Čalounictví

Čalounické práce nezahrnují jen potažení křesla či pohovky, ale také potažení matrace, opravy potrhaného čalounictví, potažení sedaček v autě či polstrování dveří. Služeb čalouníka můžete také využít v případě, že předěláváte interiér bytu.

Doporučujeme :** **

  • Čalounictví Dejmkovi Jihočeský kraj - tradiční rodinná firma založena 1965. Firma nabízí kompletní renovaci čalouněného nábytku, včetně repase a opravy starožitného nábytku, kompletní čalounění zakázkových interiérů, čalounění dveří, auto čalounění, výroba matrací a atypických matrací. Firma pana Dejmka si mimo jiné zabývá také řezání a gravírování laserem, stínící technikou a hliníkovými ploty.

**
**

Čalounictví patří v současnosti mezi opomíjená řemesla, protože jsme zvyklí staré kusy nábytku, které nám dosloužily vyhodit a nahradit je novými. Málokdo si uvědomuje, že i starý kus nábytku dokáže čalouník přeměnit v kus zcela nový. Služeb čalouníka můžete například využít v případě, že předěláváte interiér bytu a Váš nábytek se do něj například barevně nehodí.

Tradiční čalounictví a jeho historie

Čalounictví je řemeslo, které se postupně vyvíjelo během několika staletí a jehož hlavním cílem bylo již od počátku pokrýt křesla, sedačky a pohovky a tím je učinit pohodlnějšími k sezení. Obecně se má za to, že čalounictví se vyvinulo z řemesla výroby stanů. I když v současnosti jsou tyto dvě řemesla od sebe zcela odděleny, existuje minimálně jeden důkaz, že výrobce stanů a čalouník bylo jedno řemeslo. Jeden z nejstarších čalouníků působících v Londýně v 17. století měl erb se třemi stany, který byl opatřen letopočtem 1465. Dá se tedy předpokládat, že čalounictví jako řemeslo bylo zavedené již v tomto roce.

Před objevením se syntetických materiálů a vynalezení šicího stroje se využívaly tradiční materiály, jako je například kůže, tráva a peří. Nízké čalounictví, tedy čalounění lavic či stoliček se objevilo již v Egyptě, jak dokazují některé zachovalé druhy nábytku z této doby. K rozvoji čalounictví ovšem dochází především během středověku, kdy se začaly klást větší nároky na pohodlí, domácí interiéry se začaly stávat pohodlným místem a nejen místem účelným.

Do počátku 17. století bylo zvykem sedadla židlí polstrovat, ovšem mezi výplně patřily materiály jako peří, tráva, piliny a také koňské žíně. V tomto století také dochází k velkému rozšíření čalounictví, jelikož se enormně zvýšila poptávka po pohodlném polstrovaném nábytku. Současné čalounické techniky se začaly objevovat převážně v 18. století. Čalouníci začali pracovat technikou čalounění na kostru, postupně se začaly využívat také pružiny a ocelová péra. V polovině 20. století dochází ke zrychlení celého procesu** čalounictví** a také k jeho zjednodušení díky vývoji techniky a materiálu na čalounění používaného. V této době jsou čalouníci pokládání za odborníky v renovaci starých kusů nábytku, ovšem jejich služeb se nevyužívá tak často jako v dřívějších stoletích a to díky větší dostupnosti a možnosti koupě nábytku nového.

Čalouník jako profese

Podle informací od středních škol, na kterých se obor čalouník vyučuje je čalounictví v současnosti žádanou profesí na trhu. Čalouníci se uplatňují především při výrobě, opravách a údržbě čalouněného nábytku,** čalounění v dopravních prostředcích** apod. Čalouník je odborníkem, který je připraven vykonávat práce ve výrobě čalouněného nábytku, při čalounění v dopravních prostředcích a provádění dekoratérských prací. Dále umí obsluhovat, seřizovat a provádět běžnou údržbu strojů, zařízení a mechanismů používaných v oboru čalounictví. Umí pracovat se všemi druhy čalounických stehů, dokáže čalounit jednoduché kusy nábytku. Další jeho činností je prověřování správného tvaru a rozměrů nábytku, oprava nábytkových koster, vyvazování pružin atd. Čalouník je také odborník na renovaci starých kusů nábytku.

Jaké služby čalounictví nabízí?

