Bytové dekorace, styl a design

Chystáte se nově dekorovat Váš byt? Máte na výběr z mnoha stylů a designů dekorací. Jak ale zjistit, který styl je pro Vás to pravé? V následujícím článku se dozvíte o všech možných stylech dekorací, které by Vám mohli v rozhodování pomoci.

Může být opravdu těžké rozhodnout se, ve kterém jednom stylu budete byt dekorovat a to kvůli tomu, že existuje opravdu hodně stylů a designů a na trhu je nepřeberné množství různých dekorací. Pokud jste se ještě nerozhodli, který styl je to pro Vás ten pravý, níže se můžete dozvědět něco o tradičních stylech, ale také o nejnovějších trendech v oblasti dekorování bytu.

Začněte s tím základním a vyberte si styl, který Vám sedí. Může jít o tzv. casual, formální, současný nebo tradiční.

Casual styl pro pohodlný domov

Casual znamená teplý, pohodlný, domácký a zvoucí. Pokud si chcete vytvořit opravdu pohodlný domov, tento styl je pro Vás tou správnou volbou. Mezi základní elementy, pomocí kterých vytvoříte byt ve stylu casual jsou: jednoduché detaily, tkaninové elementy v materiálu i samotném příslušenství, měkké čalounění, nelesklé povrchy a uspořádání, které postrádá symetrii.

Casual dekorace se nejvíce hodí do venkovského či francouzského stylu. Nábytek v takovém bytě je potom pohodlný a měkký, v neutrálních barvách jako béžová, šedá, olivová či světle hnědá. Mezi základní tkaniny patří vlna, len a bavlna, tedy přírodní látky.

Formální styl pro byt s elegancí

Dekorovat ve formálním stylu znamená dodat bytu eleganci, kterou nalezneme především ve státních budovách či švédském dekoračním stylu. Takový interiér má centrální bod, který přitahuje pozornost, může jít o malbu, krb, nebo velmi zajímavý kousek nábytku. Formální styl se hodí nejlépe do bytů s vysokými stropy, velkými a vysokými okny a dlouhými zdmi. Formální styl má přitahovat pozornost, nic tedy nezkazíte vysoce leštěným dřevem, zrcadly, luxusními tkaninami či unikátními a zajímavými kousky nábytku. Nábytek a dekorace ve formálním stylu jsou většinou starobylé, ale v té největší kvalitě.

Současný styl pohodlného a světlého domova

Současný styl znamená čisté linie a modernost. Dnešní současné interiéry jsou pohodlné a světlé. Většinou se řídí základními pravidly, mezi něž patří: jednoduchost a kultivovanost. Interiéry jsou založené spíše na volném prostoru, zaměřují se na barvy a tvary a jsou elegantní a působí svěžím dojmem. Mezi základní barvy, kterými nic nezkazíte patří neutrální barvy jako je černá a bílá, které jsou hlavními barvami současného stylu. Paleta barev bývá doplněna o jasné a výrazné barvy. Co se týče nábytku vybírejte takové kousky, které se pyšní hladkými čistými geometrickými tvary, které jsou ale jednoduché.

Mezi další charakteristiky současného dekoračního stylu patří také využívání kovu a skla. Měli byste se naopak vyhnout barevným potiskům. Co se týče květin, měly by být velké a upozorňovat na sebe.

Tradiční styl pro klidný a spořádaný domov

Interiéry v tradičním stylu jsou klasické a pohodlné. Tradiční dekorace působí klidným a spořádaným dojmem, to znamená, že v pokoji není nic chaotického. Nábytek a hlavní dekorace bývají umístěny ve středu pokoje. Mezi další základní elementy, bez kterých by se neobešel domov dekorovaný v tradičním stylu patří: květované tkaniny, tkaniny s geometrickými tvary, s pruhy a také holé barvy. Mezi základní dekorace tradičního stylu patří lampy, knihy, zrcadla, zarámované fotografie, květiny a vázy.

Při dekoraci Vašeho domova se nemusíte omezovat jen na základní styly, ale můžete se inspirovat také dekoračními vlivy z celého světa. Mezi nejčastější vlivy, kterými jsou dekorace našich bytů v současnosti ovlivňovány patří: styl francouzského venkova, toskánský styl, švédský a pařížský styl.

