí. Sklo umývejte celoplošně, i když může být špína jen na části. Povrch skla nechte volně uschnout.
 • Pískované sklo – umývejte stejně jako sklo leptané. Jediný rozdíl je v tom, že po umytí, sklo lehce utřete do sucha, tj. nenechávejte volně uschnout.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id8917 (krasny-zivot.cz#20895)


Přidat komentář