Čalouník Vám dokáže opravit židle, sedací soupravy, křesla, kancelářský nábytek, vyrobí matrace na míru, ale také Vám například vypolstruje dveře. Pomůže Vám pokud je Vaše oblíbená sedačka nebo křeslo prosezené, dokáže renovovat starý nábytek, vypolstruje Vám sedací soupravy ale také sedačky v autě. Správný čalouník je něco jako restaurátor, pokud se na něj obrátíte s renovací staršího kusu nábytku, čalouník Vám jej potáhne a vypolstruje tradiční technikou za použití tradičního materiálu, Váš nábytek tak neztratí nic ze své historické hodnoty.

Jaké jsou výhody čalounictví?

Hlavní výhodou proč se obrátit na služby čalouníka v případě poškození nábytku, je cena. Služby čalouníka Vás přijdou levněji než pořízení nového nábytku. V případě, že se starý kus nábytku díky svému potahu nehodí do Vašeho nového interiéru, nechte si jej jednoduše od čalouníka znovu potáhnout materiálem, který se do Vašeho bytu hodí. Našli jste na půdě staré rozbité křeslo? Čalouník z něj dokáže dodělat naprosto unikátní kousek nábytku, který si ovšem zanechá svou historickou hodnotu.

Základní materiály využívané čalouníkem

Čalouník pracuje jak s tradičními, tak s moderními materiály, záleží pouze na Vás, jak si svůj nábytek představujete. Obyčejně využívá materiály jako:** kůže (useň), koženka, čalounická látka, čalounická kůže (usně), molitan či střechovice**.

Co si můžete nechat nově očalounit?

Čalouník si dokáže poradit s jakýmkoliv kusem nábytku, ať už jde o starodávné křeslo, autosedačku či matraci, kterou dokáže vyrobit na míru. Obecně se dá říci, že pokud potřebujete opravit či zrenovovat následující, obraťte se na čalouníka: gauč, křeslo, autosedačka, koňské sedlo, polstrování dveří, polstrování židlí, matrace, taburety, polstrování lavic, otomany či kuchyňské rohové lavice.

Jak objednat čalounictví nábytku?

Čalouník si musí nejdříve prohlédnout kus nábytku, který je potřeba očalounit, vypolstrovat nebo zrenovovat. Poté se s ním dohodnete jak bude postupovat, jaké materiály, vzory a barvy bude využívat.** Čalouník** Vám poradí jaká materiál je pro daný kus nábytku nejvhodnější a také Vám vysvětlí jak se o očalouněný kus nábytku starat, aby Vám dlouho sloužil.

Cena za čalounění kusu nábytku

Výsledná cena za služby čalouníka se liší především v použitém materiálu a také v náročnosti práce čalouníka. Čalouník sice dokáže odhadnout konečnou cenu dopředu, musí být ale dobře seznámen s příslušným kusem nábytku. Proto je potřeba, především pokud je pro Vás cena důležitá, již na první schůzce čalouníka s příslušným kusem nábytku seznámit. Obecně bývá zvykem, že čalouník si nábytek sám odveze a až je jeho práce hotová, zase Vám jej přiveze.

Spolupráce čalouníka s truhlářem

Pokud potřebujete očalounit nějaký kus staršího nábytku, může se stát, že čalouník bude potřebovat přizvat na pomoc truhláře. Jde o takový nábytek, který potřebuje kromě nového čalounění také opravit dřevené části. Zkušený čalouník by Vám měl schopen doporučit řemeslníka. Většina čalouníků je na spolupráci s truhláři zvyklá a dokáží je zajistit sami. V takovém případě jde cena za očalounění nahoru. Proto je důležité dobře si rozmyslet, jakému čalouníkovi svůj nábytek svěříme.

Čalouník jako restaurátor

Čalouník je něco jako restaurátor nábytku. Jeho služby využijete pokud potřebujete zrenovovat nový kus sedacího nábytku, opravit proseděné křeslo, nebo jen přečalounit sedačku, protože se Vám již nehodí do Vašeho nového interiéru. Správný čalouník svému řemeslu rozumí, a tak Vám dokáže poradit, jaký materiál je vhodný a pokud se jedná o starobylý kus nábytku, dokáže jej zrenovovat tradičním způsobem, takže neztratí nic ze své historické hodnoty.

Doporučujeme :

  • Čalounictví Dejmkovi Jihočeský kraj - tradiční rodinná firma založena 1965. Firma nabízí kompletní renovaci čalouněného nábytku, včetně repase a opravy starožitného nábytku, kompletní čalounění zakázkových interiérů, čalounění dveří, auto čalounění, výroba matrací a atypických matrací. Firma pana Dejmka si mimo jiné zabývá také řezání a gravírování laserem, stínící technikou a hliníkovými ploty.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id8944 (krasny-zivot.cz#22720)


Přidat komentář