Styl francouzského venkova pro útulný a světlý domov

Představte si francouzský venkov, nebo se podívejte na nějaký francouzský film odehrávající se ve venkovské oblasti. Styl francouzského venkova je vždy útulný, příjmený, světlý. Využívají se barvy z celého barevného spektra. Důležité je využívat přírodní materiály, tapetovat stěny a nezapomenout na kamenný krb, který bytu dodá tu pravou atmosféru francouzského venkova. Nezapomeňte také na čerstvé řezané květiny, které mohou být prakticky kdekoliv.

Toskánský styl, domov inspirovaný přírodou

Bytové dekorace v toskánském stylu jsou inspirovány přírodou. Toskánský styl dokáže z Vašeho domova vytvořit domov pohodlný, teplý a zvoucí. Nic by nemělo vypadat zářivě a nově, využívejte přírodní materiály. Pravý toskánský pokoj by měl mít nízký strop,  ale přesto by měl působit otevřeným a volným dojmem. Okna bývají bez záclon a závěsů, aby si obyvatelé mohli užít světelných paprsků. Co se týče barev, inspirujte se barvami italské přírody – cihlově červená, okrová, zelená, zlatožlutá, či modrá. Stěny jsou často natřeny měkkou bílou nebo šedou barvou. Podlaha bývá pokryta širokými dřevěnými prkny, dřevěnými deskami, hrubým kamenem nebo keramickými dlaždicemi.

Švédský styl pro vzdušný domov

Švédský styl znamená především rafinovanou eleganci, jež se zdá být univerzální. Hledejte především bledé a světlé dekorace. Domov by měl působit především vzdušně. Jak stěny, tak podlahy, nábytek i dekorace jsou ve světlých barvách jako je bílá, krémová, světle žlutá, světle růžová, světle zelená a světle modrá. Mezi využívané vzory patří barva na bílém podkladě, malé květinové vzory, proužky a šachový vzor – vše na bílém podkladě. Dekorace ve švédském stylu jsou podřízeny otevřenému prostoru, čím je jich méně, tím lépe. Nezapomeňte na čerstvě řezané květiny hýřící barvami, které dodají Vašemu domovu barvy i vůni.

Pařížský styl pro romantický domov

Byt v pařížském stylu by měl vyzařovat především romantiku. Pokoje mají vysoké stropy a vysoká okna. Pařížský dekorační styl v sobě kloubí mnoho dekoračních period od baroka, přes rokoko, neoklasicismus až k art decu. Mezi základní barvy patří především barvy bohaté jako je smaragdově zelená, purpurová, či královsky modrá a doplněné barvou černou, bílou a zlatou. Nábytek a dekorace mají vintage vzhled, poohlédněte se například po starodávném zrcadle . Jako kontrastní barva je využívaná černá. Nic nezkazíte velkými hodinami, plakáty či obrazy s francouzskou přírodou.

Spojení barev v interiéru

Pokud máte vybraný styl, podle kterého chcete svůj byt dekorovat, následujícím krokem je sladit jej podle barev. Mezi nejzajímavější barevná spojení, která Vašemu domovu dodají nádech unikátnosti patří: černá ve spojení s bílou, čokoládově hnědé odstíny, květinová témata, odstíny modré či spojení červené, bílé a modré barvy. Nezapomeňte si vybrat jen jedno z těchto barevných spojení a Váš domov bude neodolatelný.

Bytové dekorace

Dekorování bytu je jednou z nejtěžších záležitostí. Především proto, že je velmi nákladné je nutné si jej dobře promyslet. Musíte se nejen rozhodnout jaký je Váš vysněný styl dekorování, ale také kam umístit nábytek, musíte vybrat látky a materiál, které se do Vašeho bytu budou hodit a nesmíte zapomenout ani na správné sladění barev. Poslední radou je přemýšlet o dekoraci bytu dlouho dopředu, vystřihovat si útržky z novin a časopisů. Pokud toužíte po stylu, který je inspirovaný cizí zemí, podívejte se tamní filmy a dokumenty, mohou Vám být velmi přínosné.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id8941 (krasny-zivot.cz#22569)


Přidat komentář